Poradniki i mechanikaApteczka samochodowa – którą wybrać?

Apteczka samochodowa – którą wybrać?

Apteczkę warto posiadać bez względu na cel podróży
Apteczkę warto posiadać bez względu na cel podróży
Źródło zdjęć: © fotolia
Maciej Gis
09.04.2022 13:47, aktualizacja: 14.03.2023 12:35

Czasami są sytuacje, w których konieczne jest skorzystanie z apteczki. Produkty dostępne na rynku nie są sobie równe. Z tego względu przed zakupem warto upewnić się, że w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia apteczka spełni swoją rolę.

Brak prawnego obowiązku posiadania apteczki samochodowej przez właścicieli pojazdów osobowych stanowi polski wyjątek. W takich krajach jak: Niemcy, Francja, Czechy, Słowacja, Węgry, Austria, Litwa, Chorwacja, Grecja, Rosja czy Bułgaria apteczki są obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu. Warto o tym pamiętać, wyjeżdżając za granicę, tym bardziej że tamtejsi stróże prawa mogą być drobiazgowi podczas kontroli drogowej. Brak apteczki może skończyć się nawet wysokim mandatem.

Apteczkę warto posiadać bez względu na cel podróży, bo nigdy nie wiadomo, kiedy i w jakiej sytuacji może być przydatna. By mieć pewność, że jej zawartość będzie wystarczająca – zarówno w kraju, jak i za granicą – trzeba wybrać wersję, która spełnia europejską normę DIN 13164. Mając apteczkę z oznaczeniem DIN (skrót Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego, który stworzył normę dla apteczek), mamy pewność, że z takim składem nie będzie problemu przy udzielaniu pomocy przedmedycznej.

Kupując apteczkę, warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt – jej kolor. Najlepiej, żeby był jaskrawy (żółty, czerwony bądź pomarańczowy). W nagłej sytuacji łatwiej będzie ją odnaleźć. Profesjonalne apteczki pokryte są także materiałami odblaskowymi, dzięki temu po zmroku będą widoczne w sztucznym świetle.

W podstawowym wyposażeniu apteczki znajdują się: różnego rodzaju opatrunki, bandaże, plastry, nożyczki z zaokrąglonymi końcami, koc izotermiczny, gumowe rękawiczki, maseczka do sztucznego oddychania oraz instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Najtańsze apteczki kosztują poniżej 10 zł. Ale nie warto się na nie decydować. Lepiej wybrać certyfikowany produkt, tym bardziej że ich ceny zaczynają się od 15 zł. Koszt dobrze wyposażonej apteczki wynosi minimum 50 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)