1 lipca zmiana przepisów o kartach parkingowych dla osób z niepełnosprawnością. Będzie łatwiej

Będzie łatwiej o kartę. Wciąż palący pozostaje problem nieuprawnionego korzystania z "kopert"
Będzie łatwiej o kartę. Wciąż palący pozostaje problem nieuprawnionego korzystania z "kopert"
Źródło zdjęć: © Straż Miejska Jelenia Góra
Tomasz Budzik

24.06.2021 09:51, aktual.: 14.03.2023 16:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rząd upraszcza przepisy dotyczące wydawania kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnością. Ze względu na epidemię koronawirusa, by ją otrzymać, nie trzeba będzie osobiście zjawiać się w urzędzie. Szkoda, że rządzący wpadli na to dopiero teraz.

Lepiej późno iż wcale. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w związku z trwającą od marca 2020 r. epidemią koronawirusa postanowiło ułatwić życie osobom starającym się o karty parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. 23 czerwca 2021 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych. Nowe przepisy wejdą w życie po 7 dniach od publikacji, czyli 1 lipca. Co się zmieni?

Najważniejsza nowość została zapisana w par. 18: "Do upływu 90. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, wywołanego wirusem SARS-CoV-2, wniosek o wydanie karty parkingowej osobie niepełnosprawnej lub osobie upoważnionej do reprezentowania placówki może zostać złożony z wyłączeniem obowiązku jej osobistego stawiennictwa".

Formalności będzie mogła załatwić osoba wyznaczona przez starającego się o kartę. Sprawę sfinalizować będzie można również za pośrednictwem poczty. Osoby korzystające z tej możliwości nie będą musiały podpisywać wniosku o wydanie karty w obecności przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Nie będą też musiały przedstawiać oryginału prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności. Zamiast tego do wniosku trzeba będzie dołączyć kopię tego dokumentu. Podczas podpisywania wniosku nie trzeba będzie również dawać do wglądu dowodu rejestracyjnego pojazdu. Tu również wystarczy kopia.

Rozporządzenie określa również wzór wniosku o wydanie karty w nowym trybie. Będzie tak można uzyskać kartę od 1 lipca do upływu 90. dnia od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii koronawirusa.

System czekają jeszcze inne zmiany. Zgodnie z zapowiedzą rządu, niebawem ma zostać zaprezentowany nowy, trudniejszy do podrobienia wzór karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami. W 2022 r. mają zaś ruszyć prace nad wprowadzeniem danych o posiadaczach kar i powiązanych z nimi samochodach do rejestru Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ma to pomóc w walce z nieuprawnionym korzystaniem z "kopert".

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)