Zagłosuj na swoje ulubione auto i zgarnij 5000 zł na paliwo

Toyota Yaris – samochód miejski nowej generacji

Partnerem jest Toyota

Wielu producentów traktuje auta miejskie jako tanie pojazdy o nieskomplikowanej technice, co innego Toyota – nowy Yaris otrzymał zaawansowane rozwiązania z droższych modeli marki.

Mowa o technice zwanej Toyota New Global Architecture, w skrócie TNGA. To zbiór rozwiązań pozwalających szybciej i sprawniej projektować, a następnie produkować samochody – według Toyoty mowa tutaj o oszczędności 20% czasu. Z perspektywy kierowcy liczy się jednak coś innego. Dzięki temu, że Yaris korzysta z nowej platformy dla aut miejskich – nazywa się GA-B i tak jak wspomnieliśmy korzysta ona z architektury TNGA – a więc zbudowany jest w technice modułowej i korzysta z rozwiązań stosowanych w większych i droższych modelach Toyoty, jest dzisiaj prawdopodobnie najbardziej zaawansowanym technicznie autem miejskim w Europie.

Historia platformy czy też zbioru modułowych rozwiązań pod nazwą TNGA, rozpoczęła się w 2015 roku, kiedy to na salonie samochodowym w Tokio zaprezentowano Toyotę Prius czwartej generacji. Następnie z tej techniki skorzystał bestsellerowy crossover – Toyota C-HR, a później jeden z najpopularniejszych samochodów świata – Toyota Corolla. Co łączy wszystkie te samochody? Dziś to jedne z najlepszych aut w swojej klasie, a po drugie – każdy z nich otrzymał napęd hybrydowy 4. generacji. To również technika ściśle związana z platformą TNGA, bo występująca jedynie w autach opartych o tę platformę.

Toyota Yaris też otrzymała układ hybrydowy nowej generacji – nie tylko zamontowano w nim lepsze akumulatory, ale także opracowano nowy silnik spalinowy o rekordowej sprawności termicznej oraz jeszcze mocniejszy silnik elektryczny. To wszystko sprawia, że hybrydowy Yaris jest teraz jeszcze oszczędniejszy, a przy tym – bardziej dynamiczny.

Samochód oparty na architekturze TNGA charakteryzuje się także większą sztywnością nadwozia, dzięki czemu prowadzi się pewniej i bardziej precyzyjnie. Sprawia to również, że wspólnie z nowo zaprojektowanym zawieszeniem, konstrukcja zapewnia wysoki komfort jazdy i lepsze wyciszenie, a do kabiny dostaje się mniej wibracji. Znacznie poprawiono także pozycję za kierownicą, bo teraz fotel w Yarisie umieszczono niżej i cofnięto go, dzięki czemu obniżeniu uległ środek ciężkości samochodu – znajduje się on o 1,5 cm niżej niż w poprzedniku, co ma ogromny wpływ na zachowanie się samochodu w zakrętach.

Inną, ale dzisiaj szczególnie ważną zaletą tego zbioru rozwiązań jest nowa architektura elektroniczna w aucie, która pozwala na montaż nowych czujników i kamer, a także bardziej zaawansowanych sterowników pracą układów wspomagających – dzięki nim Yaris ma dzisiaj szereg funkcji dbających o bezpieczeństwo, m.in. system automatycznego awaryjnego hamowania z funkcją detekcji pieszych i rowerzystów.

Dzięki temu, że Yarisa zbudowano na modułowej konstrukcji TNGA, każdy egzemplarz auta może być bogato wyposażony, dlatego w Yarisie postanowiono wszystkie aktywne systemy wspomagające kierowcę zaoferować już w wyposażeniu standardowym.

Szybsza i bardziej precyzyjna produkcja, możliwość współdzielenia linii produkcyjnej z innymi modelami marki, większa sztywność karoserii, mnogość dostępnych systemów bezpieczeństwa i najnowszej generacji hybrydowy układ napędowy – dzięki TNGA Toyota Yaris to dzisiaj naprawdę model naszpikowany technologią.

Nowa, czwarta już generacja bestsellerowego miejskiego modelu Toyoty właśnie debiutuje w Polsce. Zanim jednak kierowcy szturmem ruszą do salonów, mogą obejrzeć wirtualną premierę tego modelu – Toyota zdecydowała się na taki krok, aby każdy w komfortowych warunkach domowego zacisza mógł spokojnie przyjrzeć się nowemu Yarisowi i poznać najważniejsze technologie, jakie skrywa ten nowy samochód.

Premierę wideo nowego model można obejrzeć powyżej!

Partnerem jest Toyota

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Media corner:

Podróż Mustangiem Mach-E po Polsce. Odc. 2 - Manor House Kłopoty z oświetleniem – jak uniknąć zatrzymania dowodu rejestracyjnego? Lexus ES 300h - hybrydowa limuzyna spełniająca wszystkie potrzeby Wyprzedaż samochodów Abarth Audi uruchamia w Polsce Audi Online TV Lampy robocze w ofercie OSRAM Statoil wprowadza samoobsługę przy tankowaniu LPG Autokult e-magazyn Toyota Yaris. Hybryda 4. generacji Zakup samochodu z salonu jest kosztowny? Nie w trakcie wyprzedaży rocznika! Poznaj szczegóły Škoda Karoq - umiesz liczyć? Bo to się opłaca Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych - wyniki badań pokazują to jasno