Jak wybrać żarówki samochodowe

Wybierając żarówki do auta, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

Odkąd w Polsce wprowadzono obowiązek jazdy na światłach cały rok przez 24 godz. na dobę, kwestia oświetlenia samochodowego stała się dla użytkowników istotniejsza. Jak wybrać żarówki samochodowe?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, jakiego typu żarówki są zamontowane w naszym pojeździe. Jeśli któraś się przepali, możemy ją po prostu wymontować i udać się z nią do sklepu, aby porównać z dostępnym asortymentem. Rodzajów jest naprawdę dużo. Przyjrzyjmy się charakterystycznym cechom najpopularniejszych.

Żarówka H1 o przedłużonej trwałości

Żarówki o oznaczeniu H1 czy H3 wyróżniają się tym, że mają jedno włókno. Tę drugą można poznać po tym, że ma przewód połączeniowy i ułożony w poprzek żarnik. Oba typy stosuje się często do lamp przeciwmgłowych, ale H1 znajduje także zastosowanie w światłach mijania.

Żarówka H3

Ewolucją H1 jest żarówka H7. Można ją poznać nie tylko po jednym włóknie, ale też po zamalowanym czubku. H7 mają bardzo dobry rozkład światła. Nie są jednak tak trwałe jak popularne żarówki H4, które mają po dwa włókna. Co to daje? Jedno włókno odpowiada za światła mijania, a drugie za drogowe, popularne zwane długimi. Bywa, że H4 montuje się też w lampach przeciwmgłowych.

Kupując żarówkę, zwróćmy uwagę na to, czy ma ona filtr UV. Zapobiega on matowieniu odbłyśnika i szkła reflektora. Żarówki bez filtra mogą tak uszkodzić reflektor, że jego skuteczność świecenia spadnie o 30%.

Żarówka H7

Zobacz również: Najczęstsze błędy popełniane przez kierowców

Darujmy sobie niemarkowe świecidełka o oznaczeniach "Zenon", "Xenon" czy "H.I.D.". Świecą słabo i oślepiają zarówno innych użytkowników drogi, jak i samego kierowcę, który z nich korzysta. Pamiętajmy, że prawdziwy i legalny zestaw ksenonowy składa się z atestowanych reflektorów, automatycznej regulacji świateł oraz urządzenia czyszczącego klosze.

Wybór żarówek warto związać z tym, jak użytkujemy samochód. Najbezpieczniej będzie postawić na żarówki renomowanego producenta, które są wykonane z przejrzystego, niebarwionego szkła . Nie musimy decydować się od razu na najdroższe modele. Średnia półka cenowa powinna wystarczyć.

Jeśli jeździmy głównie w dzień, warto zwrócić uwagę na żarówki o przedłużonej trwałości. Na ich opakowaniach znajdują się takie oznaczenia, jak "ExtraLife" czy "LongLife".

Żarówka H4

Jeśli zależy nam na lepszym świetle, możemy zdecydować się na żarówki "+30%" czy "+50%". Ich wadą jest to, że mają mniejszą trwałość od żarówek standardowych.

Jak wymienić żarówkę? Trudno to opisać, ponieważ w każdym modelu wymiana wygląda inaczej. W niektórych autach wystarczy zdjąć tylną obudowę lampy. W innych trzeba np. zdjąć zderzak czy wręcz udać się do warsztatu.

Możemy jednak poradzić, aby żarówki wymieniać parami, żeby świeciły tak samo mocno. Starajmy się nie chwytać szklanej bańki palcami. Tłuszcz i pot mogą się po prostu wtopić w żarówkę, co obniży jej skuteczność i trwałość. Pamiętajmy też, żeby dbać o dobry stan lamp i ustawienie reflektorów.

Zobacz więcej artykułów z serii: Elektryka, oświetlenie i wyposażenie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak ustawić światła w samochodzie - poradnik Łożyska - jakie rodzaje i gdzie występują w samochodzie? Jak działa przepływomierz powietrza - poradnik Jaka będzie przyszłość motoryzacji? Jak odpowietrzyć układ hamulcowy - poradnik System OBD - transfer danych, kody błędów, podłączenie [cz.2] Jak działa ogrzewanie postojowe webasto? Jak wymienić wkład lusterka samochodowego – poradnik Jak polerować karoserię? Polerowanie Nissana 350Z System OBD - wprowadzenie [cz.1] Dlaczego warto wymieniać filtr kabinowy - poradnik Jak wymienić filtr powietrza – poradnik Mercedes 190 W201 - jazda youngtimerem [cz. 16]. Praca nad felgami Diesel na gaz? Tak, to możliwe! Jak dobrać wycieraczki? - poradnik Jak wybrać i zamontować hak holowniczy – poradnik Usterki w silniku ZS, które mogą się zdarzyć zimą... Opony z kolcami – budowa, przeznaczenie, gdzie można ich używać Jak holować przyczepę – poradnik Zimowe wyjazdy autem na narty - kompendium wiedzy [poradnik] Jak wybrać łańcuchy śniegowe - poradnik Jak przewozić zwierzęta w samochodzie - poradnik Jak wymienić klocki hamulcowe - poradnik Paliwa zimowe dla silników ZS od strony technicznej

Popularne w tym tygodniu:

Czym grozi utrata samochodu z dokumentami? Problem dotyczy jednej czwartej kierowców Amerykańskie samochody, których nie kupisz w Polsce Zabezpieczenia fabryczne nie wystarczą. Pokazujemy sposób, jak ochronić auto przed korozją Pękanie sprężyn zawieszenia to plaga w starszych autach. Kierowcy nawet nie wiedzą o usterce Części samochodowe, za które nie warto przepłacać. Oszczędności będą natychmiastowe