#Citroën C5

Citroën C5

Citroen C5 to osobowe auto klasy średniej D produkowane od 2001 roku przez koncern Citroena. Jest następcą modelu Xantia.

  • Citroen C5 po wycofaniu ze sprzedaży Citroena C6 stał się flagowym modelem francuskiej marki
  • Konkurentami Citroena C5 są Opel Insignia, Mazda 6 i Volkswagen Passat
  • Citroen C5 zapewnia komfortową jazdę za sprawą hydropneumatycznego zawieszenia
  • Początkowo Citroena C5 produkowano w 5-drzwiowej wersji liftback
  • Rok po premierze Citroena C5 model został wzbogacony o wersję kombi nazwaną "Break"
  • Wnętrze Citroena C5 jest komfortowe, ale szwankują w nim elektryczne sterowniki szyb w drzwiach, komputer pokładowy, immobilizer oraz system podgrzewania foteli
  • Pierwsza generacja Citroena C5 była produkowana w latach 2000-2008
[1/7] Citroen C5 po wycofaniu ze sprzedaży Citroena C6 stał się flagowym modelem francuskiej marki

Citroen C5 – ogólne informacje

Po wycofaniu Citroena C6 Citroen C5 stał się flagowym modelem Citroena. Jego nazwa nawiązywała do modeli Citroena C z lat 20. XX wieku. Następcą Citroena C5 został Citroen C5 Aircross. Tym sposobem flagowy sedan został zastąpiony SUV-em. Początkowo Citroen C5 produkowano jako pięciodrzwiowy liftback. Rok po premierze pojawiła się wersja kombi nazwana C5 Break. Po raz pierwszy w modelu Citroena rozdzielono układ hamulcowy z układem hydropneumatycznego zawieszenia. Zapewniało to komfortową podróż w przestronnym wnętrzu.

W 2004 roku dokonano faceliftingu Citroena C5. Zmieniono głównie wygląd nadwozia. Zmodyfikowano przód i tył pojazdu, lampy i reflektory. Ponadto odświeżono wnętrze Citroena C5 i wzbogacano listę dodatkowych opcji o ciekawe dodatki. Zmiany dotknęły także budowę silników. Wprowadzono także nowy silnik wysokoprężny 1.6 HDI. W 2007 roku na rynku pojawiła się druga generacja Citroena C5, którą sprzedawano w dwóch wersjach nadwoziowych – jako pięciodrzwiowe kombi Break oraz czterodrzwiowy sedan. Zbudowano je na platformie modelu C6.

2011 rok to facelifting drugiej generacji Citroena C5. Dotyczył on głównie grilla i lamp. Zmieniono także wnętrze i odświeżono paletę silnikową. Auto posiadało napęd na przednią oś oraz pięcio- lub sześciostopniową skrzynię manualną lub sześciobiegową skrzynię automatyczną. W 2014 roku pojawiła się wersja C5 CrossTourer – kombi z terenowym akcentem i podwyższonym zawieszeniem.

Konkurentami Citroena C5 są Opel Insignia, Mazda 6 i Volkswagen Passat. Następcą Citroena C5 został model Airscape.

Citroen C5 – dane techniczne

Citroen C5 dostępny jest w wersjach z nadwoziem hatchback, kombi (pięciodrzwiowe) oraz sedan (czterodrzwiowy) oraz z zawieszeniem mechanicznym lub hydropneumatycznym. Oferta Citroena C5 obejmuje silniki benzynowe i silniki diesel. Silniki Citroena C5 składają się z 4 – 6 cylindrów, każdemu przydzielone są 2 – 4 zawory. Posiadają one moc od 90 do 241 KM oraz pojemność od 1560 do 2992 cm3.

Citroen C5 osiąga przyspieszenie do 100 km/h w 8,9 – 14 s. Maksymalna prędkość Citroena C5 to 188 – 240 km/h. Moment obrotowy wynosi od 160 do 450 Nm. Samochód spala średnio 7,5 l na 100 km. Pojemność bagażnika Citroena C5 to 1310 – 1658 l. Wymiary Citroena C5 to 4618 – 4839 mm długości, 1770 – 1860 mm szerokości i 1451 – 1558 mm wysokości.

Citroen C5 – opinie

Citroen C5 to auto zapewniające komfortową podróż. Nie jest jednak pozbawione wad. Wśród nich najpoważniejszą jest dosyć wysoka awaryjność. Wiąże się to ze sporymi kosztami utrzymania, drogą obsługą i naprawami. Większość dostępnych w Citroenie C5 turbodieseli ma trudny w eksploatacji filtr cząstek stałych, pompy paliwa i czujnik ciśnienia doładowania.

Według użytkowników w Citroenie C5 szybko zużywają się przednie klocki hamulcowe, tarcze, metalowo-gumowe tuleje, sworznie przednich wahaczy i łączniki przedniego stabilizatora. Czasami dochodzi do rozszczelnień układu chłodzenia.

Minusem Citroena C5 jest zawodząca instalacja elektryczna i elektronika. Zdarza się, że szwankują elektryczne sterowniki szyb w drzwiach, komputer pokładowy, immobilizer oraz system podgrzewania foteli. Mankamentami są także łamiące się wewnętrzne klamki, słaba widoczność do tyłu oraz mały promień skrętu.

Citroen C5 zapewnia komfortową jazdę za sprawą hydropneumatycznego zawieszenia. Auto ma bardzo dobre własności jezdne, dzięki czemu jest pewne w prowadzeniu. Atutami Citroena C5 są pojemne bagażniki, wygodne fotele oraz dużo przestrzeni. Citroen C5 to samochód dający poczucie luksusu, za sprawą dobrej jakości materiałów i bogatego wyposażenia. Niewątpliwą zaletą Citroena C5 jest dobrze wyciszone wnętrze. Ponadto auto umożliwia regulację prześwitu oraz ustawienie parametrów zawieszenia w zależności od potrzeb.