4 punkty widokowe w polskich górach, do których dojedziesz samochodem

Przełęcz Wyżna
Przełęcz Wyżna
Źródło zdjęć: © AdobeExpress | AdobeExpress

20.05.2024 14:31, aktual.: 20.05.2024 14:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chodzenie po górach kojarzy się głównie z pieszymi, długimi i często wyczerpującymi fizycznie wyprawami. Dopiero na końcu wędrówki czeka na nas cel, którym zazwyczaj jest miejsce z pięknym widokiem na okolicę. Nie do każdego z nich dotrzemy jednak tylko i wyłącznie na własnych nogach – wiele atrakcyjnych punktów widokowych w polskich górach jest bowiem dostępnych także dla zmotoryzowanych turystów i to bez konieczności dochodzenia do nich pieszo. Oto 4 górskie lokalizacje w różnych regionach Polski, do których można wygodnie dojechać samochodem!

Przełęcz Wyżna w Bieszczadach

Bieszczady to piękne, malownicze góry, które z roku na rok zyskują na popularności. Odwiedzają je głównie turyści poszukujący ciszy, spokoju oraz bliskiego kontaktu z dziką przyrodą. Wybierając na cel swojej podróży Bieszczady – domki w Nocowanie.pl zdecydowanie najlepiej sprawdzą się jako miejsce zakwaterowania dla zmotoryzowanych turystów. To dogodnie położone obiekty noclegowe, które zapewnią swoim gościom wygodę, prywatność i bliski kontakt z naturą, a dla ich pojazdu bezpieczne miejsce na postój na terenie posesji.

Jednym z najbardziej znanych punktów widokowych w polskich Bieszczadach jest Przełęcz Wyżna, która jest dobrze dostępna dla zmotoryzowanych turystów. Na przełęczy znajduje się bowiem obszerny parking, z którego terenu można podziwiać piękne widoki na okolicę, a także, w razie potrzeby, udać się w dalszą, pieszą już podróż – m. in. do słynnej Chatki Puchatka lub na nie mniej popularną wśród turystów Połoninę Wetlińską.

Z parkingu na Przełęczy Wyżnej można podziwiać zjawiskową panoramę bieszczadzkich szczytów, a także ujrzeć stąd rozległą Połoninę Caryńską, która robi ogromne wrażenie o każdej porze roku. Podczas podziwiania widoków bez problemu zlokalizujemy także szczyty Małej i Wielkiej Rawki, a przy dobrej pogodzie wypatrzymy Tarnicę, najwyższy szczyt polskich Bieszczadów oraz Bukowe Berdo.

Góra Szybowcowa w Karkonoszach

Drugą lokalizacją w polskich górach, która jest osiągalna dla zmotoryzowanych turystów, jest słynna Góra Szybowcowa. To położone w Karkonoszach wzniesienie, które na mapie znajduje się blisko Jeleniej Góry. Jest to także jeden z najciekawszych punktów widokowych w okolicy, z którego można podziwiać przepiękne, rozległe widoki na Karkonosze i Rudawy Janowickie.

Góra Szybowcowa przyciąga do siebie nie tylko miłośników efektownych, górskich panoram, lecz także entuzjastów lotów szybowcowych. Już w 1924 r. nieopodal wzniesienia, w miejscowości Jeżów Sudecki, otwarta została niemiecka szkoła szybowcowa, której adepci korzystali z dogodnego położenia okolicznych wzniesień. Jej funkcję po II wojnie światowej przejął natomiast polski Aeroklub Jeleniogórski, w którym nauki pobierał pierwszy Polak w kosmosie – Mirosław Hermaszewski.

Pieniny
Pieniny© AdobeExpress | AdobeExpress

Sromowce Wyżne w Pieninach

Nie ulega wątpliwości, że widok na Tatry jest jednym z najpiękniejszych, jakie można uświadczyć w polskich górach. Najwyższe szczyty w naszym kraju można podziwiać z wielu miejsc, lecz nie do każdego można dostać się samochodem. Jednym z nich są Sromowce Wyżne, gdzie znajduje się jeden z ciekawszych punktów widokowych, oferujących przepiękną panoramę Tatr. Do tego miejsca można dostać się jadąc od strony Czorsztyna i zatrzymując się na szerokim poboczu, które pełni funkcję zarówno parkingu, jak i punktu widokowego.

Sromowce Wyżne są znanym i docenianym punktem widokowym na Tatry. To właśnie z tego miejsca rozciąga się bowiem jedna z piękniejszych panoram górskich w naszym kraju. Po wyjściu z auta można tu podziwiać zarówno łagodne wzniesienia charakterystyczne dla pienińskiego krajobrazu, jak i strzeliste górskie szczyty należące do łańcucha Tatr Wysokich. Te widoki zdecydowanie zapierają dech w piersiach i na długo zapadają w pamięć!

Wola Krogulecka
Wola Krogulecka© AdobeExpress | AdobeExpress

Wola Krogulecka w Beskidzie Sądeckim

Ostatnim punktem widokowym w polskich górach, który można bez problemu odwiedzić samochodem, jest Wola Krogulecka. To właśnie tu znajduje się charakterystyczne miejsce o nazwie Ślimak, które oferuje niesamowite wrażenia wizualne.

Położony w samym sercu Sądecczyzny punkt widokowy pozwala podziwiać z góry malowniczą dolinę Popradu, pasmo Radziejowej, Beskidu Wyspowego z Mogielicą na czele, a także liczne, łagodne wzgórza, sięgające aż po sam horyzont. Szczególnie efektownie widoki prezentują się tu o wschodzie i zachodzie słońca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)