50‑latek zdaje na prawo jazdy już od 17 lat. Do egzaminu podchodził 192 razy

50-latek po raz pierwszy podszedł do egzaminu w wieku 33 lat
50-latek po raz pierwszy podszedł do egzaminu w wieku 33 lat
Źródło zdjęć: © fot. OSK "Rondo" Olkusz, zdjęcie poglądowe
Filip Buliński

09.03.2021 14:56, aktual.: 16.03.2023 14:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Egzamin na prawo jazdy dla wielu jest z pewnością stresującym wyzwaniem. Wie o tym coś pewien 50-latek z Piotrkowa Trybunalskiego, który do egzaminu podchodził już blisko 200 razy. Co ważne, mowa o egzaminie teoretycznym – nawet jeśli w końcu uda mu się go zdać, czeka go jeszcze część praktyczna.

Pewien 50-latek z Piotrkowa Trybunalskiego jest w miejscowym WORD-zie stałym gościem. Jak donosi TVP3 Łódź, pierwszy raz do egzaminu podchodził w wieku 33 lat w 2004 roku, a więc w okresie, kiedy Polska dołączyła do Unii Europejskiej. Od tamtej pory mężczyzna bezskutecznie podchodzi do teoretycznego egzaminu na prawo jazdy, którego zasady w tym czasie wielokrotnie się przecież zmieniały.

Ciężko powiedzieć, czy mowa tu o olbrzymim pechu, czy po prostu braku sumienności w przygotowywaniu się do egzaminu. 50-latek ze 192 podejściami jest rekordzistą w miejscowym WORD-zie i pewnie należy też do krajowej czołówki. Następni w "kolejce" mają po 20-40 podejść. Co ciekawe, piotrkowski ośrodek ruchu drogowego może pochwalić się wysoką zdawalnością egzaminów na poziomie 70 proc.

Mężczyzna może jednak podchodzić do egzaminu tyle razy, ile starczy mu pieniędzy lub determinacji. Do tej pory przeznaczył na próby kilka tysięcy zł. W rozmowie z TVP3 Łódź jeden z instruktorów przyznał, że powinien istnieć przepis, mówiący, że po 20. czy 30. podejściu dalsze próby powinny zostać takiej osobie uniemożliwione, ponieważ tak liczne niepowodzenia mogą świadczyć o tym, że kandydat nie nadaje się na bezpiecznego kierowcę i może stwarzać zagrożenie.

Mężczyźnie kibicuje jednak cały piotrkowski WORD. Nawet jeśli uda mu się w końcu zdać część teoretyczną, będzie musiał się jeszcze zmierzyć z częścią praktyczną. Kto wie, może tutaj pójdzie mu już zdecydowanie lepiej.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Obecnie teoretyczna część egzaminu składa się z 32 pytań – 20 podstawowych i 12 tzw. specjalistycznych. Są one losowane z puli zawierającej ok. 4 tys. pytań. Pytania mogą być wyceniane na 1, 2 lub 3 punkty, a żeby zdać, należy uzyskać co najmniej 68 punktów na 74 możliwych do zdobycia. W zależności od ważności pytania można sobie więc pozwolić na 2 do 6 błędów. Czas trwania egzaminu wynosi 25 minut, natomiast koszt podejścia do niego to 30 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)