Citroën CX

Model
Citroën CX Zobacz 5 zdjęć

Citroen CX to auto klasy wyższej-średniej, które produkowano w latach 1974-1991. Model był następcą wysłużonego Citroena DS.

Citroen CX - informacje ogólne

Citroen CX był nowoczesnym samochodem, który miał podbić rynek w tej klasie aut. W 1975 roku model nagrodzono tytułem Samochodu Roku. CX z kilku powodów niestety nie zdobył dużej popularności.

Nazwa modelu nie jest przypadkowa i nawiązuje do współczynnika siły oporu aerodynamicznego, który w tym samochodzie jest rekordowo niski. Przekłada się to również na wyjątkowy wygląd auta, które może kojarzyć się z pojazdami z filmów SF.

Samochód można było nabyć w dwóch standardowych typach nadwozia: 4-drzwiowy fastback oraz 5-drzwiowe kombi. Istniały także wersje "Prestige" i "Limousin" charakteryzujące się wydłużonym nadwoziem kombi.

W 1985 Citroen CX przeszedł drobny lifting, który objął wymianę lusterek, zderzaków oraz deski rozdzielczej. Sześć lat później zakończono produkcję CX-a.

Citroen CX - dane techniczne

CX wyróżniał się kilkoma innowacyjnymi rozwiązaniami. Na uwagę w modelu zasługuje wspomaganie kierownicy DIRAVI. Tego typu wspomaganie charakteryzowało się automatycznym "zerowaniem" kierownicy oraz zmianą siły wspomagania w zależności od prędkości.

W modelu wykorzystano aż 10 jednostek napędowych. Silniki benzynowe w Citroen CX miały pojemność od 2.0 do 2.5 l. Najmocniejsza wersja GX 25 GTi Turbo wyposażona w turbodoładowany silnik benzynowy miała moc 168 KM. Spośród jednostek diesla można było nabyć dwie wersje o pojemności 2.5 l i mocy 76 oraz 96 KM. Model powstawał jedynie z przednim napędem.

Citroen CX był pojemnym, rodzinnym autem, które mogło przewozić maksymalnie 7 osób. Podczas wakacyjnych podróży sprawdzał się bagażnik o maksymalnej pojemności wynoszącej 2170 l. Niestety wnętrze Citroena CX nie sprawiało dobrego wrażenia. Mimo, że zaprojektowano je równie nowocześnie co całe nadwozie, to nie przypominało ono auta klasy wyższej-średniej. Większość elementów kabiny wykonano ze słabej jakości plastiku, który nie należał do trwałych, szczególnie w pierwszych egzemplarzach Citroena CX.

Mimo nowoczesnych technologii i oryginalnego wyglądu CX nie podbił rynku. Już pierwsze egzemplarze popsuły mu opinię za sprawą słabego jak na tę półkę cenową wykończenia. Nie do każdego również trafiał styl w jakim wykonano ten samochód. Aktualnie auto jest dość rzadko spotykane a znalezienie interesującego nas modelu może okazać się niezwykle trudne. Za auto w dobrym stanie zapłacimy na rynku wtórnym nawet kilkanaście tysięcy złotych.

3.83
Ocena na postawie 32 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaCitroen
TypSamochód osobowy

Generacje Citroën CX

Inne modele Citroen

Citroën CX: newsy, testy i recenzje

Opel Grandland X - test w wersji Grand

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie