Mini Cooper 1 generacji

Generacja
Mini Cooper 1 generacji Zobacz 2 zdjęcia

Nowożytne MINI to znakomity przykład na odgrzanie starego, ale smacznego kotleta w nowej panierce. Wszyscy kojarzą klasyczne Mini. Wszyscy też już oswoili się z widokiem odświeżonej legendy. Legendy, która powstała dzięki BMW, bo to niemiecki koncern jest obecnie właścicielem marki MINI (pisanej wielkimi literami).

Pierwsza generacja nowego MINI, nazwanego po prostu MINI z przydomkiem One lub Cooper, produkowana była od 2001 do 2006 roku. Pod względem stylistycznym wyraźnie nawiązuje do klasycznego protoplasty. Czuć ducha Mini, mimo że nowa wersja wcale taka mini nie jest.

Samochód ten należy bowiem do segmentu B, czyli do tego samego co chociażby Volkswagen Polo. Choć może lepszym przykładem będzie Audi A1, które prestiżem i ceną celuje właśnie w propozycję BMW (tyle że w obecną, drugą już generację). Za konstrukcjami takimi jak A1 nie stoi jednak żadna historia, a za MINI i owszem.

Widać tu charakterystyczne proporcje nadwozia. Dach jest płaski jak stół i może mieć inny kolor niż reszta nadwozia. Przednie i tylne lampy wyglądają charakterystycznie i również nawiązują do przodka. Dzięki takiej stylizacji kierowca zawsze będzie mógł zauważyć odwracające się głowy przechodniów. Jeśli ktoś chce pozostać niezauważony i anonimowy, niech zapomni o tym samochodzie.

W środku styliści również zaszaleli. Jest designersko i oryginalnie. Znakiem rozpoznawczym deski rozdzielczej jest oczywiście ogromny, centralnie umieszczony prędkościomierz. Na takim układzie cierpi jednak funkcjonalność i ergonomia. Coś za coś. Jeśli ktoś lubi bardziej zachowawczy styl, to może wybrać egzemplarz wyposażony w nawigację satelitarną. Znajdzie się ona w miejscu prędkościomierza, a ten trafi klasycznie za kierownicę, tuż obok obrotomierza. Tyle że to właśnie ten prędkościomierz tworzy klimat wnętrza, a i fabryczna nawigacja nie zbiera zbytnio pochlebnych opinii.

Ilość miejsca z przodu jest akceptowalna, siedzi się bardzo nisko, niemal jak na podłodze. To zapowiada sportowe doznania, których rzeczywiście w MINI nie brakuje. Z tyłu natomiast miejsca jest tak mało, że spokojnie o tym samochodzie możemy mówić jako o dwumiejscowym gokarcie. To MINI na pewno też nie nada się na wyjazdy wakacyjne, bo przestrzeni bagażowej jest jak na lekarstwo.

Tym, co w jednak odświeżonej legendzie najważniejsze, są właściwości jezdne. Autko prowadzi się świetnie, a kierowca jest o wszystkim dokładnie informowany poprzez doskonały układ kierowniczy. Konstrukcja sygnowana znaczkiem MINI to z pewnością wzór do naśladowania pod tym względem. Jednak przez takie nastawy ten duży gokart odkrywa wszelkie niedoskonałości nawierzchni, po której się porusza. A o nie najwyższej klasy drogi w Polsce nietrudno.

Równocześnie z nazwą MINI One funkcjonuje wspominana nazwa MINI Cooper, którą sygnowane są usportowione i mocniejsze odmiany tego samochodu, zupełnie jak u przodka. One dodatkowo występuje w wersji One D z małym, 1,4-litrowym dieslem pod maską. Wśród silników benzynowych dostępne były dwie pojemności. Słaby silnik 1,4 l występował wyłącznie w wersji One. Jednostka 1,6 l trafiała zarówno do One, jak i wersji Cooper. Najmocniejszy silnik 1,6 miał kompresor i występował w kilku wariantach mocy, osiągając nawet ponad 200 KM. Taki silnik i wspomniane już świetne właściwości jezdne tworzą tandem, który może dać ogromną frajdę z jazdy.

Hatchback MINI, biorąc pod uwagę wszystkie wersje i rynki, oferowany był z 5-biegowym lub 6-biegowym manualem (Cooper S), skrzynią automatyczną o sześciu przełożeniach (również tylko w wersji Cooper S), a także bezstopniową skrzynią CVT. Niemieckie MINI, już w bazowej wersji One, nie było tanie. Ale jak już szaleć, to na całego, bo naprawdę warto zainwestować w mocne wersje Cooper S. Osiągi autka w tej konfiguracji mogą wielu zaskoczyć.

Ciekawostką związaną z pierwszą generacją odświeżonej legendy są przednie lampy osadzone w masce samochodu. Podnoszą się one bowiem wraz z nią, co jest niespotykanym rozwiązaniem.

Od 2007 roku o klienta walczy druga generacja One/Coopera. Samochód został poprawiony pod każdym względem oraz nieco urósł. Stylistyka została natomiast nieznacznie podrasowana i niewprawne oko może mieć trudności z odróżnieniem obu generacji, gdy nie stoją one obok siebie.

4.17
Ocena na postawie 18 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaMini
ModelMini Cooper

Inne generacje Mini Cooper

Inne modele Mini

Mini Cooper 1 generacji: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie