Chevrolet Corvette C4

Generacja
Chevrolet Corvette C4

Czwarta generacja Chevroleta Corvette weszła do produkcji w 1983 roku. Z tego początkowego rocznika pochodziły jedynie 44 egzemplarze (zgodnie z oznaczeniami VIN), spośród których 43 zniszczono. Jedyny Corvette z oznaczeniem rocznikowym ’83 został umieszczony w muzeum Chevroleta Corvette w Bowling Green w Stanach Zjednoczonych. Model rocznikowy 1984 produkowano przez 17 miesięcy.

Wygląd nowej generacji amerykańskiej legendy uległ znacznemu wygładzeniu w stosunku do poprzednich pokoleń. Kształt nadwozia z długą maską oraz charakterystyczną tylną szybą pozostał jednak niezmieniony. C4 była również kolejną generacją wyposażoną w zamykane przednie światła. Największą nowością były materiały, z których wykonano karoserię. Zrezygnowano z włókna szklanego na rzecz tworzyw sztucznych. Rozwiązaniem znanym z edycji specjalnej poprzedniej generacji była podnoszona tylna szyba, ułatwiająca dostęp do przestrzeni bagażowej.

We wnętrzu nowego Corvette można było poczuć powiew nowoczesności. Zegary prędkościomierza i obrotomierza oraz wiele innych wskaźników zastąpiono sterowanym elektronicznie wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. Mięsiste fotele zostały wyprofilowane tak, by zapewnić dobre trzymanie boczne w zakrętach. Mankamentem, który dotyczy praktycznie wszystkich użytkujących ten samochód, jest bardzo wysoki próg, po przekroczeniu którego wpada się w przepastne zagłębienie.

Poprzednie generacje zmieniano mniej lub bardziej średnio co 2 lata. Corvette C4 poddano natomiast jedynie drobnemu faceliftingowi w 1991 roku. Zmiany objęły pas przedni samochodu. Kosmetyczne modyfikacje wprowadzono również 3 lata wcześniej – polegały one jedynie na zmianie felg. W 1994 roku poprawiono wnętrze Chevroleta Corvette czwartej generacji. Ta modyfikacja wynikała częściowo z zaostrzenia wymogów bezpieczeństwa – wtedy do samochodu trafiła poduszka powietrzna pasażera. Kosmetyczne zmiany przeprowadzono również w 1995 roku. C4 nigdy nie modyfikowano jednak tak znacząco jak poprzedników.

Pod maskę czwartej generacji Chevroleta Corvette przez cały okres produkcji trafiała tylko jedna jednostka napędowa. Było to 5,7-litrowe V8, w różnych wariantach. W najmocniejszej odmianie generowało ono 405 KM, w najsłabszej zaledwie 205 KM. Warto zaznaczyć, że topowa odmiana nie była samodzielną konstrukcją Chevroleta – do jej projektowania znacznie przyczynili się Europejczycy.
Po raz kolejny podjęto się stworzenia ostrzejszej wersji modelu Corvette. ZR-1 nie powstała jednak w wyniku samodzielnych działań Chevroleta. Dzięki nabyciu w 1986 roku Lotusa General Motors miało do dyspozycji grupę doświadczonych inżynierów, którzy mogli pomóc wynieść amerykańskiego sportowca na wyżyny jego możliwości. Lotus skonstruował zatem silnik V8 o oznaczeniu LT5, który pasował na miejsce standardowego L98. Brytyjscy inżynierowie pomogli Chevroletowi również przy dostrojeniu układu hamulcowego, kierowniczego oraz zawieszenia. Co ciekawe, okazało się, że Chevrolet nie ma odpowiedniej wytwórni, która byłaby w stanie złożyć nowy silnik. Została więc do tego zatrudniona zewnętrzna firma Mercury Marine. Warto było dołożyć starań, by sprostać tym wymaganiom, ponieważ Corvette ZR-1 okazał się niezwykle szybkim samochodem. Do 100 km/h rozpędzał się w zaledwie 4,4 s. Niestety klientów mogły odstraszać ceny, które plasowały się na poziomie wartości nowego Porsche 964.

Produkcję Corvette C4 zakończono w 1996 roku. Sprzedaż tego modelu nie była już tak dobra jak poprzedniej generacji – nabywców znalazło jedynie 366 227 egzemplarzy (generacja C3 ponad pół miliona).

Decydując się na zakup Corvette C4, trzeba się liczyć z tym, że trudno zdobyć do niego części. Najwięcej problemów w tym samochodzie sprawiają podzespoły związane z elektroniką. Często w generacji C4 występują awarie układu otwierania przednich świateł. Zdarzają się również problemy z elektronicznym wyświetlaczem obrotomierza. Należy się liczyć również z dużym spalaniem. Jest jednak jedna wielka zaleta, która pomaga zapomnieć o wszystkich dolegliwościach tego auta – to Chevrolet Corvette, więc bez względu na koszty możemy się pochwalić, że jeździmy prawdziwą legendą.

4.94
Ocena na postawie 42 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaChevrolet
ModelChevrolet Corvette
Produkcja od1984
Produkcja do1986

Wybrane wersje Chevrolet Corvette C4

Inne generacje Chevrolet Corvette

Inne modele Chevrolet

Chevrolet Corvette C4: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie