Humvee lecące bokiem? Zobacz jak amerykańscy marines trenują jazdę na śniegu

Humvee lecące bokiem? Zobacz jak amerykańscy marines trenują jazdę na śniegu

Humvee muszą sobie radzić także w zimowych warunkach.
Humvee muszą sobie radzić także w zimowych warunkach.
Źródło zdjęć: © fot. US National Archives
Aleksander Ruciński
18.02.2021 09:39, aktualizacja: 16.03.2023 14:33

Imponujące opady śniegu, jakie nawiedziły Europę w ostatnich tygodniach, sprawiły wiele radości wszystkim tym, którzy lubią się trochę poślizgać. Sprzyjającą aurę wykorzystali też amerykańscy marines, którzy w Norwegii, pod czujnym okiem instruktorów, mogli poćwiczyć kontrolę nad opancerzonymi humvee.

Zdecydowana większość współczesnych konfliktów zbrojnych wybucha na terenach, gdzie śnieg stanowi raczej rzadki widok. Żołnierze muszą być jednak gotowi na służbę w każdych warunkach, stąd niedawne ćwiczenia U.S. Marines przeprowadzone w Norwegii.

U.S. Marines in Norway learn how to drift armored vehicles on snow

Taktyczny kurs szkoleniowy dla Korpusów z Europy i Afryki odbył się w zaśnieżonym norweskim Setermoen. Żołnierze mogli zapoznać się z zachowaniem wojskowych humvee w arktycznych warunkach i potrenować jazdę bokiem 2,5-tonowym potworem z dieslem V8 pod maską.

Biorąc pod uwagę masę, wymiary i charakter pojazdów, szybkie i skuteczne manewry na śniegu z pewnością nie należą do najłatwiejszych. W ćwiczeniach wzięło udział ponad 1000 żołnierzy. Dla wielu z nich taka jazda była zupełnie nowym doświadczeniem, które z pewnością przyda się w dalszej służbie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)