Honda Concerto HW

Generacja
Honda Concerto HW Zobacz 2 zdjęcia

Produkcja Hondy Concerto HW rozpoczęła się w wyniku współpracy, jaką Honda podjęła z angielskim Roverem. Już wcześniej obu firmom kooperacja się udawała, ponieważ wspólnymi siłami stworzyły m.in takie modele, jak: Honda Ballade, pierwsza wersja Hondy Legend, Rover 200 i Rover 800. Opracowywana przez nich Honda Concerto miała zajmować miejsce między Hondą Civic/City a Accord/Inspire. Nie miała sportowego charakteru, jak niektóre wersje Civic ani eleganckiego designu Inspire, ale oferowała lepszy standard wyposażenia niż Civic, a przy tym nadal pozostawała tańsza od Hondy Accord czy Inspire.

Ponadto zaletą nie do przecenienia w Hondzie Concerto HW był komfort jej eksploatacji i prowadzenia. To głównie dlatego Honda Concerto HW jest do dzisiaj darzona sympatią przez kolekcjonerów.

Japońska i brytyjska wersja Hondy Concerto HW

Produkcja Hondy Concerto HW odbywała się w Wielkiej Brytanii w Longbridge, ale równolegle powstały również modele tego samochodu w Japonii w fabryce Suzuka. Zasadnicza różnica między samochodami na rynek europejski i japoński dotyczyła konstrukcji zawieszenia. Honda Concerto HW miała w zawieszeniu kolumny MacPhersona, a wersja japońska samochodu - podwójne wahacze poprzeczne. Różnice dotyczyły również oznaczania nadwozia Hondy Concerto.

Nadwozie Hondy Concerto HW

Produkowane w Wielkiej Brytanii Hondy Concerto dostępne były na europejskich rynkach i w Australii głównie w wersji pięciodrzwiowego liftbacka. Ten typ nadwozia oznaczano literami HW, stąd nazwa generacji - Honda Concerto HW. Warto dodać, że pojawiła się również wersja sedan Hondy Concerto, którą oznaczano HWW.

W Japonii natomiast nadwozie Hondy Concerto oznaczano nie jako HW, ale MA. Co ciekawe Japończycy zdają się wyróżniać cztero- i pięciodrzwiowego sedana.

Silnik Hondy Concerto HW

Silniki używane do produkcji Hondy Concerto również nie były identyczne w modelach przeznaczonych na rynek europejski i japoński. Honda Concerto HW była wyposażona w silnik o pojemności od 1.4 l do 1.6 l i mocy od 88-131 koni mechanicznych. W wersji najmocniejszej Honda Concerto HW rozpędzała się do setki w 10 s, a jej prędkość maksymalna wynosiła 190 km/h.

Napęd w Hondzie Concerto HW

Ciekawym rozwiązaniem był napęd stosowany w bogatszych wersjach wyposażeniowych Hondy Concerto HW - INTRAC. Łączył on stały napęd 4WD oraz trzykanałowy ABS. Było to rozwiązanie dosyć kosztowne i mocno zaawansowane technologicznie, co znacznie utrudniało produkcję Hondy Concerto HW, dlatego koncern w 1993 roku podjął decyzję o zaprzestaniu wdrażania napędu INTRAC.

Dostępność Hondy Concerto HW

Trudno dzisiaj o Hondę Concerto HW w dobrym stanie. Niestety rynek wtórny dla tego samochodu jest bardzo ubogi, co sprawia, że miłośnicy marki przerzucają się raczej na Hondę Accord albo Civic. Honda Concerto HW pozostaje gratką już tylko dla kolekcjonerów, którzy pamiętają lata jej świetności.

Najbardziej pozytywne oceny Hondy Concerto HW dotyczyły jej solidności, osiągów (całkiem zadowalających w najmocniejszych wersjach) i przestrzeni wewnętrznej dającej dużo komfortu. Natomiast krytykowano Hondę Concerto HW za konieczność częstego wymieniania ABS-u w wersji z silnikiem 1.6 l oraz szybko pojawiającą się korozję w okolicach przedniej szyby i szyberdachu.

3.87
Ocena na postawie 50 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaHonda
ModelHonda Concerto
Produkcja od1988
Produkcja do1995

Wybrane wersje Honda Concerto HW

Inne modele Honda

Honda Concerto HW: newsy, testy i recenzje

Nowa Honda CR-V odsłania wnętrze. Znamy datę debiutu

... Honda stopniowo podgrzewa atmosferę przed debiutem nowego SUV-a CR-V. Pod koniec maja w sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia przedstawiające detale nadwozia. Teraz poznaliśmy również wygląd wnętrza. ... Nowa Honda CR-V zadebiutuje 12 lipca - ...

2 dni temu

Nowa Honda CR-V będzie hybrydą. Debiut latem tego roku

... Honda kontynuuje ekspansję modelową na europejskim rynku. Do odsłoniętego niedawno Civika niebawem dołączy SUV CR-V, który w nowej odsłonie będzie oferowany wyłącznie z hybrydowym napędem. ... Japończycy oficjalnie zapowiedzieli nową Hondę CR-V, ...

miesiąc temu

Test wideo: Honda CR-V – wymyślanie koła na nowo

... Kiedy myślisz o japońskim hybrydowym SUV-ie, prawdopodobnie masz przed oczami Toyotę RAV4. Jest jednak na rynku drugi, teoretycznie bardzo podobny samochód – Honda CR-V Hybrid, w którym w dodatku ... 372 Honda CR-V Hybrid – test wideo Honda CR-V ...

2 miesiące temu

Nowa Honda Civic Si już gotowa. Amerykanie się ucieszą

... Jedenasta generacja Hondy Civic zdążyła już zadomowić się na amerykańskim rynku. Do tamtejszej gamy dołącza właśnie usportowione wydanie Si z 202-konnym silnikiem i ostrymi dodatkami. My tymczasem wciąż czekamy na standardowe wersje. ... ...

8 miesięcy temu

Test: Honda HR-V e:HEV - tej hybrydy powinna obawiać się Toyota

... Dotychczas myśli o hybrydowym crossoverze były zdominowane przez Toyotę. Tymczasem Honda, która do tej pory grała rolę "tej drugiej" w przypadku CR-V, przygotowała nową broń w postaci HR-V. A ta ma naprawdę duże szanse, by zagrozić Toyocie. O ...

5 miesięcy temu

Nowa Honda Civic Type R w kamuflażu. Ostatnia bez hybrydy

... Jeśli ktokolwiek z miłośników Hondy miał obawy o to, że pod maskę Type R trafi choć namiastka hybrydy, to już może spać spokojnie. Japończycy pokazali nowego Civica w najostrzejszej wersji, choć jeszcze zamaskowanego. Będzie czysto spalinowy. ...

9 miesięcy temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie