Będzie kolejny odcinek S19 na Podkarpaciu. To wyzwanie dla inżynierów

Będzie kolejny odcinek S19 na Podkarpaciu. To wyzwanie dla inżynierów

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © fot. GDDKiA
Aleksander Ruciński
10.11.2021 08:02, aktualizacja: 14.03.2023 14:28

Kolejne kilometry S19 w woj. podkarpackim z wybranym wykonawcą. Mowa o 11,6-kilometrowym odcinku zaplanowanym do budowy na wyjątkowo trudnym terenie.

Droga ekspresowa S19 będąca częścią międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia sukcesywnie zyskuje kolejne odcinki. GDDKiA właśnie wybrała wykonawcę jednego z nich. To podkarpacka część trasy między Babicą a Jawornikiem. Odcinek liczący 11,6 km długości będzie nie lada wyzwaniem dla wykonawcy. Głównie z uwagi na zróżnicowane i trudne ukształtowanie terenu.

W przetargu na realizację nowego odcinka złożono łącznie 8 ofert. Najkorzystniejsza okazała się propozycja Przedsiębiorstwa Usług Technicznych Intercor, które zaoferowało cenę w wysokości 1 253 370 000 zł. Przy braku odwołań od dokonanego wyboru oraz po otrzymaniu pozytywnej opinii Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych możliwe będzie podpisanie umowy.

Umowa zakłada wykonanie odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej o długości 11,6 km z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach plus pasem awaryjnym. W ramach projektu wybudowany zostanie także węzeł drogowy w rejonie miejscowości Strzyżów i Czudec. Będzie też MOP Jawornik.

Projekt zakłada także wybudowanie siedmiu estakad, z czego najdłuższa ma mieć aż 1,15 km. Zostanie postawiona na filarach o wysokości około 100 metrów. Do tego sześć wiaduktów i 3 przejścia dla zwierząt.

S19 na Podkarpaciu - mapa realizacji
S19 na Podkarpaciu - mapa realizacji© mat. prasowe / GDDKiA

Jak donosi GDDKiA, planowany odcinek przebiega przez teren o skomplikowanej budowie geologicznej. Okolica obfituje w liczne wzniesienia i doliny, przez które przebiegają cieki wodne. W pobliżu planowanej trasy zlokalizowano łącznie 13 obszarów osuwiskowych. Budowa będzie więc sporym wyzwaniem dla wykonawcy.

Nowy odcinek będzie częścią ponad 700-kilometrowej trasy S19 łączącej północny wschód z południowym wschodem Polski. Przez Podkarpacie ma przebiegać aż 169 km nowej ekspresówki. Jak dotąd do użytku oddano 39,6 km z nich.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)