Ford Mustang 3 generacji

Generacja
Ford Mustang 3 generacji Zobacz 2 zdjęcia

Ford Mustang to legendarny amerykański samochód sportowy. Od kilku lat borykał się z problemami z osobowością wynikającymi z kryzysu paliwowego, który dotknął Stany Zjednoczone na początku lat 70. Trzecia generacja, która weszła do produkcji w 1979 roku, była - można powiedzieć - apogeum dramatu tego modelu. Wszelkie podobieństwo do pierwszej generacji zniknęło. Nowy Mustang był zeuropeizowany.

Okrągłe lampy zastąpiły wielkie, kanciaste klosze, całe nadwozie nabrało nowoczesnych jak na tamte czasy kształtów. Miejsce owalnego grilla zajęła mała, gładka atrapa. Wersje nadwozia to coupé, liftback oraz kabriolet. Na początku produkcji drugiej generacji Mustanga dostępna była też jedna edycja specjalna – Ghia. Niedługo później wprowadzono wersję Cobra.

Gamę silników otwierała benzynowa jednostka Pinto o pojemności 2,3 l i mocy 88 KM. Nieco więcej mocy rozwijała Cologne V6 2,8 l – 109 KM. Listę motorów zamykało V8 Windsor o mocy nieco ponad 140 KM i pojemności 4,9 l. W połowie roku 1979 wprowadzono czterocylindrowy silnik 2,3 turbo. Ze względów ekonomicznych był on dobrym rozwiązaniem, ponieważ przy mniejszym spalaniu zapewniał podobne osiągi do ogromnego V8. Modele wyposażone w najmocniejsze jednostki – V8 oraz turbodoładowane, mogły być opcjonalnie wyposażone w twardsze zawieszenie TRX. W związku z kolejnym kryzysem paliwowym największy motor – o pojemności 4,9 l – został wycofany, a na jego miejsce wprowadzono nieco mniejszą widlastą ósemkę o pojemności 4,2 l.

W 1982 roku Ford podjął próbę ożywienia Mustanga jako sportowego samochodu i wprowadził odmianę GT, w której pojawił się jeszcze nie tak dawno wycofany silnik V8 4,9. Nie była to jednak ta sama jednostka, która trafiała do wcześniejszych roczników. Przeszła ona modyfikacje – wprowadzono nowe zawory i zamontowano rozrząd o bardziej agresywnej charakterystyce, poprawiono przepływy gazów w układzie dolotowym i wydechowym. W tym samym roku wycofano ze sprzedaży odmianę Cobra, a V6 o pojemności 3,8 l zastąpiono rzędową szóstką 3,3 l.

W 1983 roku Mustang przeszedł gruntowny facelifting, dzięki któremu nabrał bardziej aerodynamicznych kształtów. Zmieniono przednie i tylne światła. Całość upodobniono do pozostałych ówczesnych modeli Forda. W palecie dostępnych silników znowu nastąpiły zmiany. Mustang GT był teraz dostępny z silnikami o mocy 175 KM, a turbodoładowana jednostka 2,3 otrzymała wtrysk paliwa, co pozwoliło wydobyć z niej 145 KM. Na 20. urodziny Mustanga w 1984 roku Ford wypuścił limitowaną do 5260 egzemplarzy edycję G.T.350. Nazwa nawiązywała do pierwszego modelu powstałego przy współpracy z firmą Shelby. Niestety, w rzeczywistości samochód miał niewiele wspólnego z legendarnym sportowym modelem. Pod maskę trafiały dwie jednostki: 2,3 l turbo lub V8 o pojemności 4,9 l. W tym samym roku wycofano zawieszenia TRX i zastąpiono je nowym układem - Quadra Shock.

Kolejną specjalną odmianą tego Forda, jednocześnie najmocniejszą był Mustang SVO. Produkowany przez dwa lata (do 1986 roku) pojazd miał pod maską 2,3-litrową jednostkę turbo, która generowała 175 KM. W 1985 roku jej moc zwiększono do 205 KM. Zdecydowano się też wprowadzić do SVO lepsze zawieszenie i skuteczniejsze hamulce.

