CEPiK 2.0 po raz kolejny przełożony – na kiedy?

CEPiK 2.0 po raz kolejny przełożony – na kiedy?

CEPiK 2.0 po raz kolejny przełożony – na kiedy?
Marcin Łobodziński
26.09.2016 07:38, aktualizacja: 01.10.2022 21:55

Cyfrowa baza Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w wersji 2.0 miała wystartować od 1 stycznia 2017 roku i tym samym przynieść wielkie zmiany w prawie dla kierowców. Już teraz wiadomo, że ten termin jest nierealny, a co więcej, nie znamy nowego.

Uruchomienie bazy CEPiK 2.0 było zaplanowane pierwotnie na 1 stycznia 2017 roku, wcześniej na 4 stycznia 2016 i teraz już wiadomo, że początek przyszłego roku jest nierealnym terminem oddania jej do użytku. Tak donosi Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Wszystko wynika ze słabej komunikacji pomiędzy zainteresowanymi, a także z późnego przejęcia prac nad nią przez Ministerstwo Cyfryzacji. Gdy to przejęło CEPiK 2.0 na początku tego roku, z 25 rozporządzeń potrzebnych do realizacji celu wydane były tylko dwa. Do sierpnia wydano już 27. Nie było też żadnej komunikacji pomiędzy interesariuszami.

Dużą wadą CEPiK-u jest brak słownika, który ujednoliciłby chociażby nazwy modeli samochodów. Do tej pory można było je wpisywać z palca w taki sposób jak się chciało, co prowadziło do wielkich błędów. To samo dotyczy roczników i innych danych. Niestety to właśnie liczne błędy są największym problemem aktualnej bazy CEPiK. Teraz Ministerstwo Cyfryzacji podjęło w tym zakresie współpracę z Instytutem Transportu Samochodowego.

Przypominamy, że reforma CEPiK umożliwi uruchomienie nowych, przydatnych e-usług, pozwoli gromadzić więcej danych z okresowych badań technicznych, a także zapoczątkuje rewolucję w systemie punktów karnych i egzaminów na prawo jazdy. Wszelkie zmiany dla kierowców, przewidziane na przyszły rok uzależnione są właśnie od CEPiK 2.0. W artykule poniżej przedstawiliśmy wszystkie szczegóły, ale zanosi się na to, że trzeba będzie dłużej poczekać.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)