Citroen Ami

Model
Citroen Ami Zobacz 5 zdjęć

Citroen Ami to 4-osobowe auto kompaktowe produkowane w latach 1961-1978. Model powstał w 1 840 396 egzemplarzach.

Citroen Ami - informacje ogólne

Citroen Ami był jednym z najpopularniejszych aut produkowanych przez Citroena. Samochód powstawał we Francji, Hiszpanii, Argentynie i na Jugosławii.

Model jest znany we Francji pod nazwą 3CV, czyli "cheval fiscal", co oznacza "konie fiskalne" Jest to system odliczania podatku od pojazdu stosowany w krajach Europy Zachodniej.

W ciągu 17-letniej produkcji powstały dwie generacje Citroena Ami. Model został zaprojektowany przez Flaminio Bertogniego. Powstał na płycie modelu 2CV. Z założenia 3CV miał zapewnić komfortową podróż czterem dorosłym osobom. Linię dachu i tylnego okna poprowadzono tak, by pasażerowie mieli nad głową większą przestrzeń.

Rynkowy sukces auta zapewniło wprowadzone w 1964 roku, 5-drzwiowe kombi, które mogło przewozić cztery osoby i ponad 300 kg bagażu. Pięć lat po wprowadzeniu do sprzedaży nadwozia kombi zadebiutowało Ami 8 wzbogacone o kilka nowych rozwiązań.

Citroen Ami - dane techniczne

Sercem Citroena Ami były 2- i 4-cylindrowe silniki o pojemnościach od 0.6 do 1 l, chłodzone powietrzem. Wraz z czasem silniki 3CV były coraz mocniejsze, aż w drugiej generacji zdecydowano się zamontować motor o mocy ponad 53 KM. Citroen Ami 6 rozpędzał się do prędkości 105 km/h. Prędkość mogła wzrosnąć nawet do 120 km/h przy sprzyjających warunkach atmosferycznych i odpowiednim ukształtowaniu terenu. Skrzynie biegów Ami miały cztery przekładnie. Napęd był przenoszony na przednią oś, co wtedy nie było jeszcze tak powszechnym rozwiązaniem. Manewry wyprzedzania Citroenem wymagały odpowiednio dużo czasu i cierpliwości, gdyż rozpędzenie do 80 km/h zajmowało ponad pół minuty. Przy masie auta wynoszącej zaledwie 620 kg był to wynik nie do pozazdroszczenia.

Wnętrze auta było niezwykle ascetyczne. Kabinę pozbawiono zbędnych dodatków. Większość przycisków i przełączników umieszczono przy kierownicy. Reszta deski rozdzielczej była pusta, na jej bokach znajdowały się kratki wentylacyjne.

Do wad Citroena Ami można zaliczyć słabą wentylację i wyciszenie wnętrza. Trwałość karoserii również pozostawiała wiele do życzenia. Za kupnem modelu z pewnością przemawiała atrakcyjna cena, która sprawiła, że auto mimo niezbyt zachęcającej specyfikacji zdobyło popularność.

3.62
Ocena na postawie 16 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaCitroen
TypSamochód osobowy

Inne modele Citroen

Citroen Ami: newsy, testy i recenzje

Toyota Corolla z gigantycznym przebiegiem. Mechanik był zaskoczony

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie