Volkswagen T2 Elektro transporter pokazuje, że kiedyś nie było lepiej

Volkswagen T2 Elektro transporter pokazuje, że kiedyś nie było lepiej04.11.2019 13:21
Na jednym ładowaniu, elektryczny VW T2 mógł przejechać ok. 70 km
Na jednym ładowaniu, elektryczny VW T2 mógł przejechać ok. 70 km
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe

Elektryczna rewolucja dociera do samochodów dostawczych. Producenci coraz śmielej podchodzą do tego segmentu aut, choć problemem wciąż jest stosunkowo niski zasięg. Jak wyglądały początki? W 1972 roku, elektryczny Volkswagen T2 mógł przejechać na jednym ładowaniu zaledwie 70 km.

Na początku lat 70. wielkimi krokami zbliżał się kryzys naftowy. O seryjnej produkcji elektrycznych samochodów jeszcze nikt na poważnie nie myślał, ale producenci i tak opracowywali koncepty takich aut. Jednym z takich projektów był Volkswagen T2 Elektro transporter.

Plan jego stworzenia powstał w 1970 roku, kiedy to powołano centrum prognozowania technologicznego z doktorem inż. Adolfem Kalberlahem na czele. Już po 2 latach prac i badań, jego 10-osobowy zespół przedstawił swoje dzieło – kultowy już dziś “ogórek”, ale z napędem elektrycznym.

Akumulatory, umieszczone pod podłogą miedzy przednią i tylną osią wyżyły 850 kg
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe
Akumulatory, umieszczone pod podłogą miedzy przednią i tylną osią wyżyły 850 kg

Był to pierwszy samochód elektryczny Volkswagena oraz pierwszy elektryczny samochód dostawczy na świecie. Akumulatory kwasowo-ołowiowe, ważące aż 850 kg, zostały umieszczone pod podłogą między przednią, a tylną osią. Ładowność wynosiła ok. 800 kg. T2 Elektro transporter miał 23 KM mocy i rozpędzał się do 70 km/h.

Samochód na jednym ładowaniu miał zasięg ok. 70 km. Dziś taki wynik zostałby odebrany raczej negatywnie, jednak pamiętajmy że były to lata 70. Aktualna propozycja Volkswagena w tym segmencie – e-Crafter – jest w stanie przejechać do 173 km. Według różnych źródeł powstało ok. 150-200 sztuk elektrycznego “ogórka”. Większość z nich trafiła do służb miejskich. Dziś raczej nie spotkamy ich podczas pracy, ale chętni mogą go zobaczyć m.in. w Muzeum Volkswagena w Wolfsburgu.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)