Firmy wstrzymują prace przy budowie dróg. Mówią wprost, co jest powodem

Firmy wstrzymują prace przy budowie dróg. Mówią wprost, co jest powodem

Stale rosnące ceny materiałów odbijają się na branży budowy dróg
Stale rosnące ceny materiałów odbijają się na branży budowy dróg
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Aleksander Ruciński
13.04.2022 08:17, aktualizacja: 14.03.2023 12:32

Niektóre z opolskich firm uczestniczących w rozbudowie i remontach dróg krajowych oraz autostrady A4 wstrzymały prace. Ich przedstawiciele postulują zwiększenie stawek na pokrycie stale rosnących cen materiałów oraz usług.

O problemach z realizacją niektórych inwestycji drogowych w woj. opolskim donosi Polska Agencja Prasowa (PAP). Jak dowiadujemy się z komunikatu, kilka firm w ramach protestu zawiesiło wykonywanie dalszych prac. Przedstawiciele przedsiębiorstw ujawnili powody swojej decyzji w piśmie skierowanym do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Wynika z niego, że zapisane w umowach stawki dotyczące przede wszystkim kosztów transportu surowców oraz zakupu mas bitumicznych i lepiszcza niezbędnego do położenia wierzchnich warstw dróg nie pokrywają cen ich zakupu.

To skutek stale rosnącej inflacji, która coraz mocniej dotyka również branżę budowlaną. Jak informuje Agata Andruszewska z GDDKiA, cytowana przez PAP, obecnie trwają rozmowy z przedstawicielami protestujących firm. Dodaje, że mimo przestojów nie ma zagrożenia dla pierwotnie ustalonych terminów.

"Zawarte umowy nie przewidują »wstrzymania wykonywania prac bitumicznych«, stąd nie jest to działanie kontraktowe. Jesteśmy na bieżąco w kontakcie z poszczególnymi wykonawcami w celu wypracowania dobrych, zgodnych z obowiązującym prawem rozwiązań, na których nam wszystkim zależy" - podkreśla Andruszewska cytowana przez PAP.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)