Ford Ka będzie produkowany w Tychach

Ford Ka będzie produkowany w Tychach
Jacek Filipek

01.04.2008 15:00, aktual.: 02.10.2022 14:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  • Nowa inwestycja koncernu Ford w Polsce jest szansą na rozwój dla lokalnego biznesu. Firma Ford może z kolei liczyć na profesjonalizm polskich pracowników – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak podczas konferencji prasowej z okazji ogłoszenia decyzji o rozpoczęciu produkcji Forda Ka w Tychach Uroczystość odbyła się 31 marca br. w Ministerstwie Gospodarki.

Najmniejszy z Fordów będzie powstawał przy współpracy z Fiatem na liniach produkcyjnych tyskich zakładów Fiat Auto Poland. Inwestycja Forda w maszyny i sprzęt niezbędny do produkcji zamknie się w kwocie 94 mln Euro. Mniej więcej dwa razy tyle mają zainwestować w produkcję dostawcy komponentów.

Zgodnie z przewidywaniami Forda, ich roczny obrót wynosić będzie około 198 mln Euro. Na początku współpraca Forda z dostawcami komponentów będzie obejmować 25 firm z Polski. Około 80% części ma powstawać w kraju. Producent przewiduje, że udział ten może się zwiększyć. Wśród komponentów montowanych w najnowszych Fordach KA znajdą się również silniki wysokoprężne produkowane w bielskich zakładach Fiat-GM Powertrain Polska.

Najmniejszy z produkowanych Fordów jest jednocześnie najczystszym, z punktu widzenia ekologii. W ofercie oprócz wspomnianych juz wcześniej silników wysokoprężnych, będą znajdowały się także silniki zasilane paliwami z większą domieszką alkoholu (E85). Roczna produkcja Forda KA ma wynosić 120 tysięcy sztuk. Pierwsze egzemplarze z tzw. pre-serii opuściły już linię produkcyjną.

Wiceprezes Ford of Europe Wolfgang Schneider, uzasadniając wybór Polski na miejsce nowej inwestycji, wśród zalet naszego kraju wymienił m.in. duży rynek zbytu. – Samochody produkowane w Tychach będą przeznaczone nie tylko na eksport, ale również na rynek krajowy. Polska jest strategicznym krajem dla tego typu inwestycji samochodowych – podkreślił.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)