Czy pijany kierowca może jechać po prywatnej posesji? Przepisy są jasne

Czy pijany kierowca może jechać po prywatnej posesji? Przepisy są jasne

Kontrola policyjna
Kontrola policyjna
Źródło zdjęć: © Policja Lubuska
16.03.2024 06:57, aktualizacja: 18.03.2024 10:15

Czy prowadzenie samochodu na prywatnej posesji pod wpływem alkoholu jest legalne? Odpowiedź sądu nie pozostawia wątpliwości.

Przepisy jasno określają, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest zakazane w ruchu lądowym. Interpretację tego, co należy rozumieć przez ruch lądowy, dostarczył wyrok Sądu Rejonowego w Rybniku, który rozstrzygał, czy zakaz ten ma zastosowanie także na terenie prywatnym.

Sprawa dotyczyła osoby, która będąc pod wpływem alkoholu (1,70 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu), przemieściła samochód w obrębie prywatnej nieruchomości do bramy, po czym za kierownicę siadł i wyjechał na drogę już inny kierowca. Rozważano, czy taką osobę, która jechała tylko po własnej posesji, należy karać za kierowanie w stanie nietrzeźwości. Ostatecznie osoba ta została uniewinniona, a decydujące okazało się rozumienie terminu ruch lądowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jednak sytuacja nie jest całkiem jednoznaczna. Według postanowienia Sądu Najwyższego z 5 maja 2009 roku, ruch lądowy to nie tylko ruch na publicznych drogach czy w strefach zamieszkania, lecz także ruch w miejscach ogólnie dostępnych. Jednak nie zalicza się do nich obszarów, które nie są ogólnodostępne i służą ograniczonej grupie osób. Z kolei z orzeczenia Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 1976 wynika, że prywatne podwórko domu mieszkalnego nie jest miejscem ruchu lądowego.

Decydującym aspektem jest tutaj ogólna dostępność danego miejsca. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 2 marca 2012 roku, by teren mógł być uznany za obszar ruchu lądowego, musi być dostępny publicznie i użytkowany przez nieograniczoną liczbę osób. Tym samym, ani grunt rolny, ani podwórko przydomowe nie kwalifikują się jako miejsca ruchu lądowego.

Mimo to warto zauważyć, że przepisy Prawa o ruchu drogowym mogą znaleźć zastosowanie poza publicznymi drogami, ale tylko w miejscach, gdzie odbywa się ruch i gdy jest to niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestników.

Trudno jest więc uznać, że stając na własnym podwórku, uczestniczymy w ruchu drogowym. Jako ilustracja może posłużyć sytuacja, w której na teren posesji przybywają goście, a ruch dotyczy np. pieszych uczestniczących w organizowanym wydarzeniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)