Do czego służy zawór 80% LPG i jak go sprawdzić?

Zawór 80% to potoczna nazwa dla jednego z zaworów umieszczonych w zbiorniku paliwa. Ma on zapobiegać zatankowaniu nadmiernej ilości gazu.

fot. GM

W każdej instalacji gazowej, w zbiorniku gazu montowany jest wielozawór. Jak sama nazwa na to wskazuje, jest to podzespół składający się z wielu zaworów, których zadaniem jest zapewnienie komfortu i ekonomii eksploatacji oraz bezpieczeństwa auta zasilanego paliwem LPG. Jednym z nich jest tzw. zawór 80%, który często mylnie określa się mianem wielozaworu.

Jego zadaniem jest pilnowanie by podczas tankowania nie napełnić zbiornika nadmierną ilością gazu. Z nazwy można się domyślić, że chodzi o 80 proc. objętości geometrycznej zbiornika – tyle maksymalnie można zatankować, jeżeli wszystko jest sprawne. Pozostałe 20 proc. to wolna przestrzeń, która może zostać wypełniona, gdy temperatura gazu wzrośnie. Zawór 80% działa czysto mechanicznie. Jest podłączony do pływaka przy pomocy dźwigni. Gdy pływak uniesie się na określoną wysokość, zawór zakończy napełnianie zbiornika gazem, co potocznie nazywa się odbiciem wielozaworu.

Jak sprawdzić, czy zawór 80% jest sprawny?

W bardzo prosty sposób, ale należy najpierw uzyskać informację o pojemności zbiornika gazu jaki macie zamontowany w samochodzie. Następnie należy jeździć autem na LPG do momentu samoczynnego przełączenia się zasilania na benzynowe. Oznacza to, że zbiornik gazu został niemal całkowicie opróżniony. Wówczas należy zatankować go do pełna, co powinno zakończyć się odbiciem (charakterystyczne terkotanie). Jeżeli takiego odbicia nie ma, a proces napełniania paliwem LPG znacząco zwalnia aż do zakończenia tankowania, już wtedy wiadomo, że zawór 80% nie działa prawidłowo.

Gdy zawór odbije, należy przeliczyć czy ilość zatankowanego paliwa to rzeczywiście 80 proc. pojemności zbiornika. Najłatwiej pomnożyć pojemność zbiornika gazu przez 80 i wynik podzielić na 100. Wynik wskaże ile paliwa powinno zmieścić się w zbiorniku. Jeżeli różnica nie przekracza około 5 proc., nie należy się przejmować.

Przykład:

  • Zbiornik gazu na objętość geometryczną (całkowitą) wynoszącą 42 litry
  • 80% z 42 litrów to 33,6 litra
  • 5% z 42 litrów to 2,1 litra
  • Zatankowanie 31–36 litrów gazu oznacza, że zawór działa prawidłowo

Co zrobić, jeżeli zawór 80% działa nieprawidłowo? Należy udać się do warsztatu zajmującego się montażem instalacji gazowej w celu przeprowadzenia naprawy. Zwykle konieczna będzie wymiana wielozaworu na nowy. Cena takiego elementu to około 150–300 zł.

Czy niesprawny zawór 80% może spowodować zagrożenie?

Generalnie nie, ponieważ jest on montowany głównie z powodów praktycznych. Gdyby do zbiornika zatankowano zbyt dużo gazu, a rozgrzane paliwo zwiększyło swoją objętość, wówczas nadmiar paliwa upuści ciśnieniowy zawór bezpieczeństwa. Oczywiście pod warunkiem, że jest sprawny. Działa on również wtedy, gdy dojdzie do pożaru samochodu. Nie należy jednak liczyć na ostatni zawór bezpieczeństwa i warto zająć się tym pierwszym, jeżeli nie działa prawidłowo.

Zobacz również: Najczęstsze błędy popełniane przez kierowców

Zobacz więcej artykułów z serii: Instalacje gazowe

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Co to jest jazda defensywna i jak ją stosować w praktyce? Rodzaje i zasada działania napędów quattro w samochodach Audi Ekojazda w firmach - czy to możliwe? Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik] Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Jaka technika jazdy na autostradzie jest najlepsza? Odłączanie cylindrów w silnikach - po co się stosuje i jak to działa? Chiptuning niejedno ma imię – nie tylko zwiększa moc silnika Do czego służy zawór EGR, co się w nim psuje i czy warto go wyeliminować? Co to jest turbodziura? Transport zwierząt w samochodzie - jak robić to bezpiecznie i co pokryje ubezpieczenie? Co to jest wariator kąta wyprzedzenia zapłonu? Czym się różni doładowanie bi-turbo od twinturbo? Co to jest masa resorowana i nieresorowana w samochodzie? Co to jest belka skrętna? Dlaczego samochód na gaz zużywa benzynę? Co oznacza kolor spalin w silniku benzynowym? Jak działa instalacja gazowa szóstej generacji? Co to jest skrzynia rozdzielcza i reduktor? Kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy? Błędy popełniane podczas montażu samochodowej instalacji gazowej

Popularne w tym tygodniu:

Przeszukanie samochodu. Co należy wiedzieć? Zabierz zwierzaka w podróż, ale zrób to bezpiecznie Na które towarzystwa ubezpieczeniowe kierowcy skarżą się najczęściej? Podróżowanie trasami szybkiego ruchu: błędy i dobre praktyki Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym? Wyścigi na ćwierć mili wychodzą z podziemia. Wreszcie oficjalny puchar Polski Wiosną pada śnieg, a mamy opony letnie. Czy to niebezpieczne? Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Które firmy oferują najtańsze polisy OC? Jak i ile można zaoszczędzić na paliwie w trasie? 3.0 V6 CDI – zaawansowany techniczne, mocny, ale dość drogi w eksploatacji silnik Mercedesa Szkoda całkowita i zbyt niska wycena – jak napisać odwołanie?