Poradniki i mechanikaCo grozi za jazdę bez uprawnień?

Co grozi za jazdę bez uprawnień?

Prawo jazdy
Prawo jazdy
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Mariusz Zmysłowski
29.07.2016 14:38, aktualizacja: 30.03.2023 11:32

Kara za jazdę bez uprawnień zależy od tego, jakie w danym przypadku są czynniki, które mogą dodatkowo wpłynąć na jej wymiar. Do najważniejszych kwestii rozstrzygających należy, czy kierowca nie miał uprawnień w ogóle, czy były one jedynie zawieszone.

Co grozi za jazdę z zawieszonymi uprawnieniami

Zgodnie z przepisami, które zostały wprowadzone w maju 2015 roku, kierowca może mieć zawieszone prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Zawieszenie następuje w takiej sytuacji na okres 3 miesięcy.

Jeśli w tym czasie kierowca zostanie zatrzymany za kierownicą pojazdu, zawieszenie zostaje przedłużone na 6 kolejnych miesięcy. Kolejnym razem kara będzie już dużo bardziej bolesna. Jeśli kierowca zostanie zatrzymany ponownie z zawieszonymi uprawnieniami, nastąpi cofnięcie uprawnień, co w praktyce oznacza konieczność zdania egzaminu na nowo.

Warto wiedzieć, że prawo jazdy może zostać zawieszone na trzy miesiące nie tylko za wyżej wymienione przekroczenie dozwolonej prędkości. Taka sama kara nakładana jest, jeśli przewozi się w samochodzie więcej osób, niż maksymalna liczba wskazana w dowodzie rejestracyjnym.

Co grozi za jazdę z cofniętymi uprawnieniami?

Jeśli kierowcy uprawnienia zostały cofnięte decyzją administracyjną, a mimo to wsiadł on za kierownicę, po czym został przyłapany przez funkcjonariuszy, jego zachowanie jest rozpatrywane jako przestępstwo. W takim przypadku przepisy mówią o karze do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności oraz orzeczeniu zakazu prowadzenia pojazdów.

Co grozi za jazdę bez uprawnień?

Jeśli kierowca nie ma uprawnień i nie miał ich również wcześniej, grozi mu kara grzywny wynosząca 500 zł. Możliwe jest także, że nałożona zostanie na niego kara zakazu prowadzenia pojazdów.

Co grozi za jazdę bez uprawnień na dany pojazd?

Kierowca, który ma uprawnienia na pojazd innej kategorii, niż wymagane są do prowadzenia pojazdu, za kierownicą którego został zatrzymany przez policję, grozi mu jedynie kara grzywny. Wynosi ona 300 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)