Borgward ogłasza bankructwo. Tyle zostało z wielkiego powrotu

Borgward ogłasza bankructwo. Tyle zostało z wielkiego powrotu

BX3 to ostatni model marki
BX3 to ostatni model marki
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Borgward
Aleksander Ruciński
05.12.2022 11:58, aktualizacja: 05.12.2022 12:16

Borgward to niemiecka marka, która w 2014 roku została wskrzeszona przez chińskie konsorcjum BAIC. Plany były śmiałe, a na początku szło całkiem nieźle. Niestety misja ostatecznie zakończyła się porażką - firma właśnie ogłosiła bankructwo.

Chiny to wyjątkowo chłonny rynek motoryzacyjny. Nic więc dziwnego, że wielu producentów, nawet niszowych, próbuje tam swoich sił. Niestety mimo sprzyjającej koniunktury nie zawsze się udaje, czego przykładem jest Borgward.

Niemiecki producent, który kilka lat temu dostał drugą szansę, nie zniósł próby czasu. I to pomimo oferty opartej głównie na modnych segmentach. Wszystkie współczesne propozycje Borgwarda reprezentowały bowiem nurt SUV-ów i crossoverów. Niedawno pojawił się nawet elektryk w postaci BX7.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niestety obecność w Chinach i Niemczech nie przełożyła się na wyniki sprzedaży, które były niezadowalające. W szczytowym 2019 roku Borgward znalazł 55 tys. chętnych. W 2021 było już ich tylko 3,6 tys. Z uwagi na słabe wyniki, firma odnotowała znaczące straty - w samym 2021 roku było to 4,7 mld juanów.

Skończyło się bankructwem, o którym donosi Automotive News Europe. Dalsze plany firmy na razie nie są znane. Można jednak podejrzewać, że Borgward dołączy do grona niszowych marek, o których świat szybko zapomniał.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)