Smart Forfour 1 generacji

Generacja
Smart Forfour 1 generacji Zobacz 4 zdjęcia

Smart Forfour 1 generacji to mały samochód (segment B) produkowany w latach 2004-2006 przez firmę Smart GmbH, założoną przez koncern Daimler oraz producenta zegarków Swatch. W przeciwieństwie do tego, co sugeruje nazwa tego samochodu, Forfour mógł przewieźć pięć, a nie cztery osoby.

Po sukcesie modelu Fortwo firma Smart zdecydowała się wprowadzić na rynek dwa nowe modele – sportowego Roadstera i bardziej uniwersalnego Forfour. Mimo że po rozpoczęciu produkcji Roadstera były z nim poważne problemy, przedsiębiorstwo nie zamierzało zrezygnować z wdrożenia Forfour. Auto to opracowano na bazie nowego Mitsubishi Colta.

Model Forfour miał dwubryłowe nadwozie z kilkoma ciekawymi rozwiązaniami stylistycznymi. Były nimi m.in. osobne reflektory przednie oraz umieszczone wysoko w tylnych słupkach tylne światła. Karoseria w dużej części została wykonana z paneli zrobionych z tworzyw sztucznych. Wprowadzono takie rozwiązanie z myślą o ewentualnych kolizjach. Wymiana plastikowego płata karoserii była znacznie tańsza od zmiany i lakierowania błotnika z blach. Panele miały niewielkie rozmiary, więc stłuczka nie oznaczała też wymiany dużej części, która oczywiście byłaby droga.

Wnętrze samochodu było dość obszerne (jedno z większych w swojej klasie) i zapewniało przyzwoity komfort podróżowania na wygodnych fotelach. Projektanci pomyśleli też o różnego rodzaju schowkach, co czyniło Smarta bardziej praktycznym. Deska rozdzielcza była wzorowana na mniejszym bracie – Fortwo.

Tworzywa zastosowane w kabinie miały przeciętną jakość, nawet jak na auto segmentu B, ale producent pomyślał o tym, by część elementów obszyć tkaniną, co poprawiało estetykę wnętrza.

Jeżeli takie wnętrze nie satysfakcjonowało nabywcy, mógł zamówić skórzaną tapicerkę. Dostępny był nawet szklany dach. Z udogodnień warto też wymienić klimatyzację.

Co interesujące, Smart Forfour w wyposażeniu seryjnym miał komplet poduszek powietrznych, elektrycznie sterowane przednie szyby oraz system stabilizacji toru jazdy ESP. Podczas czołowego testu zderzeniowego przeprowadzonego przez Euro NCAP Smart Forfour uzyskał 4 gwiazdki na 5 możliwych. Znacznie gorszy wynik odnotowano w zakresie ochrony pieszych - samochód został oceniony tylko na jedną gwiazdkę.

Tylną kanapę Smarta Forfour można było przesuwać w zakresie 15 cm, co z kolei pozwalało zwiększyć przestrzeń bagażową z 200 do 270 l. Po złożeniu tylnych siedzeń pojemność wzrastała aż do 700 l.

Forfour napędzany był zarówno silnikami benzynowymi, jak i dieslami. Te pierwsze dostarczyła firma Mitsubishi, a motory wysokoprężne to własne konstrukcje koncernu Daimler.

Najmniejsza jednostka napędowa miała 3 cylindry i objętość skokową 1,1 l. Występowała w dwóch wersjach mocy – słabsza miała 64 KM (92 Nm), a mocniejsza 75 KM (100 Nm). 64-konna odmiana oznaczana była jako 1.0, a 75-konna jako 1.1.

Większy, 1,3-litrowy silnik miał już 4 cylindry, moc 95 KM oraz maksymalny moment obrotowy 125 Nm. To zapewniało temu niewielkiemu autu prędkość maksymalną wynoszącą 180 km/h.

Kolejny motor, również 4-cylindrowy, miał pojemność 1,5 l i w zależności od wersji osiągał moc 109 KM (145 Nm) lub 122 KM (160 Nm). Dostępna była też wersja Brabus również z 1,5-litrowym silnikiem, ale wyposażonym w turbosprężarkę. Dzięki niemu Forfour rozpędzał się do 221 km/h, a pierwsze 100 km/h miał na liczniku po 6,9 s.

Osoby oszczędne mogły nabyć tego Smarta z 3-cylindrową, turbodoładowaną jednostką napędową o objętości skokowej 1,5 l, wyposażoną w bezpośredni wtrysk paliwa typu common rail. Rozwijała ona moc 68 KM (160 Nm) lub 95 KM (210 Nm).

Wszystkie wersje silnikowe standardowo wyposażane były w 5-biegową, manualną skrzynię biegów, ale w niektórych odmianach jako dodatkowa występowała też zautomatyzowana skrzynia o 6 przełożeniach. Napęd przekazywany był tylko na przednie koła.

Produkcję Smarta Forfour 1 generacji zakończono w 2006 roku.

4.04
Ocena na postawie 12 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaSmart
ModelSmart Forfour
Produkcja od2004
Produkcja do2006

Wybrane wersje Smart Forfour 1 generacji

Inne generacje Smart Forfour

Inne modele Smart

Smart Forfour 1 generacji: newsy, testy i recenzje

Opel Grandland X - test w wersji Grand

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie