1316 wykroczeń w jeden dzień. Policja podsumowuje ogólnopolską akcję

1316 wykroczeń w jeden dzień. Policja podsumowuje ogólnopolską akcję

"Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" to cykliczna akcja policji
"Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" to cykliczna akcja policji
Źródło zdjęć: © fot. policja
Aleksander Ruciński
15.05.2022 08:31, aktualizacja: 14.03.2023 12:11

"Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" to ogólnopolska akcja przeprowadzona przez policję 12 maja 2022 roku. Jej celem było zwrócenie uwagi na wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych i rowerzystów. Wyniki robią wrażenie. Niekoniecznie dobre.

"Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" jest akcją regularnie przeprowadzaną przez jednostki policji w całym kraju. Celem zmasowanych kontroli jest zwrócenie uwagi na problemy pieszych i rowerzystów, gdyż to właśnie oni stanowią dużą liczbę ofiar wypadków drogowych w Polsce.

Jak możemy przeczytać w komunikacie policji, najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami - przede wszystkim samochodami osobowymi. Głównymi przyczynami tych zdarzeń jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

W związku z tym 12 maja 2022 roku funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na przejścia dla pieszych i ich okolice. W niektórych miejscach wykorzystano w tym celu drony pozwalające monitorować sytuację z góry.

Wystarczyły dwie godziny, by na samej zakopiance ujawnić 18 wykroczeń polegających na nieprawidłowym wyprzedzaniu tuż przed przejściem dla pieszych lub już na pasach. To przewinienie, za które grozi mandat do 1500 zł i 10 punktów karnych.

Łącznie w całej Polsce odnotowano natomiast aż 1316 wykroczeń, z czego 913 dotyczyło nieprawidłowych zachowań kierujących pojazdami wobec pieszych, zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych. Poza tym kierowcy dopuścili się 39 wykroczeń wobec rowerzystów. Co ważne, mundurowi reagowali nie tylko na wykroczenia popełniane przez kierowców, ale i pieszych. Ich odnotowano 364.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)