Sprzedałeś samochód - rozlicz się z urzędem skarbowym

Prawie zawsze w przypadku zakupu samochodu trzeba zgłosić się do urzędu skarbowego i zapłacić podatek. Nie wszyscy jednak wiedzą, że czasem także sprzedający musi uregulować należność wobec fiskusa. Podpowiadamy kiedy należy zapłacić za sprzedane auto i jak to zrobić.

Fot. Jakub Tujaka

Po zakupie samochodu na umowę kupna-sprzedaży mamy 14 dni na wypełnienie formularze PCC-3 i zapłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych. Podatek ten wynosi 2 proc. wartości pojazdu.

Zwolnione z tego obowiązku są osoby, które kupiły auto warte nie więcej niż 1000 złotych. Warto też wiedzieć, że urzędnicy mogę zakwestionować wartość pojazdu, jeśli dojdą do wniosku, że zadeklarowana na umowie kwota jest zbyt niska.

Ta sytuacja jest oczywista, jednak bywa tak, że osoby sprzedające auto również muszą wybrać się do skarbówki i rozliczyć z fiskusem. Taka sytuacja występuje wtedy, gdy do sprzedaży auta doszło w ciągu 6 miesięcy od zakupu auta. Ciekawostką jest sam sposób liczenia tego sześciomiesięcznego okresu, ponieważ termin konieczności opłacenia podatku po sprzedaży auta liczony jest od pierwszego dnia kolejnego miesiąca. To oznacza, że jeśli kupimy auto w maju, to półroczny okres upłynie 1 grudnia.

Rozliczenie sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu jest dość proste. Jeśli uzyskaliśmy dochód ze sprzedaży samochodu, to powinien być on wykazany w formularzu PIT-36 w pozycji „Dochody i straty” w wierszu numer 9 „inne źródła”. Osoby, które uzyskują dochody tylko z tytułu umowy o pracę i sprzedały auto przed upływem 6 miesięcy, muszą wypełnić PIT-36 i zawrzeć w nim informacje o sprzedaży auta.

Uzyskanie dochodu ze sprzedaży auta podlega opodatkowaniu. W zależności od wysokości zarobków jest to 18 lub 32 proc.). Jako dochód uważna jest różnica pomiędzy kwotą zakupu i sprzedaży auta.

Wszystkie inwestycje i naprawy można ująć w polu przeznaczone na koszty uzyskania przychodu. Warto wiedzieć, że kara za nieuwzględnienie dochodu ze sprzedaży auta może wynosić od 200 do 40 000 złotych.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Czy można naprawić lampy LED? Tak łatwo można wpaść w kłopoty finansowe. Wystarczy brak OC Usuwanie filtra DPF – nie ma z tym problemu, ale jest spór 5 zasad, dzięki którym będziesz lepszym kierowcą AdBlue: mocznik do diesla Jak wybrać auto pod montaż instalacji gazowej? Sprawdzenie skuteczności amortyzatorów jest trudne. Dlaczego? W tych miejscach policja najczęściej sprawdza prędkość Czy warto kupić używanego Volkswagena ze skrzynią DSG? 2.0 dCi – Niezły silnik Renault, choć ma kilka wad Mandat za brak wiedzy lub pomyłkę? Typowe błędy kierowców Nowy patent w instalacjach LPG przyniesie jeszcze więcej oszczędności Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Jak dobrze ubezpieczyć się od kradzieży samochodu? Przeszukanie samochodu. Co należy wiedzieć? Zatankowanie niewłaściwego paliwa: co robić w razie pomyłki? Zagraniczne przepisy, które mogą zaskoczyć Polaków Hamowanie silnikiem: jak i kiedy to robić? 3.0 V6 CDI – zaawansowany techniczne, mocny, ale dość drogi w eksploatacji silnik Mercedesa Alergik w samochodzie Szkoda całkowita i zbyt niska wycena – jak napisać odwołanie? Jak i ile można zaoszczędzić na paliwie w trasie? Na które towarzystwa ubezpieczeniowe kierowcy skarżą się najczęściej?

Popularne w tym tygodniu:

Wymieniłeś opony przed zużyciem bieżnika? Może dałeś się nabrać Jakość paliw: kontrole UOKiK w 2017 roku - niektóre stacje to pułapki Bardzo wysokie OC dla młodych kierowców. Jak można je obniżyć? Samochód jak miejski rower – sprawdziliśmy, jak działa wypożyczalnia na minuty Gdzie policja najczęściej sprawdza prędkość? Klimatyzacja psuje się przez zaniedbania Znaki zakazu (typ B) z opisem Tarcze hamulcowe lakierowane metodą UV. Skuteczny sposób na korozję Świece żarowe: kiedyś niezbędne zimą, dziś mogą sprawiać kłopoty latem Zakup auta ze skrzynią DSG: komfort obarczony ryzykiem