pierścienie tłokowe

Pierścienie tłokowe spełniają ważną rolę w podczas pracy silnika tłokowego.

Pierścienie tłokowe wykorzystywane są w spalinowym silniku tłokowym do uszczelnienia powierzchni między skrzynią korbową a komorą spalania. Dodatkową funkcją jest odprowadzanie oleju, który zbiera się na ściankach cylindra.

Pierścienie tłokowe – zastosowanie

Głównym procesem, do jakiego wykorzystuje się pierścienie tłokowe, jest transport ciepła do cylindra bezpośrednio z tłoków i uszczelnienie komory spalania przed nadmiernym wydobywaniem się oleju. Ponadto pierścienie tłokowe pełnią ważną funkcję w procesach kontroli zużycia oleju, co w silniku jest jednym z najważniejszych parametrów.

Pierścienie tłokowe - budowa

Aby dobrze wypełniać powierzone funkcje pierścienie muszą mieć odpowiednią budowę. Każdy element tego typu powinien posiadać szczelinę, żeby ułatwić montaż na cylindrze. Najważniejsze w tym procesie jest, żeby pierścień idealnie przylegał do powierzchni roboczej, zachowując jednak minimalny luz, który wypełniony zostaje przez cienką warstwę oleju. Równie ważna jest siła, z jaką tłok naciska na ścianki cylindra. Tę cechę uzyskuje się poprzez proces owalizacji, czyli nadanie konstrukcji pierścienia minimalnie owalnego kształtu, przez co podczas pracy w wysokiej temperaturze tłok może się nieznacznie powiększać, a owalny kształt zwiększa przystosowaną do tego przestrzeń.

Pierścienie tłokowe – skład

W dzisiejszej technologii do produkcji pierścieni tłokowych wykorzystuje się żeliwo. W zależności od rodzaju używa się żeliwa szarego sferoidalnego lub bardziej popularnego żeliwa ciągliwego. Takie rozwiązanie spowodowane jest dobrymi właściwościami żeliwa, które w dobrym stopniu dostosowuje się do innych materiałów (w tym przypadku ścianki cylindra) oraz dobrze znosi pokrycie materiałami zapewniającymi trwałość i odporność na uszkodzenia. Po uzyskaniu oczekiwanego kształtu pierścienie pokrywane są molibdenem, a ich powierzchnie przechodzą proces chromowania. Rzadziej można również spotkać pierścienie tłokowe wykonane z walcowanych prętów stalowych.

Pierścienie tłokowe – rodzaje

W obecnym zastosowaniu wyróżnia się trzy typy pierścieni tłokowych (podział ze względu na ich zastosowanie), które wykorzystywane są w mechanizmie silnika tłokowego. Pierwszy z nich to pierścienie tłokowe zgarniające (olejowe), których zadaniem jest zbieranie znacznych ilości oleju z tulei cylindra. Ma to chronić tłoki silnika przez zalaniem zbyt dużą ilością środka smarującego oraz zapewniać stałe smarowanie na poziomie cienkiej warstwy tzw. filmu olejowego. Drugim typem są pierścienie tłokowe uszczelniające, które chronią tłoki i skrzynię korbową przed przedostawaniem się spalin. Pierścienie uszczelniające dzięki wysokiej jakości wykonania utrzymują również wysoką kompresję ciśnienia w przestrzeni pod tłokiem. Ostatni rodzaj, czyli pierścienie tłokowe kompresyjno-zgarniające spełniają podobne funkcje jak pierścienie zgarniające, przetrzymują gazy, które nie zostają zatrzymane przez pierścień uszczelniający oraz podobnie jak te pierwsze usuwają nadmiar oleju z cylindrów.

Używana Alfa Romeo 159. Nie tak straszna, jak mówią

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie