Dodge Charger LX

Generacja

Dodge Charger, zaprezentowany w lutym 2005 roku, stanowi doskonały przykład na to, że można zaprojektować auto, które będzie nosiło szlachetne imię protoplasty i które nie będzie jego profanacją. Charger naszych czasów to samochód zupełnie inny od klasyka z lat 60. i 70. Auto produkowane od 2005 roku jest czterodrzwiowym sedanem zaliczanym do segmentu E. Obecnie na rynku dostępna jest już druga generacja tego modelu.

Dodge Charger LX dzieli płytę podłogową z Chryslerem 300C, odświeżonym Dodge’em Challengerem (opiera się na skróconej płycie o oznaczeniu LC) oraz nieprodukowanym już Dodge’em Magnum. Pierwsza generacja nowożytnego Chargera była produkowana do 2010 roku. Dostępne były odmiany SE, SXT, R/T i SRT8, które różniły się wyposażeniem, silnikami oraz pomniejszymi zmianami stylistycznymi.

Najmniejszy i najsłabszy silnik montowany w wersjach SE i SXT to V-szóstka o pojemności 3,5 l i mocy 253 KM. Niezły wynik, jednak dla ponad 5-metrowego i prawie dwutonowego kolosa nie zawsze wystarczał. Tym bardziej dziwi oferowany w Kanadzie (w USA wyłącznie w sprzedaży flotowej) silnik 2,7 V6 generujący 193 KM. Charger i moc poniżej 200 KM? To nie przystoi. Świadomie w tych rozważaniach pomijam Chargera L-body z lat 80. (najmocniejsza wersja miała jedynie 177 KM), który otrzymał to imię chyba przez przypadek. Wersja R/T opisywanej wersji LX mogła pochwalić się już pokaźną mocą 345 KM (w późniejszych latach produkcji już 377 KM), uzyskiwaną z silnika V8 HEMI o pojemności 5,7 l.

Najwyżej w ofercie stała wersja przygotowana przy współpracy ze Street & Racing Technology. Samochody z przydomkiem SRT to już ekstraklasa. SRT dla grupy Chryslera to jak AMG dla Mercedesa lub wersje M dla BMW. Dlatego jasne było, że zaprezentowany w 2005 roku w Nowym Yorku Charger SRT8 będzie najmocniejszy w ofercie. Pod maską znajdowała się 431-konna jednostka 6,1 l V8 HEMI. Dodatkowo ta wersja otrzymała hamulce Brembo i drobne zmiany stylistyczne.

Warto też wspomnieć o wersji Daytona R/T z silnikiem 5,7 l, rozwijającym w niej 355 KM (w 2009 roku 377 KM). Wyróżnia ją czarny tylny spojler, naklejki w stylu retro oraz zmiany w zawieszeniu.

Dodge Charger występował też w edycjach limitowanych. W latach 2007-2009 dostępna była wersja Super Bee. Wyprodukowano jej łącznie 2425 egzemplarzy, z czego 1000 w kolorze Detonator Yellow w 2007 roku, 1000 w kolorze B5 Blue Pearl w 2008 roku i jedynie 425 sztuk w kolorze Hemi Orange w 2009 roku. Super Bee miał pod maską najmocniejszy silnik z wersji SRT8. Kolejny limitowany Charger do DUB Edition, czyli szpanerska edycja przygotowana przy współpracy z DUB Magazine. Wyróżniała się specjalnymi felgami w rozmiarze 20 cali oraz mocnym systemem nagłośnienia. Powstało 2180 egzemplarzy tej edycji.

Druga generacja nowożytnego Chargera zadebiutowała w 2010 roku. O ile poprzednik mógł się podobać, choć niewiele w nim było nawiązań do klasyka, po którym odziedziczył imię, o tyle tutaj podobieństwa widać gołym okiem. Bryła zasadniczo się nie zmieniła, jednak wystarczy spojrzeć na tył i tylne światła. To prawdziwy, godny następca oryginalnego Chargera. Co z tego, że to sedan, skoro naprawdę czuć w nim ducha dawnego przodka. Lepiej jest także we wnętrzu. Nie jest już plastikowo i nudno jak w wersji z lat 2005-2010. Wręcz przeciwnie - jest luksusowo, przyjemnie i wygodnie. Zmiany pod maską? Oczywiście, podstawowa wersja SE rozwija moc 296 KM z silnika 3,6 l V6. Ciekawe, że ten motor może zostać zestawiony z automatyczną przekładnią o aż ośmiu przełożeniach, podczas gdy standardowa skrzynia to 5-biegowy automat. Wyżej w palecie wersji drugiego Chargera LX są już tylko wersje silnikowe z magicznym dopiskiem HEMI: Charger R/T z silnikiem 5,7 l V8 i mocy 375 KM i Charger SRT8 z potężnym 6,4-litrowym V8 o mocy 471 KM.

Odpowiednio zmodyfikowany Dodge Charger bierze udział w wyścigach NASCAR. W USA, Kanadzie, Meksyku, Bahrajnie, Kuwejcie czy Libanie Charger wykorzystywany jest jako radiowóz. Nic tylko zazdrościć policjantom, którzy podczas służby mogą czerpać radość z jazdy tym muscle carem w nadwoziu sedan.

4.77
Ocena na postawie 37 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaDodge
ModelDodge Charger
Produkcja od2005
Produkcja do2010

Inne modele Dodge

Dodge Charger LX: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie