PSA Peugeot Citroën oficjalnie publikuje rzeczywiste spalanie swoich samochodów

4 miesiące temu informowaliśmy, że Peugeot ma w planach podawanie zużycia paliwa osiąganego w rzeczywistych warunkach drogowych. Teraz koncern PSA dotrzymuje obietnicy.

Francuzi chcą być postrzegani jako liderzy w kwestii ekonomii eksploatacji i ekologii. Jednym z kroków w tę stronę jest podawanie rzeczywistych wartości zużycia paliwa różnych modeli samochodów. W końcu, jeśli ktoś jest liderem, nie ma się czego obawiać i może śmiało grać w otwarte karty.

Test opracowany z PSA Peugeot Citroën jest powtarzalny (…) Potwierdza zużycie paliwa typowego użytkownika w realnych warunkach. Udowadnia, że można polegać na badaniach drogowych w kwestii pomiarów emisji CO2. Test ten powinien być wyznacznikiem dla wszystkich producentów reklamujących swoje auta ich zużyciem paliwa.

Greg Archer — Clean Vehicles Director w Transport & Environment

To jest moment, na który konsumenci czekali bardzo długo. Od dawna oczywiste jest, że informacje katalogowe w kwestii spalania są w większości przypadków warte niewiele, bo nie odzwierciedlają rzeczywistych warunków eksploatacji. Jeśli ktoś mimo wszystko nie był tego świadom, mógł czuć się oszukany, jeżeli wybrał samochód na podstawie jego zużycia paliwa, podanego oficjalnie przez producenta.

Koncern PSA Peugeot Citroën chce zmienić podejście do informowania nabywców. Na razie Francuzi przeprowadzili testy dla trzech modeli. Były to Peugeot 308 1.6 BlueHDi 120 S&S Allure, Citroën C4 Grand Picasso 1.6 BlueHDi 120 S&S Exclusive oraz DS 3 1.6 BlueHDi 120 S&S So Chic. Jak widać na tapet wzięto tylko jeden silnik — oszczędnego diesla. Mimo to wyniki różniły się od siebie między poszczególnymi autami.

Pojazdy zostały przetestowane zgodnie z wytycznymi protokołu NGO Transport & Environment. Określają one między innymi liczbę pasażerów, bagaż, typy nawierzchni i użycie klimatyzacji. Cykl pomiarowy zawiera 25,5 km trasy w mieście, 39,7 km poza miastem i 31,1 km na autostradzie. Wszystkie badania odbywają się na otwartych odcinkach dróg publicznych, w rzeczywistych warunkach. Koncern PSA swoje badania przeprowadził w okolicy Paryża.

Zużycie paliwa nie zostało podane na podstawie wskazań komputera pokładowego. Jest ono mierzone przez zewnętrzny osprzęt, którego część widoczna jest na zdjęciach. Wyniki oczywiście różnią się od tych, które osiągane są w przypadku NEDC (New European Driving Cycle).

Peugeot 308 1.6 BlueHDi 120 S&S Allure

Pomiary rzeczywiste, zgodne z NGO: 5,0 l/100 km
Dane zebrane z ankiet użytkowników: 5,0 / 5,1 l/100 km
Katalogowe dane zgodne z NEDC: 4,3 / 3,2 / 3,6 l/100 km (miasto / trasa / średnie)


Citroën C4 Grand Picasso 1.6 BlueHDi 120 S&S Exclusive

Pomiary rzeczywiste, zgodne z NGO: 5,6 l/100 km
Dane zebrane z ankiet użytkowników: 5,5 / 5,7 l/100 km
Katalogowe dane zgodne z NEDC: 4,5 / 3,7 / 4,0  l/100 km (miasto / trasa / średnie)


DS 3 1.6 BlueHDi 120 S&S So Chic

Pomiary rzeczywiste, zgodne z NGO: 4,9 l/100 km
Dane zebrane z ankiet użytkowników: 5,1 / 5,3  l/100 km
Katalogowe dane zgodne z NEDC: 4,4 / 3,2 / 3,6 l/100 km (miasto / trasa / średnie)

Jeszcze przed latem tego roku PSA Peugeot Citroën ma zamiar przedstawić wyniki takich badań dla łącznie 30 modeli swoich marek, w tym również DS. Prawdopodobnie w ciągu kolejnych miesięcy koncern będzie dążył do tego, by skompletować dane rzeczywiste dla wszystkich swoich modeli. To jednak na razie nie jest potwierdzone.

Francuzi nie mogli wybrać lepszego momentu na wyłamanie się z szeregu producentów, udających, że nie ma nic złego w podawaniu w katalogach nieprawdziwych danych. Teraz, gdy konkurent PSA, czyli Volkswagen, potknął się na swoich naciąganych badaniach emisji CO2 i jest na celownikach zielonych, Peugeot i Citroën mogą zwrócić na siebie uwagę, jako na producentów przyjaznych konsumentowi i środowisku.

Zobacz również: Ford Mustang Mach-E: podróż elektryczną ikoną. Część 3: Concept 13

PSA Peugeot Citroën — zdjęcia z badań emisji spalin

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Używane części importujemy zza granicy. Wszystko przez brak regulacji Hybryda dla ludu - Toyota FT-Bh zadebiutuje w Genewie [aktualizacja] Honda bez "zwykłych" silników po 2022 roku. W Europie tylko hybrydy i elektryki Samochód Roku Wirtualnej Polski: Torowa rakieta roku Mazda Koeru nowym SUV-em coupé z Japonii? Sześciodrzwiowe Audi A8 L extended - imponująca limuzyna z Niemiec Lamborghini Aventador LP1200-4R – 1200 KM za 2,5 miliona dolarów Honda wprowadzi 360-stopniowy system kamer Gdy zobaczyliśmy to zdjęcie, opadły nam kopary. Musieliśmy się dowiedzieć co to za Polonez Samochód Roku Wirtualnej Polski: Jak w domu Tico o mocy 110 KM. Zbudował je 25-letni Polak AMG w przyszłości postawi na downsizing i hybrydy

Popularne w tym tygodniu:

Rosjanie stworzyli 14-kołową ładę. Nie ma sensu, ale i tak jest wspaniała Desperacja sięga zenitu. Brytyjczycy śledzili ciężarówkę z cementem 2,6 mln aut z LPG nie wyjedzie na drogi? Posłowie mówią o "uziemieniu" 80 zł za wycofanie auta z ruchu. Rząd podał szczegóły ważnych zmian dla kierowców 32 nowe radiowozy. Mają po 204 KM i jeżdżą na prądzie Nowy wymiar przestrzeni. Lexus ES dla kierowców wymagających komfortu Wymiana prawa jazdy obowiązkowa. Podano termin, choć bez szczegółów Ford odświeżył Focusa. Dostał nową twarz i największy tablet w klasie Kto kupił, nie chce wracać do innych aut. Polscy kierowcy elektryków o swoich samochodach Odebrał lamborghini z salonu. Po kilku godzinach zarekwirowała je duńska policja Zapomnij o "zimówkach". Prognoza pogody jasno pokazuje, jakie opony wybrać Diesel jak benzyna. Ceny paliw na stacjach biją kolejne rekordy