W 1985 roku odmiana GT otrzymała nowe głowice cylindrów: E5AE oraz bardziej sportowe krzywki w rozrządzie. Dzięki temu V8 z tej wersji rozwijało 210 KM. Była to ostatnia widlasta ósemka pod maską Mustanga wyposażona w gaźnik.

W 1987 roku małe sportowe auto Forda przeszło drugi lifting, który uczynił go jeszcze bardziej aerodynamicznym. Ponownie odświeżono gamę dostępnych jednostek. Zniknął z niej 2,3-litrowy silnik V6, pozostawiono jedynie 4-cylindrowy motor oraz 4,9 V8. 2,3-litrowa jednostka z turbodoładowaniem otrzymała nowe głowice, dzięki czemu możliwe było zwiększenie jej mocy do 225 KM. Rok później wprowadzono nadwozie typu targa.

W 1993 roku nowo powstały oddział Forda odpowiedzialny za pojazdy o podwyższonych osiągach - SVT, stworzył model SVT Cobra, który z 5-litrowego V8 generował 235 KM oraz 380 Nm momentu obrotowego. Na rynek w tym samym roku weszła również Cobra R, wyposażona w sprawniejsze hamulce, zawieszenie firmy Koni oraz pozbawiona tylnej kanapy.

W 1993 zakończono produkcję trzeciej generacji Mustanga. Chciano to zrobić już wcześniej. Przygotowane było nawet auto, ale weszło do produkcji jako nowy model – Probe.

Ford Mustang III jest trudno dostępny na polskim rynku, mało kto decyduje się też na jego sprowadzenie do kraju. Niestety, dotyczy go problem typowy dla Fordów produkowanych w tamtym okresie – korozja nadwozia. Na pochwałę zasługują natomiast silniki. Mimo że niektóre są nieco za słabe nawet jak na tak nieduże auto, to w większości zapewniają przyzwoite osiągi.

4.92
Ocena na postawie 30 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaFord
ModelFord Mustang
Produkcja od1978
Produkcja do1993

Wybrane wersje Ford Mustang 3 generacji

Inne generacje Ford Mustang

Inne modele Ford

Ford Mustang 3 generacji: newsy, testy i recenzje

Pierwszy kontakt: Ford Mustang Mach-E - dlaczego nazwali go Mustang?

... Mało było w historii samochodów budzących tak jednoznaczne skojarzenia jak Ford Mustang. Gdy wymówi się tę nazwę, przed oczami od razu pojawia się klasyczne, amerykańskie coupe, a w uszach dudni dźwięk dużego, benzynowego silnika V8. Nowy ...

3 tygodnie temu

Rolls-Royce Phantom Series II - prezentacja

Dziedzictwo Forda Bronco – samochód nie mniej istotny niż Mustang

... Choć Bronco jest modelem w Europie mało znanym, w połowie lat 60. był dla Forda nie mniej istotny niż Mustang. Miał dać Amerykanom to, co już dał Jeep, ale w lepszej formie. Miał być pierwszym masowym SUV-em. Dziś można powiedzieć, że stał się ...

7 miesięcy temu

Używany Ford Mondeo Mk 4 (2007-2014) – czy już poprawiony?

... Mondeo Mk 3 mocno popsuło opinię Fordowi. Jednak amerykański koncern nie poddał się i zareagował właściwie, tworząc zupełnie nowy model od podstaw i w taki sposób, by zrehabilitował się za poprzednie ... generacje. To się udało. Mondeo Mk 4 jest ...

miesiąc temu

Ford Transit z roku 2021 wyceniony. Jest nawet wersja na bezdroża

... Transit to marka sama w sobie. Praktyczny dostawczak cieszy się popularnością również w Polsce. Za ofertą Forda przemawia przede wszystkim "osobowy" charakter kabiny, wyposażenie i bogate możliwości konfiguracji nadwozia. ... poniżej: Ford ...

4 tygodnie temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie