Autostrada A4 zostanie rozbudowana. Kolejne odcinki z dodatkowymi pasami

Autostrada A4
Autostrada A4
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | GDDKiA
Aleksander Ruciński

24.10.2023 10:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

GDDKiA informuje o decyzji dotyczącej rozbudowy autostrady A4 pomiędzy Katowicami a granicą województwa opolskiego.

Autostrada A4 jest jedną z najbardziej obleganych dróg w Polsce. Dostosowanie jej do obecnego natężenia ruchu wiąże się z koniecznością rozbudowy o kolejne pasy. W pierwszej kolejności stanie się to na odcinkach między Krakowem a Katowicami. Jak się jednak okazuje, fragment od Katowic do granicy z woj. opolskim również zostanie objęty podobnym planem.

Jak informuje GDDKiA, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał właśnie program inwestycji obejmujący rozbudowę A4 na kolejnych odcinkach.

A4 w obecnej formie między węzłem Katowice Murckowska a Gliwice Sośnica posiada przekrój 2x3, zmienny miejscowo na 2x2 lub 2x4. Od węzła Gliwice Sośnica w stronę Opola obowiązuje z kolei układ 2x2.

Jak informuje GDDKiA, istniejący przekrój jest niewystarczający, gdyż nie gwarantuje użytkownikom oczekiwanej swobody ruchu. Dodatkowym aspektem przemawiającym za rozbudową autostrady jest długi czas eksploatacji oraz zużycie niektórych fragmentów, które i tak wymagają remontu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto wspomnieć, że stworzenie nowych pasów ruchu pociągnie za sobą konieczność rozbudowy 11 węzłów drogowych, 6 miejsc obsługi podróżnych i ponad 150 obiektów inżynieryjnych.

Kierowcy, którzy liczą na szybszy przejazd A4, muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. Realizację inwestycji w systemie projektuj i buduj zaplanowano bowiem na lata 2031-2033.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)