10 km/h w centrum miasta. Drastyczne ograniczenie prędkości wprowadzono w życie

10 km/h w centrum miasta. Drastyczne ograniczenie prędkości wprowadzono w życie

Dotychczasowe ograniczenie do 30 km/h wokół historycznego centrum Pontovedra, zostało obniżone do 10 km/h.
Dotychczasowe ograniczenie do 30 km/h wokół historycznego centrum Pontovedra, zostało obniżone do 10 km/h.
Źródło zdjęć: © fot. Przemek Swiderski/East News
Filip Buliński
31.10.2019 13:46, aktualizacja: 22.03.2023 17:31

Podczas gdy w Polsce trwają debaty nad wprowadzeniem kolejnych, obejmujących coraz większe obszary stref Tempo 30 km/h, hiszpańskie miasto Pontevedra poszło o krok dalej - władze ustanowiły ograniczenie prędkości na poziomie 10 km/h.

Jak donosi portal Motorpasion, w niewielkim Pontevedra na północnym-zachodzie kraju wprowadzone zostało ograniczenie prędkości do 10 km/h. Zmiana ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo pieszych. Radny ds. mobilności Demetrio Gomez poinformował że nowe ograniczenie obowiązuje na niektórych ulicach wokół historycznego centrum. Chodzi tu o miejsca gdzie chodnik i ulica są na równym poziomie.

Władze zapowiedziały, że będą na bieżąco monitorować efekty wprowadzonego ograniczenia i nie wykluczają powiększenie strefy ograniczenia prędkości do 10 km/h. Pontevedra jest pierwszym hiszpańskim miastem, które w tak zdecydowany sposób podchodzi do walki o większe bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Już w 19 miastach, w tym w Barcelonie, Madrycie, Saragossie czy Maladze, zarządzono ograniczenie prędkości do 30 km/h w centrum, mimo że hiszpański rząd wciąż pracuje nad odgórnym nakazem wprowadzenia takiego przepisu. Kilka dni temu do tego grona dołączyło także Bilbao.

Burmistrz Pontevedry nie od dziś walczy z ograniczeniem ruchu w mieście. Już w 2009 roku zakazano ruchu samochodowego w historycznym centrum , a wiele ulic przekształcono na deptaki. Do tego doszło przeniesienie okolicznych parkingów pod ziemie oraz wprowadzenie strefy Tempo 30 na sąsiednich ulicach. Dzięki temu znacząco spadła tam emisja dwutlenku węgla.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)