Ceny paliw biją kolejne rekordy. Drożej o 40 groszy w tydzień

Ceny paliw biją kolejne rekordy. Drożej o 40 groszy w tydzień08.06.2022 12:06
Ceny na autostradach są zawsze wysokie, ale już nie obowiązuje zasada, że zawsze najwyższe
Ceny na autostradach są zawsze wysokie, ale już nie obowiązuje zasada, że zawsze najwyższe
Źródło zdjęć: © fot. Szymon Jasina

Najnowszy raport analityków rynku paliw e-petrol.pl pokazuje, że paliwa biją kolejne rekordy cen. Średnie ze stacji w Polsce pokazują skalę problemu.

Istotne jest tu zrozumienie, że ceny, o których za chwilę przeczytacie, to średnie z całego kraju, z różnych stacji paliw. Nie są to więc pojedyncze przypadki, kiedy benzynę można kupić np. po 8,25 zł za litr czy też za 7,80 zł.

A to właśnie benzyna jest obecnie na świeczniku. Średnia dla Pb98 to aż 8,51 zł/l, a dla popularnej Pb95 7,95 zł/l. Oznacza to, że standardowa benzyna podrożała w tydzień o 40 gr, a 98-oktanowa o 49 gr.

Sytuacja jest tak nietypowa, że w niektórych lokalizacjach ceny są wyższe niż np. na autostradach, gdzie zawsze było znacznie drożej. Warto też zauważyć, że Pb95 znów "wymknęło się" z ram prognozy z piątku 3 czerwca, które określono na 7,70-7,94 zł/l.

Niestety to samo można powiedzieć o oleju napędowym, który obecnie kosztuje 7,50 zł/l. Analitycy e-petrol "ustawili" górną granicę na 7,48 zł/l. Diesel podrożał o 37 groszy.

Zgodnie z oczekiwaniami stabilny i tani jest tylko autogaz. Za litr LPG kierowcy płacą obecnie średnio 3,57 zł/l. Analitycy szacowali, że będzie to zakres 3,56-3,66 zł/l, więc gaz niemal wymyka się z prognoz, ale zbliżając się do jej dolnej granicy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)