Jak wyczyścić wnętrze auta? Praktyczny poradnik
Ostatnio pisaliśmy o tym jak umyć samochód, żeby go nie porysować, a także przybliżyliśmy Wam temat polerowania i woskowania. Tym razem przyszła pora na czyszczenie wnętrza. Oprócz podstawowych czynności poprawiających higienę wnętrza naszego auta podpowiem Wam jak domowymi sposobami pozbyć się ciężko usuwalnych plam.
Dbanie o samochód nie powinno ograniczać się wyłącznie do mycia karoserii, środek auta również wymaga odpowiedniej opieki. Od czego zacząć? Od czyszczenia wewnętrznych plastików czy od odkurzania wnętrza? Znacznie lepiej jest zacząć od tej drugiej czynności, jeśli najpierw wyczyścimy plastiki to naniesiony na nie środek sprawi, że podczas odkurzania piach i kurz po prostu mogą się do nich przykleić.
Wtedy czyszczenie trzeba będzie ponowić niepotrzebnie tracąc czas. Oprócz dywaników powinniśmy też odkurzyć tapicerkę. Wszelkie plamy należy usunąć specjalnymi środkami przeznaczonymi do różnych rodzajów poszyć wnętrz w zależności od tego czy w naszym aucie jest tapicerka welurowa, skórzana czy bawełniana.
Jeśli wyniku kilkukrotnego zastosowania środka czyszczącego plama nie daje się doczyścić, aby nie pogorszyć sytuacji powinniśmy zlecić jej usunięcie wyspecjalizowanemu zakładowi trudniącemu się praniem tapicerek. Istnieje też kilka domowych sposób usuwania trudnych plam.
Na przykład tłuste plamy najlepiej usuwa się benzyną ekstrakcyjną, przed jej zastosowaniem warto jednak w niewidocznym miejscu sprawdzić czy nie odbarwia ona tapicerki. Po takim zabiegu musimy porządnie wywietrzyć auto z zapachu benzyny.
Kolejnym trudnym do usunięcia intruzem są przylepione kawałki gumy do żucia. W tym przypadku najpierw należy ją zamrozić przy pomocy kostek lodu lub specjalnego sprayu, a następnie przy użyciu szczotki o twardym włosiu wykruszyć. Osoby często przewożące na swoim pokładzie zwierzęta wiedzą jak trudno usunąć jest sierść z tapicerki.
Zwykle w takich sytuacja odkurzacz nie zrobi tego skutecznie, dlatego powinniśmy to zrobić tak w przypadku usuwania gumy również za pomocą szczotki o twardym włosiu uważając przy tym, aby nie zmechacić tapicerki.
Co ciekawe, również sami możemy naprawić elementy odkształconych foteli. Jak to zrobić? Wystarczy podgrzać je suszarką i dokładnie rozmasować rękami. Są też domowe sposoby na usunięcie przykrych zapachów. Najpierw trzeba znaleźć źródło takiego zapachu, a następnie kilkukrotnie wyprać takie miejsce detergentem, po jego wyschnięciu musimy też na wyczyszczone miejsce nanieść środek bakteriobójczy.
Po zakończonym czyszczeniu tapicerki możemy zabrać się za plastiki. Na początek musimy zakupić odpowiedni preparat najlepiej w formie pianki - odradzamy stosowania najtańszych specyfików w sprayu, które często zamiast czyści tylko impregnują bród i zostawiają po sobie smugi. Piankę najlepiej jest nanosić bawełnianą szmatką, jeśli zrobimy to przy użyci ręcznika papierowego na plastikowych elementach pozostaną jego resztki.
Czyszcząc plastiki przy użyciu ręcznika papierowego zwłaszcza te w dolnych partiach wnętrza bardzo łatwo jest się skaleczyć. Czyścimy deskę rozdzielczą, tunel środkowy, kierownicę, dźwignię zmiany biegów oraz wewnętrzne boczki drzwi.
Oprócz tapicerki i plastików warto zadbać także o szyby. W tym celu powinniśmy stosować specjalne płyny do mycia szyb samochodowych, płyny do mycia szyb okiennych zwykle zostawiają po sobie trudno usuwalne smugi. Mycie szyby nie mam sensu jeśli do wykonywania tej czynności zastosujemy brudną lub słabo chłonącą szmatkę. Najlepiej w takiej sytuacji skorzystać ze ściereczki irchowej.