Amerykanie już korzystają. Nowa opcja wreszcie w Polsce

Amerykanie już korzystają. Nowa opcja wreszcie w Polsce

Mapy Google pomagają zaoszczędzić paliwo
Mapy Google pomagają zaoszczędzić paliwo
Źródło zdjęć: © fot. Autokult
Szymon Jasina
11.09.2022 09:09, aktualizacja: 13.03.2023 15:46

Jakiś czas temu Google w swoich Mapach zaczęło wprowadzać możliwość planowania trasy tak, aby przejechać ją jak najoszczędniej. Teraz funkcja ta trafiła do Polski. Zobacz, jak z niej korzystać.

Trasa najkrótsza, najszybsza lub omijająca płatne odcinki dróg – te opcje znamy z różnych nawigacji od lat. Praktycznie każda aplikacja na telefon, zewnętrzne urządzenie czy wbudowane w samochodzie pozwala na taki wybór. Ale przecież żadna z tych opcji nie musi być najbardziej opłacalna. Czasem warto pojechać nieco wolniej, ale krócej, w innej sytuacji lepiej nadłożyć parę kilometrów, ale ominąć korek. Czynników wpływających na oszczędność paliwa czy prądu podczas jazdy jest sporo.

Właśnie je uwzględnia nowa funkcja w Mapach Google. Popularna aplikacja na telefon już jakiś czas temu zaczęła w USA oferować opcję wyboru trasy, która pozwoli na najmniejsze zużycie paliwa (lub prądu). Teraz funkcja ta trafiła do Polski.

Jak zaoszczędzić paliwo dzięki Mapom Google

Aplikacja Map Google proponuje teraz najoszczędniejszą trasę przy okazji informując czasem, ile paliwa się zaoszczędzi ją wybierając (może to być nawet kilkanaście procent). Nierzadko jest to też trasa najszybsza (w końcu omijając korki i decydując się na krótszy czas jazdy często spalimy mniej), ale przede wszystkim najkrótsza, omijająca czasem autostrady i ekspresówki. Choć, co ważne, tu brana pod uwagę jest kombinacja tych czynników.

Czasem oszczędna trasa zajmie dużo więcej czasu. Wtedy Google jej nie preferuje
Czasem oszczędna trasa zajmie dużo więcej czasu. Wtedy Google jej nie preferuje© fot. Autokult

Jeśli zaproponowana jako najlepsza opcja trasa jest też najoszczędniejsza, to pojawi się przy niej ikona listka. Jeśli mniej paliwa zużyjemy jadąc inną drogą, to też dostaniemy taką propozycję jako alternatywną – znowu oznaczoną listkiem.

Wybór ten dostaniemy zawsze, a domyślnie teraz preferowane są właśnie te trasy, które pozwolą zaoszczędzić. Na szczęście Google nie wciska ich na siłę. Jeśli oszczędność paliwa jest znikoma, a czas przejazdu dużo dłuższy, to i tak nawigacja jako pierwszy wybór da tę trasę, dzięki której najszybciej dotrzemy do celu. Jeśli chcemy wyłączyć preferencję dla ekonomicznej jazdy, to należy wejść w menu (trzy kropki w prawym górnym rogu), a następnie w opcje trasy.

Jeśli opcja ta będzie zaznaczona, to w momencie, gdy strata czasowa będzie minimalna, a oszczędność paliwa znacząca, nawigacja jako główną propozycję zaproponuję tę, która gwarantuje niższe zużycie paliwa.

Można wybrać rodzaj napędu
Można wybrać rodzaj napędu© fot. Autokult

"Paliwa", choć nie tylko o nie chodzi. Jak wiadomo, w innych warunkach oszczędny jest samochód benzynowy, a w innych diesel, hybryda czy auto elektryczne. I właśnie spośród tych czterech rodzajów napędu można też wybierać w opcjach trasy. Nawigacja uwzględni to, czy dana droga jest ekonomiczna dla konkretnego rodzaju samochodu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)