Honda Prelude 5 generacji

Generacja
Honda Prelude 5 generacji

Honda Prelude piątej generacji weszła do produkcji w 1997 roku. Zastąpiła popularną Prelude IV, wnosząc oprócz zmienionej stylistyki trochę nowości mechanicznych. Należało do nich przede wszystkim niezależne przednie zawieszenie. Nie zrezygnowano ze wszystkich czterech kół skrętnych, ponieważ rozwiązanie to doskonale spisywało się wtedy, gdy auto zmuszone było wykazać się lepszymi właściwościami jezdnymi.

Nadwozie piątej generacji modelu Prelude było powrotem do bardziej kanciastych kształtów charakterystycznych dla generacji I, II oraz III. Również przednie światła nawiązywały do tych aut. Przybrały one nowoczesny wygląd, ale ich kształt i umiejscowienie budzą jednoznaczne skojarzenia ze starszymi generacjami u osób, które znają historię modelu. Również tył przypomina wcześniejsze auta. Nie został on co prawda wyposażony w poziomą listwę odblaskową łączącą światła, ale lampy są długie i głęboko zachodzą w środkową część tylnego pasa. W niektórych odmianach na klapie bagażnika montowano spojler.

Wnętrze piątej generacji sportowego modelu Prelude nie zostało już tak nowocześnie wystylizowane jak u poprzednika. Oczywiście, było schludne i odpowiednie dla auta tej klasy, w dodatku użyto dość dobrych materiałów do wykończenia, ale nie robiło już takiego wrażenia jak futurystyczna deska rozdzielcza we wcześniejszej generacji. Zegary zostały umieszczone pod zwyczajnym daszkiem, jak w większości aut. Na konsoli środkowej znalazło się miejsce na radio, a w lepiej wyposażonych modelach między sportowymi fotelami montowano podłokietnik. Podobnie jak we wcześniejszych modelach również tutaj mogły podróżować tylko cztery osoby. Wyżsi pasażerowie tylnej kanapy nie byli rozpieszczani dużą ilością miejsca na nogi.

Wyposażenie tego modelu było różne w zależności od rynku. Najlepiej wyposażano odmiany przygotowane na rynek japoński. W Europie niektóre wersje nie miały nawet tylnej wycieraczki. Honda oferowała w tym aucie podgrzewane fotele, elektrycznie sterowane szyby i lusterka z podgrzewaniem, klimatyzację, bardzo dobrej jakości system audio z odtwarzaczem CD i wiele innych. Dla poprawy bezpieczeństwa montowane poduszki powietrzne, ABS, system kontroli rozdziału siły hamowania i inne urządzenia bezpieczeństwa aktywnego.

Silniki oferowane na różnych rynkach, mimo tych samych oznaczeń, często rozwijały inne moce. Było to związane między innymi z różnymi wymogami emisji spalin. Najważniejsze rynki, na których dostępny był model Prelude piątej generacji, to Japonia, Europa, Stany Zjednoczone, Kanada oraz Australia. Najmniej, bo tylko dwie wersje trafiały do USA, a aż pięć na rynek japoński. Również tam dostępne były najmocniejsze jednostki, rozwijające nawet 217 KM. W Europie oferowano łącznie pięć wersji. Podstawowa to 2.0i. Trafiała do niej jednostka F20A4 o pojemności 2,0 l, rozwijająca 133 KM. Nie była w niej oferowana opcja czterech kół skrętnych. Druga wersja silnikowa to 2.2 VTi. Na jej pokładzie znajdowały się jednostki H22A5 oraz H22A8 osiągające odpowiednio 185 i 200 KM. Trzecia odmiana – 2.2 VTi-S, była wyposażona w te same jednostki. Różniła się ona pakietem sportowym.
Produkcję piątej generacji Hondy Prelude zakończono w 2001 roku. Model ten nie doczekał się kolejnego pokolenia. Nie miało to sensu, ponieważ rolę sportowego auta przejął model S2000 – roadster wyposażony w 240-konny, 2-litrowy motor benzynowy.

Na rynku samochodów używanych jest bardzo dużo egzemplarzy tego auta. Można kupić go już nawet za 10 000 zł. To samochód godny polecenia, ponieważ nie jest jeszcze tak leciwy jak poprzednie generacje, zapewnia bezpieczeństwo na dobrym poziomie i świetne osiągi, a cenowo nie różni się znacząco od wcześniejszych modeli.

4.04
Ocena na postawie 24 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaHonda
ModelHonda Prelude
Produkcja od1996
Produkcja do2001

Wybrane wersje Honda Prelude 5 generacji

Inne generacje Honda Prelude

Inne modele Honda

Oceny użytkowników (2)

Honda Prelude 5 generacji: newsy, testy i recenzje

WP Express. Wyścig Mille Miglia

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie