Chrysler Neon

Model
Chrysler Neon Zobacz 5 zdjęć

Chrysler Neon to pojazd z silnikiem umieszczonym z przodu, który w Stanach Zjednoczonych zalicza się do kategorii samochodów kompaktowych. Nazwa "Chrysler Neon" nie jest jedyną, której używa się w stosunku do tego modelu auta. Samochód jest bowiem znany również jako Dodge Neon i Plymouth Neon.

Jako Chrysler Neon model był sprzedawany do 2005 roku w całej Europie, a także w poszczególnych państwach spoza Starego Kontynentu, takich jak Japonia, Kanada, Meksyk czy Egipt. Ponadto Chryslera Neona można było kupić w krajach Ameryki Południowej.

Historia Chryslera Neona

Na pomysł stworzenia Neona wpadli konstruktorzy, którzy zaczęli pracować dla Chryslera, odkąd w 1987 roku ta firma wykupiła ich dotychczasowego pracodawcę, przedsiębiorstwo American Motors. Pierwszy samochód koncepcyjny pod nazwą Neon powstał w 1991 roku – wówczas planowano jednak, że będzie on produkowany pod marką Dodge.

Produkcja Chryslera Neona rozpoczęła się w 1993 roku i trwała przez 12 lat. Następnie została wstrzymana.

Ze względu na fakt, że sprzedaż Chryslera Neona była prowadzona w różnych krajach i na różnych kontynentach, auto produkowano nie tylko w Stanach Zjednoczonych, lecz również w meksykańskim mieście Toluca i wenezuelskiej miejscowości Valencia.

W 2016 roku, po 11 latach przerwy, nowe egzemplarze modelu Neon, oczywiście w mocno zmienionej wersji, znowu zaczęły wyjeżdżać z fabryk Chryslera.

Co ciekawe w tym samym roku w Meksyku nazwy "Neon" zaczęto używać w stosunku do samochodu, który wcześniej był tam sprzedawany jako Fiat Tipo. Wynikało to z faktu, że na początku 2014 roku koncern Fiat wchłonął firmę Chrysler i stał się jej jedynym udziałowcem.

4.27
Ocena na postawie 7 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaChrysler
TypSamochód osobowy
SegmentC

Generacje Chrysler Neon

Inne modele Chrysler

C - Inne modele

Chrysler Neon: newsy, testy i recenzje

Škoda Safety - Bezpieczne przewożenie dzieci w aucie!

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie