Toyota Prius 4 generacji

Generacja
Toyota Prius 4 generacji Zobacz 5 zdjęć

Toyota Prius czwartej generacji zadebiutowała podczas salonu samochodowego we Frankfurcie w 2015 roku. Zdaniem japońskiego producenta to największy przełom w samochodach hybrydowych tej marki. Przełomem tym ma być nowa platforma oznaczona jako TNGA, na której powstaną nowe modele, a zaprezentowany pół roku później crossover CH-R również bazuje na tej platformie.

Nowością w Priusie jest stylistyka, która z jednej strony nawiązuje do wodorowej Mirai, a z drugiej do nowego Aurisa, ale jest jeszcze bardziej śmiała. Dynamiczne cięcia i płaszczyzny to ogromny powiew świeżości w momencie, gdy Prius trzeciej generacji trochę się już zestarzał. Toyota proponuje auto, które ma być nie tylko wydajne, z czego ten model słynie, ale również przyjemne w prowadzeniu.

Nowa platforma TNGA pozwoliła na lepszą aranżację wnętrza i zwiększyła sztywność nadwozia o 60 procent. Udało się to osiągnąć dzięki 6-krotnie większemu wykorzystaniu tłoczonych na gorąco blach z wysokowytrzymałej stali. Udział masowy tego materiału wzrósł z 3 do 19 procent. Nowe jest zawieszenie tylne oparte o konstrukcję dwuwahaczową. Popracowano nad precyzją adaptacyjnego układu kierowniczego.

Wnętrze stało się przestronniejsze i lepiej wykonane. Choć Prius jest samochodem kompaktowym, pod względem przestrzeni w kabinie może nawiązywać do modeli klasy średniej. To samo można powiedzieć o bagażniku, który standardowo mieści 502 litry. Nadwozie jest dłuższe o 60 mm, szersze o 15 mm i niższe o 20 mm od poprzedniej generacji. Dzięki wymiarom i nowej stylistyce nadwozia udało się uzyskać wynik oporu powietrza na poziomie 0,24 Cx – wcześniej było to 0,25.

Toyota poprawiła wygląd deski rozdzielczej i tablicy wskaźników. Wszystkie dane i grafiki są wyświetlane na ekranie TFT o przekątnej 4,2 cala w wysokiej rozdzielczości. Nowy Prius otrzymał także nowocześniejszy wyświetlacz projekcyjny HUD. Automatyczna klimatyzacja została wzbogacona o poprawiającą wydajność funkcję S-Flow. Wykrywa ona, czy siedzenia pasażerów z przodu i z tyłu są zajęte i dostosowuje kierunek nawiewu do potrzeb osób znajdujących się we wnętrzu, pomijając puste siedzenia.

Dużo zmieniło się w układzie napędowym, który jest wciąż najważniejszym obszarem tego modelu. Udoskonalono zarówno napęd spalinowy jak i elektryczny. Silnik benzynowy o pojemności 1,8 litra uzyskał 40-procentową sprawność cieplną. Generuje w nowym Priusie 98 KM i 142 Nm. Nowy napęd hybrydowy osiąga moc systemową 122 KM za sprawą 72-konnego motoru elektrycznego. Elementy układu hybrydowego zostały gruntownie przeprojektowane. Moduł złożony z przekładni planetarnej i silnika elektrycznego jest o 12 procent mniejszy i o 5 procent lżejszy. Nowa konstrukcja pozwoliła ograniczyć straty energii o 20 procent i o taką samą wartość obniżono straty energii w jednostce sterującej PCU, która jest teraz o 33 procent mniejsza i o 11 procent lżejsza.

Ograniczono objętość baterii niklowo-wodorkowych o 10 procent, co pozwoliło umieścić je pod tylną kanapą, a tym samym pozwoliło to wygospodarować więcej miejsca na bagaż. Jednocześnie dzięki wyższej gęstości energii umożliwiają one efektywniejsze wspomaganie jednostki benzynowej pracą silnika elektrycznego. Do poprawy spalania przyczynił się także system recyrkulacji spalin, który jest mniejszy o 20 procent i wydajniejszy o 24 procent.

Dzięki powyższym zmianom, nowy Prius przyspiesza od 0 do 100 km/h w 10,6 s, czyli szybciej o 0,7 s w porównaniu z poprzednim modelem. Maksymalna prędkość to 180 km/h. Według danych katalogowych zużywa od 3,3 do 3,6 l paliwa na 100 km, zależnie od średnicy felg i niezależnie od warunków jazdy.

Wraz z nowym modelem zadebiutował również ulepszony pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense. W jego skład wchodzą: system monitorowania martwego pola w lusterkach, układ zapobiegania zderzeniom z pieszymi i system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu. Toyota Prius może być także wyposażona w aktywny tempomat i system automatycznego parkowania. Cena modelu na polskim rynku na początku 2016 roku została ustalona na 119 900 zł za wersję Active.

4.09
Ocena na postawie 10 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaToyota
ModelToyota Prius
Produkcja od2015
Produkcja do2017

Wybrane wersje Toyota Prius 4 generacji

Inne generacje Toyota Prius

Inne modele Toyota

Toyota Prius 4 generacji: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie