Sprzedałeś samochód - rozlicz się z urzędem skarbowym

Prawie zawsze w przypadku zakupu samochodu trzeba zgłosić się do urzędu skarbowego i zapłacić podatek. Nie wszyscy jednak wiedzą, że czasem także sprzedający musi uregulować należność wobec fiskusa. Podpowiadamy kiedy należy zapłacić za sprzedane auto i jak to zrobić.

Fot. Jakub Tujaka

Po zakupie samochodu na umowę kupna-sprzedaży mamy 14 dni na wypełnienie formularze PCC-3 i zapłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych. Podatek ten wynosi 2 proc. wartości pojazdu.

Zwolnione z tego obowiązku są osoby, które kupiły auto warte nie więcej niż 1000 złotych. Warto też wiedzieć, że urzędnicy mogę zakwestionować wartość pojazdu, jeśli dojdą do wniosku, że zadeklarowana na umowie kwota jest zbyt niska.

Ta sytuacja jest oczywista, jednak bywa tak, że osoby sprzedające auto również muszą wybrać się do skarbówki i rozliczyć z fiskusem. Taka sytuacja występuje wtedy, gdy do sprzedaży auta doszło w ciągu 6 miesięcy od zakupu auta. Ciekawostką jest sam sposób liczenia tego sześciomiesięcznego okresu, ponieważ termin konieczności opłacenia podatku po sprzedaży auta liczony jest od pierwszego dnia kolejnego miesiąca. To oznacza, że jeśli kupimy auto w maju, to półroczny okres upłynie 1 grudnia.

Rozliczenie sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu jest dość proste. Jeśli uzyskaliśmy dochód ze sprzedaży samochodu, to powinien być on wykazany w formularzu PIT-36 w pozycji „Dochody i straty” w wierszu numer 9 „inne źródła”. Osoby, które uzyskują dochody tylko z tytułu umowy o pracę i sprzedały auto przed upływem 6 miesięcy, muszą wypełnić PIT-36 i zawrzeć w nim informacje o sprzedaży auta.

Uzyskanie dochodu ze sprzedaży auta podlega opodatkowaniu. W zależności od wysokości zarobków jest to 18 lub 32 proc.). Jako dochód uważna jest różnica pomiędzy kwotą zakupu i sprzedaży auta.

Wszystkie inwestycje i naprawy można ująć w polu przeznaczone na koszty uzyskania przychodu. Warto wiedzieć, że kara za nieuwzględnienie dochodu ze sprzedaży auta może wynosić od 200 do 40 000 złotych.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Czy można naprawić lampy LED? Tak łatwo można wpaść w kłopoty finansowe. Wystarczy brak OC Usuwanie filtra DPF – nie ma z tym problemu, ale jest spór 5 zasad, dzięki którym będziesz lepszym kierowcą AdBlue: mocznik do diesla Jak wybrać auto pod montaż instalacji gazowej? Sprawdzenie skuteczności amortyzatorów jest trudne. Dlaczego? W tych miejscach policja najczęściej sprawdza prędkość Czy warto kupić używanego Volkswagena ze skrzynią DSG? 2.0 dCi – Niezły silnik Renault, choć ma kilka wad Mandat za brak wiedzy lub pomyłkę? Typowe błędy kierowców Nowy patent w instalacjach LPG przyniesie jeszcze więcej oszczędności Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Jak dobrze ubezpieczyć się od kradzieży samochodu? Przeszukanie samochodu. Co należy wiedzieć? Zatankowanie niewłaściwego paliwa: co robić w razie pomyłki? Zagraniczne przepisy, które mogą zaskoczyć Polaków

Popularne w tym tygodniu:

Marki, których samochody najczęściej mają problemy ze skrzynią biegów Jak zapobiec wcześniejszemu zużyciu łożysk kół? Ich wymiana kosztuje coraz więcej i jest coraz trudniejsza Kary i mandaty z zagranicy: kiedy nie warto płacić? Standardowy silnik czy dopłata za mocniejszy? Zobacz, jak producenci aut łatwo zarabiają Uważaj na głębokie kałuże! Łatwo poważnie uszkodzić auto i zapłacić kilka tysięcy złotych za naprawę Jak skleić, polakierować i pomalować zderzak w samochodzie? Ile oleju wlewać do silnika i jak wybrać najlepszy? Jak działa i jak sprawdzić regulator napięcia? Jak prawidłowo zapiąć pas bezpieczeństwa oraz jak odblokować i naprawić uszkodzony pas? Jak naprawić błotnik? Usuwanie rdzy, klepanie i reperaturka błotnika Jak hamować silnikiem i czy warto to robić? Jak naprawić karoserię? Sposoby na rysy, rdzę, dziury i wgniecenia