Złodzieje mają żniwa przed świętami – jak ustrzec się kradzieży?

Okres przedświąteczny oznacza wzmożony ruch wokół sklepów spożywczych i centrów handlowych. Ludzie są zamyśleni i skupieni na wielu czynnościach naraz, a wtedy nietrudno o pewne zaniedbania w kwestii zabezpieczenia swoich rzeczy przed złodziejami.

Fotolia/djedzura

Wszyscy, którzy przynajmniej raz padli ofiarą złodziei wiedzą, że zawsze dzieje się to w najmniej oczekiwanym momencie. Zazwyczaj tracimy radia samochodowe, telefony czy torebki, często też całe samochody. Dlatego w każdej sytuacji warto pamiętać o stosowaniu kilku prostych zasad bezpieczeństwa, które sprawią, że nasze rzeczy nie będą dla złodzieja łatwym łupem.

Po pierwsze pamiętajmy o tym, że nie należy pozostawiać żadnych cennych przedmiotów na widoku. Po tym, jak zaparkujemy auto, rozejrzyjmy się po jego kabinie i sprawdźmy, czy laptop, telefon albo dokumenty nie leżą na siedzeniach. Jeśli tak, to warto schować je do bagażnika, gdzie nie da się ich zauważyć z zewnątrz.

Kolejną ważną zasadą jest to, żeby nigdy nie pozostawiać auta z kluczykami w stacyjce. Złodzieje mają wiele sposobów na to, jak się dostać do uruchomionego pojazdu. Np. pozostawiają kartkę za tylną szybą. W czasie, gdy silnik już pracuje i kierowca próbuje wycofać z miejsca parkingowego, zauważa przedmiot na szybie. Następnie wysiada, żeby sprawdzić o co chodzi, a złodziej w tym momencie zajmuje miejsce za kierownicą i odjeżdża skradzionym samochodem. Podobną metodą jest wkładanie plastikowej butelki w nadkole. Niepokojący hałas w czasie jazdy sprawia, że kierowca wysiada, aby obejrzeć, czy z kołem wszystko ok, a wtedy złodziej może wskoczyć za kierownicę i odjechać.


Zdarzały się przypadki, że samochody były kradzione razem z dziećmi przypiętymi do fotelików.

Następną zasadą bezpieczeństwa jest pilnowanie kluczyków od auta. Pozostawienie ich w kieszeni kurtki czy płaszcza nawet na chwilę może dać szansę złodziejowi. Zakupy czasem trwają kilka godzin i dopiero po tym czasie możemy zorientować się, że w kieszeni nie ma naszych kluczy, a pojazd już jest ukryty i rozbierany na części.

Upewniajmy się, że pozostawiliśmy zamknięte auto, ponieważ odpalenie otwartego samochodu może zająć złodziejowi zaledwie kilkanaście sekund. Samochody padające łupem złodziei są często wcześniej namierzane i obserwowane, ale zdarza się, że złodziej trafia na niezamknięty samochód przypadkiem i korzysta z okazji.

Bezkluczykowy dostęp do auta to również dla złodzieja łatwizna.

Każdego roku tysiące ludzi padają ofiarą kieszonkowców, więc warto zabezpieczać dokumenty i kluczyki od samochodu, a także unikać trzymania wszystkiego w jednym miejscu. Jeśli stracimy dowód rejestracyjny, kluczyki od auta, klucze od domu, a także dowód osobisty i prawo jazdy, czeka nas długotrwały proces wyrabiania nowych dokumentów i wymiany zamków, a święta to najgorszy moment na myślenie o urzędach i ślusarzach.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Na koniec pamiętajmy, że jeśli zaparkujemy w nieprzeznaczonym do tego miejscu, to może się zdarzyć, że samochód zostanie odholowany, a nie skradziony. Dlatego warto upewnić się, czy Straż Miejska nie przyczyniła się do zniknięcia naszego samochodu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Czy można naprawić lampy LED? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Samochód kontra kręgosłup Anglik po przekładce - jak go rozpoznać i czy warto kupić? Przepisy i znaki na przejazdach kolejowych Czy warto kupić kilkuletnie, nieużywane opony? Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Fakty i mity na temat OC. Co zrobić, by kupić polisę najtaniej? Jak skutecznie hamować z systemem ABS? Dlaczego cofa się liczniki i jak sprawdzić przebieg? Dezynfekcja klimatyzacji - już najwyższy czas Kierowcy i rowerzyści: czy to grupy skazane na niechęć? U kogo OC podrożało najbardziej i dlaczego warto szukać lepszej oferty? Co zrobić z oponami po sezonie? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Używane i bieżnikowane opony. Czy to dobry sposób na oszczędność? Tak ułatwisz sobie życie wiosną „Chrzczone” paliwo: czy jeszcze je sprzedają i co może zniszczyć w silniku? Ile kosztuje podstawowy serwis przeciętnego samochodu? Jak wybrać mechanika i o co zadbać, oddając mu samochód? Geometria samochodu: kiedy warto ją sprawdzić? Fabryczne instalacje gazowe w Fiatach. Czy to się opłaca?

Popularne w tym tygodniu:

6 legalnych sposobów na mandaty „Na mechanika” - nowy sposób na oszukiwanie kierowców Marki z najbardziej awaryjną klimatyzacją 3.0d: flagowy diesel BMW nie jest taki idealny, jak go malują Na tych benzynowych, sześciocylindrowych silnikach możesz polegać DEKRA 2017: najwytrzymalsze starsze i tanie samochody Samochody kompaktowe z prostymi silnikami benzynowymi Rozgrzany samochód jest dla dziecka śmiertelną pułapką Samochód nowy czy używany? Wszystko zależy od potrzeb Regeneracja części - co warto, a czego nie warto naprawiać? Wjazd do lasu – kiedy nie wolno tego robić, jakie czekają cię konsekwencje? Test fotelików ADAC 2017