CEP przygotowywana na profesjonalną rejestrację. Termin zostanie dotrzymany

CEP przygotowywana na profesjonalną rejestrację. Termin zostanie dotrzymany17.05.2019 10:17
Profesjonalne tablice mają być początkiem zmian w skostniałych przepisach o rejestracji samochodów
Profesjonalne tablice mają być początkiem zmian w skostniałych przepisach o rejestracji samochodów
Źródło zdjęć: © PAP/Michał Trembecki

Dobra informacja dla kupujących samochody i profesjonalnych sprzedawców aut. W lipcu 2019 roku pojawi się nowy typ tablic rejestracyjnych. Jednym kompletem dilerzy będą mogli posługiwać się na kilku pojazdach. Dzięki temu klient nie będzie kupował kota w worku.

Profesjonalne tablice rejestracyjne mogą pojawić się z końcem lipca 2019 r. Dlaczego takie rozwiązanie jest potrzebne? Dzięki profesjonalnym tablicom rejestracyjnym dilerzy samochodów będą mogli oferować potencjalnemu klientowi jazdę próbną konkretnym, wybranym przez niego egzemplarzem auta. Dziś zdarza się, że klient musi zadowolić się przejażdżką inną wersją silnikową, ponieważ diler nie posiada zarejestrowanego auta w wariancie, które chce kupić nabywca. W efekcie klient nie do końca wie, co kupuje.

Zobacz wideo: najszybszy radiowóz w Polsce zatrzymał pirata w Audi. Nie wierzył, że to faktycznie policja:

Minister cyfryzacji Marek Zagórski informuje, że Centralna Ewidencja Pojazdów jest dostosowywana do obsługi profesjonalnej rejestracji pojazdów, a proces ten ma zakończyć się w lipcu 2019 r. Nie tylko Ministerstwo Cyfryzacji pracuje w pocie czoła nad uruchomieniem profesjonalnej rejestracji pojazdów. Również resort infrastruktury, w odpowiedzi na interpelację poselską, potwierdza gotowość do wydawania jednej tablicy rejestracyjnej (a więc rozpoczęcia jazd testowych) dla kilku niezarejestrowanych wcześniej aut.

Czym jest profesjonalna rejestracja pojazdów?

Profesjonalna rejestracja pojazdów to rozwiązanie wykorzystywane już w kilku państwach Europy Zachodniej. Pozwala ona na wydanie jednego kompletu tablic rejestracyjnych dla firmy sprzedającej auta lub zajmującej się badaniem pojazdów. To oznacza ułatwienie pracy dla ok. 20 tys. podmiotów. Dziś, by klient odbył jazdę testową danym egzemplarzem, trzeba dokonać jego rejestracji w urzędzie.

Gdy przepisy wejdą w życie, wystarczy wypełnić dane na blankiecie (marka, model, numer VIN pojazdu użyczonego) przed przejażdżką autem testowym, a profesjonalny dowód będzie ważny 30 dni. Profesjonalne tablice łatwo będzie można rozpoznać. Na białym tle oznakowanie będzie wypisane zieloną czcionką.

Zgodnie z informacjami podawanymi przez resort infrastruktury nowe tablice rejestracyjne i cała procedura tzw. profesjonalnej rejestracji samochodowych jest skierowana do firm, które zajmują się

  • produkcją samochodów,
  • dystrybucją samochodów,
  • badaniami samochodów.

Muszą to być też pojazdy nigdy nie rejestrowane poza Polską.

Profesjonalna rejestracja - od kiedy?

Przepisy zaczną obowiązywać 11 lipca 2019 roku. Po etapie notyfikacji Komisji Europejskiej do 18 lutego 2019 roku, odpowiednie dokumenty zostaną przedłożone do podpisu Ministra Infrastruktury. Centralna Ewidencja

Dealer nie będzie musiał rejestrować każdego auta z osobna
Źródło zdjęć: © fotolia
Dealer nie będzie musiał rejestrować każdego auta z osobna

Pozostaje jeszcze kwestia kosztów uzyskania profesjonalnych tablic rejestracyjnych. Wydanie decyzji ma kosztować 100 zł, blankietu 10 zł, wydanie tablic 80 zł, a nalepek legalizacyjnych kolejne 15 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)