PSA Peugeot Citroën oficjalnie publikuje rzeczywiste spalanie swoich samochodów

4 miesiące temu informowaliśmy, że Peugeot ma w planach podawanie zużycia paliwa osiąganego w rzeczywistych warunkach drogowych. Teraz koncern PSA dotrzymuje obietnicy.

Francuzi chcą być postrzegani jako liderzy w kwestii ekonomii eksploatacji i ekologii. Jednym z kroków w tę stronę jest podawanie rzeczywistych wartości zużycia paliwa różnych modeli samochodów. W końcu, jeśli ktoś jest liderem, nie ma się czego obawiać i może śmiało grać w otwarte karty.

Test opracowany z PSA Peugeot Citroën jest powtarzalny (…) Potwierdza zużycie paliwa typowego użytkownika w realnych warunkach. Udowadnia, że można polegać na badaniach drogowych w kwestii pomiarów emisji CO2. Test ten powinien być wyznacznikiem dla wszystkich producentów reklamujących swoje auta ich zużyciem paliwa.

Greg Archer — Clean Vehicles Director w Transport & Environment

To jest moment, na który konsumenci czekali bardzo długo. Od dawna oczywiste jest, że informacje katalogowe w kwestii spalania są w większości przypadków warte niewiele, bo nie odzwierciedlają rzeczywistych warunków eksploatacji. Jeśli ktoś mimo wszystko nie był tego świadom, mógł czuć się oszukany, jeżeli wybrał samochód na podstawie jego zużycia paliwa, podanego oficjalnie przez producenta.

Koncern PSA Peugeot Citroën chce zmienić podejście do informowania nabywców. Na razie Francuzi przeprowadzili testy dla trzech modeli. Były to Peugeot 308 1.6 BlueHDi 120 S&S Allure, Citroën C4 Grand Picasso 1.6 BlueHDi 120 S&S Exclusive oraz DS 3 1.6 BlueHDi 120 S&S So Chic. Jak widać na tapet wzięto tylko jeden silnik — oszczędnego diesla. Mimo to wyniki różniły się od siebie między poszczególnymi autami.

Pojazdy zostały przetestowane zgodnie z wytycznymi protokołu NGO Transport & Environment. Określają one między innymi liczbę pasażerów, bagaż, typy nawierzchni i użycie klimatyzacji. Cykl pomiarowy zawiera 25,5 km trasy w mieście, 39,7 km poza miastem i 31,1 km na autostradzie. Wszystkie badania odbywają się na otwartych odcinkach dróg publicznych, w rzeczywistych warunkach. Koncern PSA swoje badania przeprowadził w okolicy Paryża.

Zużycie paliwa nie zostało podane na podstawie wskazań komputera pokładowego. Jest ono mierzone przez zewnętrzny osprzęt, którego część widoczna jest na zdjęciach. Wyniki oczywiście różnią się od tych, które osiągane są w przypadku NEDC (New European Driving Cycle).

Peugeot 308 1.6 BlueHDi 120 S&S Allure

Pomiary rzeczywiste, zgodne z NGO: 5,0 l/100 km
Dane zebrane z ankiet użytkowników: 5,0 / 5,1 l/100 km
Katalogowe dane zgodne z NEDC: 4,3 / 3,2 / 3,6 l/100 km (miasto / trasa / średnie)


Citroën C4 Grand Picasso 1.6 BlueHDi 120 S&S Exclusive

Pomiary rzeczywiste, zgodne z NGO: 5,6 l/100 km
Dane zebrane z ankiet użytkowników: 5,5 / 5,7 l/100 km
Katalogowe dane zgodne z NEDC: 4,5 / 3,7 / 4,0  l/100 km (miasto / trasa / średnie)


DS 3 1.6 BlueHDi 120 S&S So Chic

Pomiary rzeczywiste, zgodne z NGO: 4,9 l/100 km
Dane zebrane z ankiet użytkowników: 5,1 / 5,3  l/100 km
Katalogowe dane zgodne z NEDC: 4,4 / 3,2 / 3,6 l/100 km (miasto / trasa / średnie)

Jeszcze przed latem tego roku PSA Peugeot Citroën ma zamiar przedstawić wyniki takich badań dla łącznie 30 modeli swoich marek, w tym również DS. Prawdopodobnie w ciągu kolejnych miesięcy koncern będzie dążył do tego, by skompletować dane rzeczywiste dla wszystkich swoich modeli. To jednak na razie nie jest potwierdzone.

Francuzi nie mogli wybrać lepszego momentu na wyłamanie się z szeregu producentów, udających, że nie ma nic złego w podawaniu w katalogach nieprawdziwych danych. Teraz, gdy konkurent PSA, czyli Volkswagen, potknął się na swoich naciąganych badaniach emisji CO2 i jest na celownikach zielonych, Peugeot i Citroën mogą zwrócić na siebie uwagę, jako na producentów przyjaznych konsumentowi i środowisku.

Zobacz również: Sposoby na schłodzenie auta. Zobacz, który jest najlepszy

PSA Peugeot Citroën — zdjęcia z badań emisji spalin

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Bugatti wchodzi do Polski! Takiej kolekcji marek jak dealer z Katowic nie ma nikt w Europie Nowe Audi A4 (2015) oficjalnie zaprezentowane Citroen prezentuje edycję specjalną C1 Splash Essen 2009: Hostessy Następca Ferrari 599 - nowe zdjęcia szpiegowskie Toyota Land Cruiser V8 (J200) po liftingu - oficjalne informacje i zdjęcia BMW M3 i M4 w edycji 50 Jahre są wspaniałe. Niestety do Europy trafi tylko jedno Marka DS w Formule E, a co z Citroënem i Peugeotem? Kosmiczne reflektory Mercedesa już w produkcji. Nie oślepią i wyświetlą ostrzeżenia na drodze Audi TT w wersji komórkowej Specjalny Volkswagen Golf GTI stworzony przez praktykantów Z kuluarów targów w Genewie: 10 najciekawszych plotek salonu (2015)

Popularne w tym tygodniu:

7,6-litrowe V12 pod maską starej klasy S. Renntech S76R to wilk w owczej skórze Wielka akcja policji. Cały dostępny sprzęt rusza na drogi Samochody dla osób z najniższą krajową. Zobacz, na jakie cię stać Uważaj na auto z prawej. Będzie mandat, choć masz pierwszeństwo Zmiana paliwa na stacjach. Warto zatankować do pełna Pracownik poczty zrobił zdjęcie wnętrza auta. Teraz trzeba zapłacić karę Ford nie rezygnuje z silników spalinowych. Mustang i Bronco to najlepsze przykłady Absurd goni absurd: zjazd na pole też jest skrzyżowaniem. Wystarczy, że spełnia jeden warunek Volvo porzucone w belgijskim salonie. Stoją tam od 30 lat Diagnosta zatrzymany po akcji "Stop-drift" może trafić do więzienia na wiele lat Citroën Berlingo 2CV Fourgonnette – współczesny kombivan dla fanów klasyki Wadliwa kontrola prędkości. Policja i zakazany przycisk