Alcantara - czyszczenie i pielęgnacja [poradnik]

W Internecie bez problemu znajdziecie poradniki dotyczące dbania o tapicerkę skórzaną czy welurową. Jest jednak jeszcze jeden bardzo popularny typ tapicerki – alcantara.

Czym jest alcantara? Otóż wbrew krążącej opinii nie jest to materiał pochodzenia zwierzęcego, naturalnego, ale wyrób sztuczny. Tajemnica miękkości i wytrzymałości alcantary leży w jej strukturze. Alcantara jest produkowana z ultradrobnych mikrowłókien, 20 razy cieńszych od włosa, przy użyciu skomplikowanej technologii. Poliester nadaje jej siłę i trwałość, a poliuretan miękkość.

W praktyce alcantara okazuje się materiałem trwałym. Warunkiem jest systematyczna konserwacja. Istotne jest prawidłowe czyszczenie, użycie nieodpowiednich środków może spowodować jej trwałe zniszczenie.

Drobne zabrudzenia można czyścić na bieżąco miękką ściereczką i wodą. Należy zachować ostrożność, aby rozpuszczony brud nie wniknął w materiał. Dlatego ścierka musi być jedynie zwilżona, a czyszczenie wykonujemy szybkimi ruchami.

Poza czyszczeniem alcantary należy ją również pielęgnować. Służą do tego specjalne preparaty, np. firmy Colourlock. Takie czyszczenie wymaga jednak większego nakładu pracy.

Czyszczenie tapicerki warto połączyć z czyszczeniem całego wnętrza. Dokładne umycie szyb, wyczyszczenie kokpitu oraz pielęgnacja tapicerki całkowicie odmienią klimat w samochodzie.

Prace najlepiej wykonywać w ciepły, słoneczny dzień. Dzięki temu tapicerka po czyszczeniu w krótkim czasie wyschnie, co pozwoli na użytkowanie samochodu. Aby dokładnie wyczyścić alcantarę, należy ją najpierw odkurzyć. Przy okazji warto odkurzyć również bagażnik oraz podłogę.

Zobacz również: Najczęstsze błędy popełniane przez kierowców

Po dokładnym odkurzeniu nakładamy preparat do czyszczenia alcantary. Zadowalające efekty daje środek firmy Sonax. Po odczekaniu kilku minut, aż pianka dobrze wchłonie się w tapicerkę, można przystąpić do czyszczenia.

Aby poprawić efekt czyszczenia, można alcantrę również wyprać. Pozwoli to na dokładniejsze usunięcie zapachów oraz wyczyszczenie głębszej warstwy tapicerki.

Do prania alcantary nie potrzeba specjalnych środków – można użyć zwykłego płynu do odkurzacza piorącego.

Po wyczyszczeniu, kiedy tapicerka jest jeszcze wilgotna, należy ją przeczesać czystą szczoteczką w jednym kierunku. Aby utrwalić dobry wygląd alcantary, po czyszczeniu warto użyć impregnatu do tkanin. Stosowanie impregnatu do tkanin zmniejsza ryzyko zabrudzenia i powstawania plam oraz ogranicza ryzyko sfilcowania się materiału.

Po tych czynnościach należy dobrze przewietrzyć wnętrze pojazdu. Nagromadzona w tapicerce wilgoć może powodować parowanie szyb.

Tapicerka z alcantary ma opinię trwałej. Niestety po kilku latach użytkowania drobne włókna alcantary zaczynają się supełkować, przez co powstają zmechacenia.

Niektóre pralnie czy zakłady zajmujące się autodetalingiem oferują mechaniczne golenie alcantary. W przypadku nowszych samochodów warto skorzystać z takiej usługi. W przypadku starszego auta, gdy ewentualne niepowodzenie będzie tanie w naprawie, możemy pokusić się o samodzielne usunięcie sfilcowania golarką do ubrań.

Metoda może się wydawać prowizoryczna, ale przynosi całkiem dobre rezultaty. Wybierając golarkę, warto kupić model wyposażony w przewód do zasilania z gniazda zapalniczki.

Po wykonaniu całości prac tapicerka nabrała ładnego, jasnego koloru. Dokładne wyczyszczenie oraz przewietrzenie wnętrza pozwoliło na usunięcie niepożądanych zapachów, np. wilgoci.

Systematyczne czyszczenie oraz pielęgnowanie alcantary pozwala zachować jej dobry stan na dłużej. Znaczenie ma również stosowanie odpowiednich środków oraz impregnatów do tkanin.

Zabierz głos w dyskusji. Odwiedź forum.

Zobacz także:

Jak wyczyścić wnętrze auta? [poradnik]

Poprawa fabrycznego nagłośnienia samochodu – zmiana głośników

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Smarowanie mechanizmów różnicowych - czy wymiana oleju jest konieczna? Eksploatacja świec zapłonowych – ocena wyglądu świecy Łańcuchy tekstylne - lepsza alternatywa dla stalowych? Świece zapłonowe - budowa i zasada działania Jak eksploatować samochód z instalacją gazową? Tramwaj czy auto - kto ma pierwszeństwo? Amortyzatory o zmiennej charakterystyce tłumienia - ciecze magnetoreologiczne Amortyzatory o zmiennej charakterystyce tłumienia - sterowanie zaworami elektromagnetycznymi Porównanie napędu Mazda SKYACTIV kontra Škoda TSI&DSG Opony zimowe - na co zwrócić uwagę Škoda Octavia 1,2 TSI - którą wersję silnika i jaką skrzynię lepiej wybrać? Amortyzatory o zmiennej charakterystyce tłumienia Jak dbać o oświetlenie pojazdu? Jaka prędkość na autostradzie jest najlepsza? Strefa ruchu i strefa zamieszkania - czym się różnią? Dlaczego opona zimowa lepiej sprawdza się podczas zimy? Jak kupować używane auto z instalacją LPG? – strona techniczna Czujniki ciśnienia w oponach TPMS – jak to działa? Czy zakup oszczędnego silnika się zwróci? Wtryskiwacze Common Rail – zasada działania Jak zabezpieczyć auto przed solą? Światła w samochodzie - kiedy włączyć jakie? Światła – oczy Twojego samochodu

Popularne w tym tygodniu:

Przeszukanie samochodu. Co należy wiedzieć? Zabierz zwierzaka w podróż, ale zrób to bezpiecznie Na które towarzystwa ubezpieczeniowe kierowcy skarżą się najczęściej? Podróżowanie trasami szybkiego ruchu: błędy i dobre praktyki Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym? Wyścigi na ćwierć mili wychodzą z podziemia. Wreszcie oficjalny puchar Polski Wiosną pada śnieg, a mamy opony letnie. Czy to niebezpieczne? Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Które firmy oferują najtańsze polisy OC? Jak i ile można zaoszczędzić na paliwie w trasie? 3.0 V6 CDI – zaawansowany techniczne, mocny, ale dość drogi w eksploatacji silnik Mercedesa Szkoda całkowita i zbyt niska wycena – jak napisać odwołanie?