#Mitsubishi Lancer

Mitsubishi Lancer

Mitsubishi Lancer to samochód kompaktowy (należący do segmentu C) produkcji japońskiej. Był to pierwszy model koncernu Mitsubishi Motors, którego zaczęto masowo sprzedawać w Europie. Jego produkcja rozpoczęła się w 1973 roku, a zakończyła w 2017 roku (z wyjątkiem Chin kontynentalnych i Tajwanu). Mitsubishi Lancer znany jest również jako auto sportowe, przez 30 lat sprzedano ponad 6 mln sztuk.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/7]

Mitsubishi Lancer – informacje ogólne

Pierwszy model pojawił się w lutym 1973 roku pod nazwą Lancer A70. Model ten miał 4 rodzaje nadwozia, tzn. był 2-drzwiowym sedanem, 4-drzwiowym sedanem, 5-drzwiowym kombi, 3-drzwiowym hatchbackiem. Później model A70 uzupełniono modelem coupe Mitsubishi Lancer Celeste.

Mitsubishi Lancer jest modelem bardzo specyficznym pod względem nomenklatury: w różnych częściach świata nosił inne nazwy, często mylące dla osób niezorientowanych w temacie, tj. Chrysler, Plymouth, Eagle czy Dodge.

Mitsubishi Lancer – dane techniczne

Auta Mitsubishi Lancer charakteryzują się różnorodnością budowy nadwozia, wieloma rodzajami silników oraz napędów. Pierwsze samochody z serii Lancer (do 2000 roku) posiadały generalnie nadwozie typu sedan, kombi i coupe; wyposażone były w silniki benzynowe o pojemności od 1 l do 2 l, 4-biegową i 5-biegową manualną skrzynię biegów oraz w większości napęd na przednią oś. Następne modele (od 2000 roku) zawierały w większości silnik benzynowy o maksymalnej pojemności 2,4 l; były to zarówno sedany, jak i kombi z przednim napędem oraz manualną, automatyczną i półautomatyczną skrzynią biegów. Od 2007 roku prezentowano auta już z 1,8-litrowym silnikiem Diesela, napędem na cztery koła i 6-biegową półautomatyczną skrzynią (sportowy model Ralliart).

Mitsubishi Lancer – opinie

Auta modelu Lancer, zwłaszcza te produkowane po 2007 roku, uchodzą za sprawne, dynamiczne i trwałe machiny, których jedną z większych wad może być wysoka cena oryginalnych części oraz stosunkowo głośna praca, a jedną z większych zalet – możliwość montażu instalacji gazowej. Najlepsze modele posiadają benzynowy silnik 1.6 i 1.8 oraz silnik diesle'a, są przestronne i komfortowe nawet dla osób wysokich.

Na szczególną uwagę zasługują modele sportowe (Evolution, Ralliart), które stanowią mocną konkurencję dla innych tego typu samochodów, np. Subaru Impreza.