#Mitsubishi Space Star

Mitsubishi Space Star

Mitsubishi Space Star jest samochodem osobowym należącym do segmentu K (MPV), który produkowany był w latach 1998 – 2005 w holenderskim Sittard-Geleen przez japoński koncern Mitsubishi. Auto początkowo przeznaczone było wyłącznie na europejski rynek, a główną inspiracją podczas projektowania konstrukcji był model Mitsubishi Carisma.

  • Mitsubishi Space Star dysponował mocnymi silnikami R4, co pozwalało mu osiągać ok. 180 km/h prędkości maksymalnej.
  • Mitsubishi Space Star charakteryzował pojemny bagażnik z możliwością powiększenia jego powierzchni przez dodatkowe złożenie foteli pasażerów.
[1/2] Mitsubishi Space Star dysponował mocnymi silnikami R4, co pozwalało mu osiągać ok. 180 km/h prędkości maksymalnej.Źródło zdjęć: © https://search.creativecommons.org/DA3Driver

Mitsubishi Space Star – historia

Pierwsze wersje Mitsubishi Space Star charakteryzowały się posiadaniem wyłącznie benzynowych silników o pojemności 1,3 i mocy na poziomie 86 KM. Moment przełomowy nadszedł, kiedy producent zdecydował się na implementację całkowicie nowego silnika posiadającego możliwość bezpośredniego wtrysku paliwa i moc wyrażoną przez 122 KM oraz całkowitą pojemność na poziomie 1.8. Dzięki temu, Mitsubishi Space Star dysponował przyspieszeniem na wysokim poziomie, co niosło za sobą również wysokie współczynniki spalania. Kolejny rok produkcji przyniósł pierwsze opinie użytkowników, z których wynikało, że nie ma zapotrzebowania na tak wyżyłowane osiągi samochodu, a kierowcy woleliby, aby zamiast tego auto znacznie mniej paliło. Z tego powodu, w 2001 roku podstawowy silnik został zmodyfikowany głównie poprzez obniżenie mocy do poziomu 82 KM, a w portfolio Mitsubishi znalazły się dwie całkowicie od nowa zaprojektowane jednostki. Pierwsza z nich okazała się być silnikiem benzynowym o mocy 98 KM i pojemności na poziomie 1.6, podczas gdy drugi silnik był pierwszym zasilanym Dieslem wyposażonym dodatkowo w technologię turbo i wtrysk Common-Rail. Kolejne zmiany nadeszły rok później (2002 rok), dotyczyły wyłącznie zmian w wewnątrz auta i zaowocowały wprowadzeniem na rynek technologii obsługującej wielopunktowy wtrysk paliwa oraz turbosprężarkę, która posiadała zmienną geometrię. Opisywane zmiany były ostatnimi, na jakie zdecydowano się do końca istnienia marki, a na koniec warto dodać, że Mitsubishi Space Star ze względu na sportową specyfikację wykorzystywany był również w rajdach samochodowych. Co więcej, za największe sukcesy w tej dziedzinie uważa się zwycięstwo w 2003 roku brytyjskiego zespołu (M. Sinclair, N. Porter) prowadzącego Mitsubishi Space Star 1.3 w zawodach World Cup Rally 2003 odbywających się we Francji i Tunezji.

Mitsubishi Space Star – dane techniczne

Jak już zostało częściowo wspomniane, Mitsubishi Space Star obsługiwany był przez popularne silniki R4 o pojemności od 1.3 do 1.9 i mocy od 82 do 115 KM. Ponadto, auto dostępne było wyłącznie w wersji minivan (5-drzwiowy), dlatego jednostki wymagały dokładnych skrzyni biegów. Z tego względu zdecydowano się zastosować 4-biegową automatyczną i 5-biegową manualną przekładnię przy napędzie przełożonym na przód konstrukcji samochodu. Dzięki temu auto zyskało prostszą konstrukcję zawieszenia, mniejszą masę całkowitą i znacznie więcej miejsca wewnątrz kabiny. Co więcej, zawieszenie Mitsubishi Space Star dysponował tarczowymi hamulcami, mając z przodu klasyczne kolumny McPhersona.

Mitsubishi Space Star – wyposażenie

Przez wszystkie lata produkcji Mitsubishi Space Star dostępny był w 3 wersjach: Family, Comfort i Avance. W ten sposób podstawowa wersja czyli Family posiadała m.in. obrotomierz, immobilizer, centralny zamek, klimatyzację, wspomaganie kierownicy, napinacze pasów bezpieczeństwa, poduszki powietrzne kierowcy i pasażera oraz system ABS z EBD. W ten sposób wersja Comfort rozbudowana jest o: elektrycznie sterowane szyby i lusterka, chromowane elementy (klamki), reflektory przeciwmgielne, relingi dachowe i felgi aluminiowe. Ostatnia wersja Avance dodawała do tego skórzane wykończenia i wzmacnianą kierownicę. Na koniec warto dodać, że niewątpliwym atutem Mitsubishi Space Star jest także pojemny bagażnik (370 dm3), którego ładowność wynosi ok. 520 kg.

Mitsubishi Space Star – rozmiary

Jak przystało na klasycznego MPV, Mitsubishi Space Star dysponował długą konstrukcją mającą dokładnie 4050 mm, przy szerokości 1715 mm i wysokością 1515 mm. Co więcej, producent, aby Mitsubishi Space Star miał ułatwioną drogę na europejskie salony, zdecydował się rozstawić osie na odległość 2500 mm, co ostatecznie ukształtowało masę własną auta na poziomie 1160 kg. Co więcej, auto posiada standardowy zbiornik paliwa, którego pojemność wynosi 55 litrów.

Mitsubishi Space Star – osiągi/spalanie

Ze względu na zastosowanie mocnych silników R4 mających często ponad 100 KM Mitsubishi Space Star osiągał prędkości znane z niektórych sportowych modeli. Świadczyć o tym mogła prędkość maksymalna, która kształtowała się na poziomie ok. 185 km/h, a do pierwszej setki auto rozpędzało się w ok. 11 sekund. Co więcej, Mitsubishi Space Star będąc na 4 biegu i osiągając prędkość 60 km/h do setki rozpędzał się w mniej niż 15 sekund.

Mitsubishi Space Star – spalanie

Duże prędkości niosą za sobą wysokie parametry spalania, co ostatecznie udało się obniżyć poprzez modyfikację silnika. W ten sposób Mitsubishi Space Star uzyskiwał spalanie na poziomie 9 l/100 km podczas jazdy w mieście, 6 l/100 km jadąc w trasie i ok. 7 l/100 km w przypadku modelu mieszanego.

Mitsubishi Space Star - bezpieczeństwo

Mitsubishi Space Star w latach swojej świetności słynęło z wysokich parametrów dotyczących kwestii bezpieczeństwa. Potwierdzeniem tej tezy są przede wszystkim bardzo dobre oceny otrzymane w testach bezpieczeństwa, które odbyły się w 2001 roku w Instytucie Euro NCAP. Mitsubishi Space Star otrzymał wtedy trzy gwiazdki, jeśli chodzi o bezpieczeństwo dorosłych i dwie gwiazdki w przypadku pieszych, co przełożyło się w sumie na 20 zdobytych punktów. Ponadto jak podaje producent, droga hamowania przy prędkości 100 km/h wynosi ok. 40 metrów.