Dlaczego samochód na gaz zużywa benzynę?

Jeżeli mowa o zapotrzebowaniu na benzynę przy rozruchu lub o niektórych sytuacjach w przypadku instalacji gazowej, zamontowanej do silnika z bezpośrednim wtryskiem benzyny, to nie ma w tym nic nienormalnego. Może on zużywać minimalne ilości tego paliwa. Jest jednak sytuacja, w której motor pracuje na gazie, a mimo to zużywa benzynę, choć nie powinien.

Motor zasilany gazem LPG potrzebuje w niektórych sytuacjach również benzyny. W instalacjach z wtryskiem sekwencyjnym (wtrysk gazu w fazie lotnej), uruchamianie silnika zwykle odbywa się właśnie na tym paliwie. Natomiast w systemach, które pracują w jednostkach z bezpośrednim wtryskiem benzyny, konieczny bywa jej dotrysk w celu schłodzenia układu wtryskowego. Pb95 lub Pb98 może być też paliwem, gdy silnik jest mocno obciążony. Podobne rozwiązanie stosuje się w jednostkach napędowych o dużej mocy, pracujących na sekwencyjnej instalacji gazowej. Niestety, bywa czasami tak, że wskaźnik poziomu benzyny opada, podczas gdy motor pracuje wyłącznie na gazie. Z czego to wynika? Dzieje się tak wyłącznie za sprawą elektroniki odpowiedzialnej za… wskaźnik poziomu paliwa. Fachowcy od LPG nazywają to pozornym zużyciem benzyny.

Jak eksploatować samochód z instalacją gazową?

Pisałem już o zakupie auta z instalacją gazową, zarówno o stronie prawnej jak i technicznej. Chciałbym jeszcze przybliżyć zasady eksploatacji…

Czym jest pozorne zużycie benzyny?

W niektórych modelach samochodów, wskaźnik paliwa nie działa na podstawie czujnika poziomu benzyny w zbiorniku, lecz z wykorzystaniem danych przesyłanych z jednostki sterującej pracą silnika. Sterownik odczytuje czasy otwarcia wtryskiwaczy. Na podstawie tego oblicza nie tylko średnie zużycie paliwa, podawane przez komputer pokładowy, ale także jego poziom w zbiorniku. W samochodzie z instalacją gazową, wtryskiwacze benzynowe nie pracują gdy motor spala LPG. Sterownik mimo to wysyła do nich polecenie otwarcia. W instalacjach sekwencyjnych są one niezbędne do pracy systemu gazowego. Wynika to z faktu, że używa on ich do otwierania własnych wtryskiwaczy.

Poziom paliwa podawany przez wskaźnik nie jest więc informacją o stanie rzeczywistym, ale wartością wyliczoną na podstawie danych pośrednich. Co ważne, będzie on prawidłowo wskazywany po wyłączeniu zapłonu i ponownym jego włączeniu. Wynika to z faktu, że sterownik po uruchomieniu porównuje swoje wcześniejsze wyliczenia z informacją z czujnika poziomu paliwa w zbiorniku. Jeżeli różnica będzie zbyt duża, uwzględni to i dokona korekty. Z tym bywa jednak różnie, ponieważ w niektórych autach działa to tylko przy określonej ilości paliwa w zbiorniku. W innych samochodach różnica pomiędzy informacją z pływaka a tą ze sterownika musi wynosić około 10 litrów.

Tego typu sytuacjom można zapobiec na dwa sposoby. Pierwszym jest zastosowanie emulatora, który symuluje dotankowanie i zmusza elektronikę pokładową do korekty wskazań na instrumencie pokazującym poziom paliwa. Innym, stosowanym przez producentów montujących instalacje gazowe w fabryce, jest zmiana sposobu odczytywania ilości benzyny przez komputer. Wskazanie ilości pozostałego paliwa jest tam ustalane na podstawie czujnika poziomu benzyny.

Do opisanej sytuacji, czyli do tzw. pozornego zużycia benzyny dochodzi w przypadku niektórych modeli grupy PSA oraz marek Chevrolet, Honda, Mercedes i Renault.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Co to jest jazda defensywna i jak ją stosować w praktyce? Rodzaje i zasada działania napędów quattro w samochodach Audi Ekojazda w firmach - czy to możliwe? Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik] Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Jaka technika jazdy na autostradzie jest najlepsza? Odłączanie cylindrów w silnikach - po co się stosuje i jak to działa? Chiptuning niejedno ma imię – nie tylko zwiększa moc silnika Do czego służy zawór EGR, co się w nim psuje i czy warto go wyeliminować? Transport zwierząt w samochodzie - jak robić to bezpiecznie i co pokryje ubezpieczenie? Kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy? Błędy popełniane podczas montażu samochodowej instalacji gazowej Jak działa sprzęgło wielopłytkowe w dołączanym napędzie 4x4? Co to jest silnik wolnossący? Jak wymienić świece zapłonowe? Co to jest asystent hamowania (BAS)? Jak nie zapłacić mandatu z fotoradaru [cz. 2] BMW, Audi, Mercedes - sprawdzamy wartość rezydualną segmentu premium [cz. 2] BMW, Audi, Mercedes - sprawdzamy wartość rezydualną segmentu premium [cz. 1] Co oznacza kolor spalin w dieslu? Jak nie zapłacić mandatu z fotoradaru [cz. 1] Wartość rezydualna, czyli za ile sprzedamy auto [cz. 2]

Popularne w tym tygodniu:

Zabierz zwierzaka w podróż, ale zrób to bezpiecznie Filmy z rejestratorów i zdjęcia samochodów: czym może grozić ich publikacja? Podróżowanie trasami szybkiego ruchu: błędy i dobre praktyki Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym? Wyścigi na ćwierć mili wychodzą z podziemia. Wreszcie oficjalny puchar Polski Wiosną pada śnieg, a mamy opony letnie. Czy to niebezpieczne? Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Które firmy oferują najtańsze polisy OC? Na które towarzystwa ubezpieczeniowe kierowcy skarżą się najczęściej? Bezpieczna świąteczna podróż Jak czytać ogłoszenia sprzedaży samochodów? Automatyczna skrzynia biegów: ryzyko czy pewniak?