SEAT Toledo 1 generacji

Generacja
SEAT Toledo 1 generacji

Seat Toledo pierwszej generacji to pierwszy owoc współpracy hiszpańskiej marki z Volkswagenem. Wcześniej bowiem Seat należał do Fiata. Toledo, produkowane od 1991 do 1998 roku, oparte było na płycie podłogowej VW Golfa drugiej generacji, czyli dość wiekowej konstrukcji. W porównaniu z niemieckim kompaktem hiszpański 5-drzwiowy liftback był zdecydowanie dłuższy (o ponad 30 cm) i miał duży bagażnik. Dzięki temu mógł być świetną propozycją dla rodzin. Design pierwszego Toledo to pełna klasyka. Proste, kanciaste kształty, brak subtelnych linii i fantazyjnych przetłoczeń. Giorgetto Giugiaro, bo to on projektował to auto, używał chyba tylko linijki i kompletu ołówków. Można co prawda narzekać na wygląd Toledo (choć to sprawa gustu), ale to nie miał być model, w przypadku którego pierwsze skrzypce grały emocje. Liczyły się rozsądek i praktyczność. A jak każdy przyzna, proste linie wolniej się też starzeją.

Konstrukcja nigdy nie zdobyła dużej popularności, także ze względu na niezbyt niską kwotę, jaką trzeba było zostawić u dealera Seata. Gdyby nie to, Toledo mogłoby swobodnie pełnić funkcję samochodu rodzinnego. Przestrzeń w bagażniku była co najmniej wystarczająca, na ilość miejsca w środku też nie można było narzekać. Oczywiście zdecydowanie lepiej od siedzących na tylnej kanapie mieli kierowca i pasażer obok niego. Mimo dużych rozmiarów nadwozia Seatowi nie udało się wygospodarować odpowiedniej ilości miejsca na nogi w drugim rzędzie siedzeń. Dlatego osoby o wzroście powyżej 180 cm powinny zaklepywać dla siebie miejsce z przodu. A jeżeli ktoś chciał zmienić Toledo z osobówki w małego dostawczaka, miał do tego uzasadnione prawo, bo bagażnik po złożeniu drugiego rzędu siedzeń miał aż 1360 l, w porównaniu ze standardowymi 550 l przy komplecie pasażerów. Ostatnie, co można powiedzieć o wnętrzu i desce rozdzielczej Toledo pierwszej generacji, to to, że było ono atrakcyjne i porywające. Jakość plastików pozostawiała wiele do życzenia. Ich spasowanie stało już na niezłym poziomie, jednak nie ratowało ogólnego odbioru całości.

Gama silników w przypadku pierwszego Toledo była bogata. Konstrukcje silników wciąż udoskonalano, dlatego w różnych latach sprzedaży silnik o danym litrażu miał inne parametry. Dostępność poszczególnych jednostek była uzależniona od rynku, na jakim oferowano hiszpańskiego liftbacka. W przypadku silników benzynowych ofertę otwierał 72-konny silnik o pojemności 1,6 l. Wyżej znajdowały się jednostki o pojemnościach 1,8 (moce od 90 do 128 KM) oraz 2,0 (od 116 do 150 KM). Uwagę oszczędnych przykuć mogły jednostki wysokoprężne, a wśród nich wyłącznie silniki 1,9, bez doładowania (68 KM), oraz turbodoładowane (75 do 110 KM). Niektóre z tych jednostek pamiętają jeszcze bezpośrednią współpracę Seat z Porsche przy ich konstrukcji (tzw. Porsche System w Seacie).

Co ciekawe, Toledo pierwszej generacji jest nadal produkowane. Na oznaczeniach samochodu nie ma nigdzie napisu „Seat” ani „Toledo”. Prawa do produkcji zdobył chiński producent Chery. Chińczycy wykazali się inwencją twórczą i sprzedają Toledo w wielu wersjach i pod wieloma nazwami: jako Chery A11, Chery Windcloud, Chery A15, Chery A168, Chery Amulet, Chery Cowin, Chery Qiyun czy Chery Flagcloud. Toledo ze znaczkiem Chery to konstrukcja Seata z roku 1993, czyli jeszcze przed faceliftingiem, który nastąpił w 1996 roku. Zmiany wówczas przeprowadzone nie były jednak gruntowne. Obejmowały głównie delikatne unowocześnienia linii nadwozia, a także kolejne drobne modyfikacje silników (zarówno benzynowych, jak i diesli).

Chiński producent to niejedyna firma, która wpadła na podobny pomysł. Pierwsze Toledo można też spotkać jako samochód sygnowany rosyjską marką TagAZ jako Vortex Corda.
Seat Toledo pierwszej generacji otrzymał w 1992 roku w Portugalii nagrodę Carro do Ano.
Druga generacja Toledo ujrzała światło dzienne w 1998 roku na paryskich targach motoryzacyjnych. Była to dużo nowocześniejsza i atrakcyjniejsza konstrukcja oparta na VW Golfie czwartej generacji.

4.03
Ocena na postawie 118 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaSEAT
ModelSEAT Toledo
Produkcja od1991
Produkcja do1999

Wybrane wersje SEAT Toledo 1 generacji

Inne generacje SEAT Toledo

Inne modele SEAT

Oceny użytkowników (69)

Przejdź do strony: 1 2 3 4

SEAT Toledo 1 generacji: newsy, testy i recenzje

Red Bull Ring z bliska. Arena z dużymi przewyższeniami i szybkimi łukami

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie