Czy można jechać na Wielkanoc do rodziny? Sprawdzamy, co mówią przepisy

Poradniki i mechanikaCzy można jechać na Wielkanoc do rodziny? Sprawdzamy, co mówią przepisy07.04.2020 09:41
JAK POLICJANCI BĘDĄ TRAKTOWALI OSOBY, KTÓRE WYJADĄ W TYM ROKU NA WIELKANOC DO RODZIN?
JAK POLICJANCI BĘDĄ TRAKTOWALI OSOBY, KTÓRE WYJADĄ W TYM ROKU NA WIELKANOC DO RODZIN?
Źródło zdjęć: © fot. malopolska.policja.gov.pl
M. L.

Zbliża się Wielkanoc i wielu z was zastanawia się, czy można jechać na święta autem do rodziny? Czy ograniczenia w przemieszczaniu się wpływają na takie spotkania?

Pomimo ograniczeń rządowych w kwestii przemieszczania się po kraju, w tym roku jak zawsze można odwiedzić rodzinę w czasie Świąt Wielkanocnych.

Co prawda strona rządowa gov.pl wprowadza ogromne zamieszanie informacyjne, ale wszystko wyjaśniają przepisy rozporządzenia z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Co mówią przepisy o przemieszczaniu się?

W § 5. Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 31 marca czytamy:

"W okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze…"

Wyjątki dotyczą niektórych osób wykonujących określone w rozporządzeniu czynności oraz "zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego". Wyjazd na święta nie jest niezbędną potrzebą, ale w tym roku Wielkanoc będziemy świętować 12 kwietnia.

Natomiast 11 kwietnia kończą się nie tylko prawne ograniczenia w przemieszczaniu się, ale także okres Wielkiego Postu.

Odpowiedź na postawione w tytule pytanie jest więc prosta: możecie wyjechać na Święta Wielkanocne 12 kwietnia do rodziny czy znajomych. Pod warunkiem, że do tego czasu nie zmienią się w tej kwestii przepisy.

Warto zachować rozwagę

O ile przepisy nie zabraniają obchodzenia Świąt Wielkanocnych zgodnie z tradycją, o tyle warto przemyśleć wyjazd do rodziny, zwłaszcza jeśli są to osoby w podeszłym wieku lub z chorobami przewlekłymi, mającymi wpływ na obniżenie odporności. To głównie takie osoby są narażone na poważne komplikacje zdrowotne w przypadku zarażenia koronawirusem.

Policja będzie prowadziła wzmożone działania prewencyjne w ramach bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale jeśli przepisy się nie zmienią, nie musicie się obawiać rutynowej kontroli i martwić powodem wyjazdu. Natomiast na tę chwilę nie mamy informacji, czy będzie prowadzona jak co rok akcja "Wielkanoc".

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)