Do końca 24h Le Mans 2019 zostało

Honda Prelude 4 generacji

Generacja
Honda Prelude 4 generacji

Honda Prelude czwartej generacji to sportowe coupé produkowane w mieście Sayama (Japonia) od 1991 roku. Ten czteroosobowy wóz zastąpił poprzednią generację, wprowadzając rewolucję stylistyczną. Nowy model Hondy to także znaczne zmiany w podzespołach mechanicznych oraz w samej palecie jednostek.

Samochód ma znacznie bardziej zaokrąglone nadwozie niż jego poprzednik. Nowoczesne kształty nie tylko cieszyły oko, ale również zapewniały lepszą aerodynamikę. Z przodu zamiast chowanych świateł japoński producent zastosował długie reflektory, które dzięki swojemu kształtowi nadawały temu coupé sportowy charakter. Pas przedni został pozbawiony klasycznego grilla, ale obok lamp pojawiły się niewielkie kratki. Nadmuch na chłodnicę odbywał się poprzez wloty w dolnej części atrapy zderzaka. Również tam umieszczono dodatkowe podłużne, pomarańczowe kierunkowskazy. Z boku Prelude wygląda jak typowe coupé - jedne drzwi na stronę, długa maska, krótka klapa bagażnika. Pas tylny wyposażono w duże, trójkątne światła. Nad nimi montowano niewielki spojler, który oprócz poprawy aerodynamiki pojazdu nadawał mu sportowy charakter.

Wnętrze tego modelu wykonano ze stosunkowo dobrych materiałów. Mimo że królowały tam tworzywa sztuczne, nowocześnie zaprojektowana deska rozdzielcza wyglądała dobrze. Wszystkie instrumenty niezbędne kierowcy ukryto w wąskim wgłębieniu, ciągnącym się przez całą szerokość kokpitu. Optycznie jego linie zostały przedłużone jeszcze na panele drzwi. Obrotomierz i prędkościomierz, szczególnie w ciemności, robiły bardzo dobre wrażenie. Pozostałe wskaźniki również ukryto w tym wgłębieniu, jednak ulokowano je bliżej środka. Konsola środkowa znajdująca się nieco niżej zawierała miejsce na radio oraz przełączniki do regulacji ustawień klimatyzacji. Komfortowe fotele zapewniały dobre trzymanie boczne. Mniej komfortowe warunki mieli pasażerowie tylnej kanapy. Jeśli jednak nie podróżowały tam wysokie osoby, mogły znieść nawet dłuższe podróże.

Podobnie jak wcześniejsze generacje Honda Prelude IV została wyposażona w dwie osie skrętne. Tym razem jednak układ ten nie był sterowany mechanicznie, ale elektronicznie. W lepszych wersjach wyposażeniowych do standardu zaliczała się skórzana tapicerka. Na japońskim rynku jako opcja dostępny był zestaw telewizyjny montowany w konsoli środkowej. Na pozostałych rynkach użytkownicy musieli się zadowolić systemem audio wyposażonym w 8 głośników, w tym subwoofer. W zależności od kraju w Prelude IV występowały również elektrycznie składane i sterowane podgrzewane lusterka, wycieraczka tylnej szyby, podgrzewane fotele, szyberdach i wiele innych. Najlepiej wyposażone były przeważnie odmiany dostępne wyłącznie w Japonii.

Również wersje silnikowe oferowane przez producenta były różne w zależności od rynku. Najwięksi odbiorcy, którzy dostawali odmienne jednostki, to Japonia, Stany Zjednoczone, Kanada, Europa oraz Australia. Na Starym Kontynencie Hondę Prelude czwartej generacji sprzedawano w trzech wersjach silnikowych. Najsłabsza z nich to odmiana 2.0i z 2-litrowym silnikiem F20A4 o mocy 133 KM. W tej odmianie niedostępna była opcja tylnych kół skrętnych. Nieco lepsze osiągi gwarantował wariant 2.3i wyposażony w jednostkę H23A2 o mocy 160 KM. Nieco mniejszy silnik H22A2 w odmianie 2.2i VTEC rozwijał moc 185 KM. Ta odmiana była jednak dostępna dopiero od 1993 roku. Prelude IV wyposażano w 4-biegową skrzynię automatyczną bądź ręczną o 5 przełożeniach.

Produkcję czwartej generacji Hondy Prelude zakończono w 1996 roku. Jest to auto popularne na rynku samochodów używanych. W związku z dużymi pojemnościami silników potencjalny nabywca musi się liczyć z odpowiednio wysokim spalaniem. Oczywiście nie należy przy zakupie patrzeć na minimalne osiągi tego auta w tej dziedzinie, ponieważ dynamiczne, wysokoobrotowe jednostki kuszą, by częściej zbliżać pedał przyspieszenia do podłogi.

4.23
Ocena na postawie 51 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaHonda
ModelHonda Prelude
Produkcja od1991
Produkcja do1996

Wybrane wersje Honda Prelude 4 generacji

Inne generacje Honda Prelude

Inne modele Honda

Oceny użytkowników (3)

Honda Prelude 4 generacji: newsy, testy i recenzje

Intryga w Noc Muzeów - pościg Citroënem C5 Aircross za Phantomasem

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie