Czechy zamykają granice dla Polaków. Jesteśmy na czerwonej liście

Czechy zamykają granice dla Polaków. Jesteśmy na czerwonej liście06.11.2020 09:38
Powtarza się sytuacja z wiosny.
Powtarza się sytuacja z wiosny.
Źródło zdjęć: © Gabriel Kuchta/Getty Images

Od poniedziałku, 9 listopada 2020 roku, Czechy zamykają przejścia graniczne z Polską. Na teren naszych południowych sąsiadów będzie można dostać się tylko w kilku wyjątkowych sytuacjach.

Polska jest na liście krajów wysokiego ryzyka zachorowania na koronawirusa, więc nasi południowi sąsiedzi podejmują odpowiednie środki bezpieczeństwa. Od poniedziałku nie będzie można przekroczyć granicy z Czechami, chyba, że znajdziemy się w specjalnej grupie osób. Zostaną jednak nałożone na nas pewne obostrzenia i obowiązki.

Do Czech wjadą osoby, które:

  • Są cudzoziemcami i mają pozwolenie na stały lub tymczasowy w krajach o niskim ryzyku zarażenia (czyli nie jest to Polska)
  • Mają wizę długoterminową, zezwolenia na pobyt stały lub czasowy w Republice Czeskiej
  • Są członkami rodzin obywateli Czech
  • Są pracownikami transportu międzynarodowego (np. kierowcy zawodowi)
  • Mają szczególne znaczenie dla Republiki Czeskiej (uczniowie, partnerzy biznesowi, dyplomaci)
  • Mają szczególne powody (świadczenia zdrowotne, wyrok sądu, wezwanie organu państwowego, opieka nad członkami rodziny, sytuacje humanitarne), o ile są potwierdzone odpowiednimi dokumentami.

Wszystkie osoby z tych grup będą jednak poddane badaniu PCR i są zobowiązane do wypełnienia formularza lokalizacyjnego. Wyjątkiem od badania jest przejazd tranzytowy, trwający nie więcej niż 12 godzin.

Wyciągnięto również wnioski z poprzedniego zamknięcia granic i z obowiązku badań zostali wyłączeni pracownicy transgraniczni, który przynajmniej raz w tygodniu pojawiają się w Czechach w celach zarobkowych.

Należy pamiętać, że hotele w Czechach nie przyjmują turystów, a swobodę poruszania się ograniczono do minimum. Od 28 października obowiązuje godzina policyjna od 21 do 5 rano. Szkoły, restauracje i miejsca rekreacji pozostają zamknięte do odwołania.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)