#Callaway

Callaway

Callaway Cars Inc. to przedsiębiorstwo skupiające się na projektowaniu oraz rozwoju wysokowydajnych serii samochodów dla General Motors w tym SUV-ów i pick-upów. Marka założona została w 1977 roku, a jej główna siedziba znajduje się obecnie w Old Lyme, Connecticut (Stany Zjednoczone).

Callaway
Callaway© https://en.wheelsage.org

Callaway – powstanie przedsiębiorstwa

Reeves Callaway, który nie był w stanie spełnić marzenia o zostaniu kierowcą wyścigowym, w 1973 roku postanowił zostać instruktorem jazdy w szkole wyścigowej Boba Bonduranta. Przyszły instruktor pierwsze szlify zbierał podczas testów nowego modelu BMW 320i, podczas których nabrał doświadczenia pod kątem budowy podzespołów i ich wpływu na model jazdy. Od tego czasu Reeves Callaway rozpoczął ulepszanie samochodów znajdujących się w jego garażu w Old Lyme w celu zwiększenia ich mocy. Na skutek tego Callaway zaprojektował i stworzył pierwszy układ turbosprężarki, proponując dziennikarzowi Donowi Shermanowi (magazyn ''Samochód i kierowca'') przetestowanie systemu. Dziennikarz poprowadził auto z turbosprężarką Callaway'a i napisał na ten temat 1 stronicowy artykuł, w którym wyraził uznanie dla nowego rozwiązania. Reakcją twórcy była chęć udostępnienia swojego patentu firmie BMW ze względu na fakt, że sam nie posiadał właściwego sprzętu do produkcji w tym m.in. wiertarki. W odpowiedzi BMW wyraziło zainteresowanie współpracą, na skutek czego Callaway w 1977 roku założył firmę, nazywając ją Callaway Cars Inc.

Callaway – lata rozwoju

Callaway przez kolejne lata rozwijał swoje pomysły, opracowując nowe układy turbosprężarek dla BMW, Porsche, Audi, Volkswagena czy Mercedesa-Benza. Oprócz tego firma opracowała również jednostkę napędową HH IndyCar V8 i w późniejszym czasie układ twin turbo, który znalazł zastosowanie w modelu Alfa Romeo GTV6. Dzięki temu, w 1987 roku Callaway zyskał na popularności, kiedy opracowano zestaw twin turbo przeznaczony dla Corvette. Silnik ten stworzony został w ramach regularnej linii produkcyjnej (RPO) B2K, Callaway Twin Turbo Corvette i dostępny był poprzez dealerów Chevroleta jako dodatkowa opcja. Jednostka została dobrze przyjęta przez użytkowników, co przełożyło się na 510 sprzedanych egzemplarzy w ciągu 5 lat. Co ciekawe Callaway został poproszony przez konstruktorów Aston Martina, aby zaprojektował nowe głowice cylindrów do modelu Aston Martin Virage z 5.8-litrową jednostką V8, która wykorzystana była również w wyścigowym modelu AMR1 Group C.

Callaway – obecnie

Obecnie siedziba główna Callaway Cars znajdowała się w Old Tyme w stanie Connecticut w Westport (Temecula, California). Europejski oddział zlokalizowany jest natomiast w Leingarten w Niemczech. Jeśli chodzi o produkcję samochodów, najnowszymi modelami pozostającymi wciąż na rynku są m.in. Callaway Camaro SC630, Corvette Z06, Callaway Corvette SC757 oparta na Stingray Callaway Corvette SC627 czyli pełnego rozmiaru GM Truck.

Callaway – najpopularniejsze projekty

Wszystkie stworzone przez markę Callaway rozwiązania zostały oznaczone literą C i cyfrą odpowiadającą chronologicznej kolejności powstania. W ten sposób symbolem C1 oznaczono słynny już pierwszy system turbosprężarki, C2 jednostkę napędu zastosowaną w modelu Indy Car, a C3 układ Twin Turbo GTV-6. Kolejne rozwiązania aż do C21 to modele samochodów od Corvette, przez Impala SS po limitowane edycje Range Rovera z 4.6-litrowym silnikiem HSE.

Callaway – najpopularniejsze modele samochodów

Do najpopularniejszych modeli samochodów stworzonych w całości przez Callaway należy Corvette 2012 RPO B2K, który dostępny był w specjalnej wersji na 25. rocznicę. Pojazd w sprzedaży dostępny był w latach 1987 – 1991 i przywrócił popularność słynnego modelu. Kolejnym tego typu autem okazał się SledgeHammer Corvette, który pomimo znacznych rozmiarów osiągał prędkość maksymalną w wysokości 372 km/h do pierwszej setki rozpędzając się w niecałe 4 sekundy. Oprócz tego dystans ćwierć mili SledgeHammer Corvette pokonywał w ok. 10 sekund. Te wysokie osiągi sprawiły, że auto zyskało przydomek ''Top Gun''.