Opel Frontera B

Generacja
Opel Frontera B Zobacz 5 zdjęć

W roku 1998 Frontera przeszła gruntowną modernizację, samochody wyprodukowane po tej dacie naszą miano Frontera B. Wraz z całościowym liftingiem nadwozia, zmieniono wadliwe podzespoły (chociażby bardzo kłopotliwą dotychczas pompę wspomagania kierownicy) oraz poszerzono gamę oferowanych silników. Nadwozie Opla Frontery B jest podobne w swoim kształcie do popularnych SUV-ów, a jednak samochód ten więcej ma wspólnego z pojazdem terenowym. Przede wszystkim dlatego, że Frontera B odznacza się charakterystyczną dla aut terenowych budową (nadwozie oparte jest na masywnej ramie).

Opel Frontera B - opis

Śmiało można stwierdzić, że Opel Frontera B nie jest osobną generacją modelu, tylko generacją pierwszą po gruntownych innowacjach. Zmianom uległ kształt przednich reflektorów, atrapa chłodnicy,przedni zderzak, lusterka boczne i tylne lampy. Bryła Frontery B została subtelnie zaokrąglona. Uzupełniono równię gamę silników w nowocześniejsze jednostki napędowe. Opel Frontera B posiada dwie przekładnie, pięciobiegową manualną albo czterostopniową automatyczną.

Wnętrze Opla Frontery B również poddano odświeżeniu – przerobiono fotele, zrekonstruowano deskę rozdzielczą (która już w Fronterze A wyglądała archaicznie), oraz usunięto parę niedoróbek z poprzedniej generacji. W roku 2001 Frontera B zyskała nowy grill z pokaźnym znakiem firmowym Opla. W 2002 roku moc diesla o pojemności 2,2 litra wzrosła do 120 KM. Opla Frontera B produkowano do 2003 roku. Po trzech latach zbierania pomysłów i projektowania, stworzono następcę Frontery B, a był nim Opel Antara, którego konstrukcja całkowicie różni się od terenowej Frontery.

Opel Frontera B odznacza się przestrzennym wnętrzem i dużym bagażnikiem, którego pojemność wynosi 430-540 litrów (pojemność jest większa, gdy koło zapasowe zamontowane jest na tylnej klapie, a nie w kabinie). Rozstaw osi Frontery B z pięcioma drzwiami wynosi 270 cm (taki sam rozstaw osi posiada sztandarowy model Opel Omega). Ponadto, Frontera B jest dosyć bogato wyposażona (jak na terenówkę z przełomu XX/XXI wieku), posiada między innymi: system kontroli trakcji, ABS, klimatyzację oraz sterowane elektrycznie lusterka i szyby.

Opel Frontera B występuje w dwóch różnych nadwoziach – pięciodrzwiowym albo trzydrzwiowym z opcją składania tylnej części dachu. Masa własna Frontery B waha się między 1760-1857 kg (w zależności od wersji). Natomiast pojemność bagażnika liczy 540 albo 1720 litrów, w zależności czy koło zapasowe zamontowane mamy na tylnej klapie lub dachu, czy w środku kabiny. Druga generacja Frontery w testach zderzeniowych Euro NCAP otrzymała 3 gwiazdki na 5 możliwych.

Opel Frontera B – silniki

Silniki benzynowe:

  • R4 2,0 (115 KM)
  • R4 2,2 (130–136 KM)
  • R4 2,4 (125 KM)
  • V6 3,2 (205 KM)

Diesel:

  • R4 2,2 (115–120 KM)
  • R4 2,3 (101 KM)
  • R4 2,5 (115 KM)
  • R4 2,8 (113 KM)

Opel Frontera B – samochód terenowy

Opel Frontera B jednak nie zapewni nam wygodnej jazdy na miarę samochodów z segmentu D (oczywiście jest też od nich o wiele tańszy). Pomimo zastosowania podwójnych wahaczy poprzecznych, na niekorzyść komfortu podróży działa sztywny most. Kultura pracy silnika uprzykrza długie podróże drogami szybkiego ruchu (gdy przekroczymy 100 km/h w kabinie auta jest głośno).

Jakby nie patrząc, Opel Frontera B jest samochodem terenowym, o czym świadczy wyekwipowanie go w: dołączany napęd przedniej osi (do prędkości 90 km/h), reduktor oraz dyferencjał tylny. Co więcej, wyposażony jest także w reduktor i mechanizm różnicowy na tylnej osi z ograniczonym poślizgiem – elementy te okażą się niezwykle przydatne w terenie. Oprócz tego, w przednim zawieszeniu Frontery B zainstalowano podwójne wahacze poprzeczne z drążkiem skrętnym, w tylnej zaś części tegoż zawieszenia umieszczono sztywną oś z resorami piórowymi.

Opel Frontera B to samochód terenowy, dlatego jego zastosowanie będzie całkiem inne, niż sedanów, limuzyn czy rasowych SUV-ów. Opel Frontera B przeznaczony jest do wiejskich dróg, off-road'owej jazdy, holowania (Frontera B spokojnie pociągnie dwie tony, można więc dopiąć do niego przyczepę kempingową), rodzinnych wypadów na łono natury czy transportowania przeróżnych rzeczy.

Tak więc najważniejszą czynnością, którą trzeba wykonać przed kupnem Frontery, to rzetelna ocena stanu technicznego pojazdu. Gdy kupujemy samochód terenowy, nie kierujemy się takimi wskaźnikami jak rocznik auta czy jego przebieg. Ponadto, Opel Frontera B posiada bardzo szeroką paletę tunningu terenowego, dzięki której można go przerobić w prawdziwie survivalowy pojazd.

4.12
Ocena na postawie 18 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaOpel
ModelOpel Frontera
Produkcja od1998
Produkcja do2004

Wybrane wersje Opel Frontera B

Inne generacje Opel Frontera

Inne modele Opel

Oceny użytkowników (4)

Opel Frontera B: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie