Poradniki i mechanikaWybieracie się nad morze? Podpowiadamy, którą drogę i porę dnia wybrać

Wybieracie się nad morze? Podpowiadamy, którą drogę i porę dnia wybrać

Czy jedziecie z Warszawy czy z Poznania, główna droga na Gdańsk prowadzi przez autostradę A1
Czy jedziecie z Warszawy czy z Poznania, główna droga na Gdańsk prowadzi przez autostradę A1
Źródło zdjęć: © fot. Krzysztof Glowacki/East News
Marcin Łobodziński
02.08.2018 21:57, aktualizacja: 30.03.2023 11:02

Sprawdziliśmy, którymi drogami najlepiej jechać nad morze w czterech różnych porach dnia. Lepiej jechać rano czy wieczorem? A może popołudniu? Autostradą czy inną drogą? Będziecie zaskoczeni wynikami.

Za cel obraliśmy Gdańsk, a punkty startowe to centrum Warszawy i Poznania. Sprawdziliśmy cztery pory dnia, zależnie od tego, o której godzinie chcielibyście wyruszyć. Jako najwcześniejszą wybraliśmy 8:00 dla rannych ptaszków, godzinę 12:00 dla śpiochów, 16:00 dla tych, którzy chcieliby się wcześniej wyrwać z pracy oraz godzinę 20:00 dla osób, które pracują dłużej, ale jeszcze tego samego dnia chcieliby dotrzeć na miejsce.

Wyniki z kilku dni posłużyły za bazę do wyliczenia średniego czasu przejazdu. Posłużyliśmy się mapą Google, która dość dokładnie pokazuje, co dzieje się na drodze i dobrze oblicza czas przejazdu. Byliśmy dość zaskoczeni wynikami naszego badania, ponieważ okazuje się, że niezależnie od wyboru trasy i pory dnia, czas nie różni się znacząco.

Trzy drogi z Poznania, a czasami dwie

Z Poznania do Gdańska w zależności od pory dnia Google Maps typowało trzy lub dwie drogi. Zawsze w wynikach pojawiała się trasa prowadząca przez Gniezno i Bydgoszcz lub Gniezno i Toruń. Średnia największa różnica w czasie przejazdu pomiędzy nimi to 8 minut i nieżalenie od pory dnia jest ona podobna.

Od lewej trasa przez Gniezno i Toruń, przez Wrzesnię i Toruń, przez Bydgoszcz
Od lewej trasa przez Gniezno i Toruń, przez Wrzesnię i Toruń, przez Bydgoszcz© fot. zrzut ekranu Google Maps

Najszybciej dotrzecie w godzinach wieczornych i popołudniowych, natomiast najdłużej będziecie jechać w południe. Ogólnie są to jednak nieduże różnice mieszczące się w granicach 3:38 – 3:57.

Trzecią trasę Google Maps wyznaczało wyłącznie w godzinach 8:00 i 12:00. Później nie brało pod uwagę drogi przez fragment A2 ze zjazdem we Wrześni. Jednak uważamy, że nie ma sensu nią jechać, ponieważ dystans większy o 39 km nie jest adekwatny do czasu krótszego o najwyżej 8 min.

Poznań-Gdańsk

Trasa

godz.

8.00

godz.

12.00

godz.

16.00

godz.

20.00

przez

Gniezno i Toruń

(338 km)

3.44 h3.51 h3.40 h3.38 h

przez

A2/A1

(346 km)

4.05 h4.09 h------

przez 

Gniezno i Bydgoszcz

(307 km)

3.52 h3.57 h3.47 h3.39 h
uśrednione czasy przejazdów przygotowane na podstawie wyników z Google Maps

Podsumowując, najlepiej jechać z Poznania do Gdańska drogą przez Bydgoszcz. Ze względu na mniejszy dystans będzie oszczędniej, a kilka minut różnicy niewiele zmieni.

Z Warszawy najszybciej i najdrożej autostradami

Oczywiście, że autostrady skracają czas przejazdu, o czym doskonale wiedzą mieszkańcy stolicy jadący nad morze. Wystarczy "skoczyć" przez A2 do Strykowa, a potem jechać na północ autostradą A1 płacąc tylko raz na bramce 29,90 zł.

Od lewej trasa przez A2, przez Sierpc i przez Elbląg
Od lewej trasa przez A2, przez Sierpc i przez Elbląg© fot. zrzut ekranu Google Maps

Jednak wbrew pozorom zaoszczędzicie najwyżej 20 minut, za to pokonacie dystans od 57 do 75 km dłuższy, jadąc szybciej, zatem i zużycie paliwa znacząco wzrośnie. Czy warto?

To już kwestia do indywidualnego rozważenia. Na pewno jest to też trasa najspokojniejsza, bez przejeżdżania co chwila przez miejscowości i bez obaw o stojącą z suszarką drogówkę. Za to zdecydowanie najdroższa. Podróż nią potrwa ok. 3:40-3:55.

Warszawa-Gdańsk

Trasa

godz.

8.00

godz.

12.00

godz.

16.00

godz.

20.00

przez

A2/A1

(416 km)

3.40 h3.48 h3.55 h3.44 h

przez

Sierpc

(359 km)

4.05 h4.11 h4.15 h4.03 h

przez 

Elbląg

(341 km)

4.00 h4.02 h4.06 h3.57 h
uśrednione czasy przejazdów przygotowane na podstawie wyników z Google Maps

Oszczędnym polecamy zdecydowanie trasę przez Nowy Dwór Mazowiecki i Elbląg. Jest najkrótsza i jako jedyna nie obejmuje płatnego odcinka na A1, za to jedziemy głównie ekspresówką, ale trzeba uważać na kontrole prędkości.

W trzech miejscach - Szymaki, Dłużniewo i Polesie – zlokalizowano odcinki z pomiarem średniej prędkości na dystansie od 1 do 2 km. Niezależnie od pory dnia podróż potrwa około 4 godziny i niewiele zmieniają tu odcinki z remontami.

Pośrednią trasą może być przejazd przez Nowy Dwór Mazowiecki i Sierpc, by wyjechać w okolicy Torunia na autostradę A1 i "zaliczyć" część płatną. Jednak przejazd tą drogą zabiera najwięcej czasu i wcale nie jest najkrótszy. Warto go jednak rozważyć, bo w przeciwieństwie do trasy przez Elbląg prowadzi częściowo autostradą.

Jaką porę wybrać jadąc z Warszawy do Gdańska?

Zasadniczo rano, ale w praktyce różnica przez cały dzień dochodzi do kilku-kilkunastu minut, więc to bez większego znaczenia. Czy ruszycie rano, w dzień, czy wieczorem, zawsze większe przełożenia na czas ma wybór trasy niż pory dnia.

Patrząc na różnice pomiędzy A2/A1 przez Stryków a 7/S7 przez Elbląg, lepszym wyborem jest naszym zdaniem ta druga. Chyba, że bardzo wam się spieszy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)